Ciguli Kimdir? Biyografisi Albümleri ve Şarkıları

Renkli kişiliği, gülüşü ve çocuklarında ilgisini çeken, jest ve mimikleri ile unutulmayan bir müzisyendir.
Büyük küçük herkesin neşe kaynağı olmuş ve vefat etmesine rağmen hala neşe kaynağı olmaya devam etmektedir. Renkli kişiliğinin yanı sıra eğlenceli şarkılarıyla ve oynadığı filmlerde tüm izleyenlerin ve dinleyicilerin sevgilisi olmuştur.

 

Ciguli Kimdir?

Ciguli 1957 senesinde Bulgaristan’da dünyaya gelmiştir. Ciguli 8 kişilik ailenin en küçük ferdi olarak dünyaya gelmiştir. Babası olan Hüseyin Bey çocuklarına hamallık yaparak bakmaktadır. Hüseyin Bey 1972 yılında vefat edince, Ciguli’de 1972 yılında yani daha 11 yaşında iken çalışmaya başlamıştır. Babasını erken kaybetmiş olmasından dolayı eğitimini belirli bir sınıfa kadar devam ettirmiştir.

Asıl ismi Ahmet olan Ciguli’nin resmi kaynaklardaki ismi ise Angel Jordanov Kapsov olarak geçmektedir. Ciguli’nin resmi kaynaklarda adının Ahmet diye geçmemesinin nedeni doğduğu yıllarda Bulgaristan’da başlatılan İslami ve Türkçe kelimelerinin yasaklamaları sebebi ile babası Hüseyin Bey Bulgaristan’da resmi kayıtlara Ahmet ismini yazdıramamıştır. Babası Hüseyin Bey buna rağmen oğluna hep Ahmet diye hitap etmiştir.

 

Ciguli İş Hayatı

Ciguli 11 yaşında akordiyon çalarak çalışmaya başlamıştır. Ciguli’nin akordiyon çalışmalarının dikkat çekmesinin en büyük etkilerinden bir tanesi de roman müziği tarzında çalıyor olmasıdır. Ciguli’nin ilk müzik hayatı Bulgaristan da sokak aralarında başlamıştır. Öyle ki Ciguli Bulgaristan’da kısa sürede meşhur olmuştur.

Hatta kıvrak bir şekilde akordiyon çalışı büyük reklamcılarında kısa sürede dikkatini çekmiş, birçok reklamda Ciguli profili kullanılmıştır. Bulgaristan da hızlı ve kaliteli araçlara bile Ciguli ismi verilmiştir.Arkasında Çaldığı Ünlü Kişiler

Meslek hayatına 1972 senesinde başlayan Ciguli 1974 yılında Ayten Hanım ile evlenmiş ve 1999 senesinde ise Türkiye’ye dönüş yapmıştır. Özellikle İstanbul’da ki düğünlerde, Kumkapı restoranlarda ve gazinolarda akordeon çalarak yeteneğini duyurmaya başlamıştır.

1991 senesinde Çakıl Gazinosun’da Hülya Avşar’a akordiyon çalmıştır. Asıl dikkatleri üzerine çekmeyi ise Kumkapı meyhanesinde akordiyon çalarak başarmıştır. 1998 senesinde İzmir Fuar’ında İbrahim Tatlıses ve Sibel Can gibi sanatçıların verdiği konserlerin arkasında çalmıştır.

 

Çıkardığı Albüm

İlk albümünü 1993 yılında çıkarmıştır. Ancak bu albümü sahiplenmemiştir. Çünkü klipte kadın rolüne girmesi istenmiş ve farklı tekliflerde bulunulduğu için Ciguli reddetmiştir. Daha sonra üstlendiği ilk albüm olarak kayıtlara geçen albüm ise 1999 yılında ‘Binnaz’ şarkısı olmuştur. Bu albüm sayesinde Türkiye’de tanınmış ve ünlü kişiler arasına girmiştir.

Müziğin Binnaz ismi Ciguli’nin klarnetçisi olan Ahmet Babatin’in eşinin isminden alınmıştır. Çalgıcı Karısı Binnaz albümünün ismi de buradan gelmektedir. Bu albümde Ciguli’nin klarnetçisi ve eşi anlatılmaktadır. Ciguli bu albümü ile kariyerinin en iyi dönemlerini yaşamıştır.


Hatta bu dönemde Kral Tv tarafından kendisine En İyi Çıkış Yapan Erkek Ödülü verilmiştir. Bu başarının devamını reklam, dizi ve film çekimleri izlemiştir. Ciguli’nin film hayatı Aziz İzzet Binici ile Bizim Sokaklar dizisi ile başlamış ve birçok dizide yer almıştır.

 

Ciguli’nin Son Zamanları

Türkiye’de büyük bir sükse yapmış olmasına rağmen çoğu menajer tarafından dolandırılmıştır. Birçok kişi tarafından roman müziği küçük görülmüş soytarı olarak nitelendirilmiştir. Bu kadar sevilmesine rağmen bu şekilde spekülasyonların çıkmasına çok üzülen Ciguli birçok hayranı ve seveni gibi bunları hak etmediğini düşünerek memleketi olan Sofya Bulgaristan’da yaşamaya devam etmiştir.

Memleketine dönmeden önce hasta annesi ile İstanbul Kuştepe’de tek bir odada herkesten uzak yaşamaya başlamıştır. Daha sonra memleketine dönen Ciguli’den 31 Ekim 2014 yılında Ciguli tam 57 yaşında iken Sofya Bulgaristan’da vefat ettiği haberi alınmıştır.