Ceylan Kimdir? Biyografisi Albümleri ve Şarkıları

Ceylan İstanbul  Fındıkzazede'de doğmuştur.  Ünlü şarkıcı Ceylan aslı Zaza olup  26 Haziran 1074 tarihinde doğmuştur. Şarkıcı aslen Tunceli’dir. Babası  Ahmet Avcı sahnelerde ve düğünlerde saz çalan birisidir. Ceylan müzik hayatına 10 yaşında, 1984 yılında şarkıcılığa başlamıştır.  Şarkıcının Nazan ve Nalan adında ikiz ablası var. Şarkıcının tam adı Ceylan Avcıdır.  Şarkıcının bütün çocukluğu Almanya’da geçmiştir.  Ceylan babasıyla birlikte Almanya da sahnelere, düğün salonlarında şarkı söylemeye başladı. 1983 yılında düzenlenen bir müzik yarışmasında birinci olmuştur. 10 yaşındayken Türkiye’ye  döndüler. Türkiye’ye dönmesiyle ayağının tozuyla ilk albümünü çıkarttı. Herkes onu küçük Ceylan olarak tanıdı. Türkiye’de çok sevilen bir şarkıcı oldu.  Özellikle yaptığı müzikal anlamda çalışmalar, çıkardığı albümler ve seslendirdiği türkülerle hafızlarda yer edinmeyi başardı.

 

Ceylanın Evlilikleri 

Küçük Ceylan olarak tanınan Ceylan 4 kez evlendi. İlk evliliğini halasının oğlu olan Erhan Bozkurt  ile yaptı. Bu evliliğinde Melodi adında bir kızı oldu. Evliliği biten Küçük Ceylan 2000 yılında İbrahim Tatlıses’in ilk eşinden olan oğlu Ahmet Tatlı ile evlendi. Bu evliliğinde aradığını bulamayan Ceylan boşanarak 2006 yılında türkücü Murat Kurşun ile hayatını birleştirdi.  Bu evliliğinde de istediği gibi gitmediği için, birçok sorun yaşadığı Murat Kurşunla 1 sene içinde  2007 yılında boşandı. Son evliliği ise 2011 yılında yapmıştır. Araba galerisi olan Güncal Tanören ile evlilik yaptı. 2012 yılında Güncal  Beyle boşandı. Türkücü Ceylan’ın herkesten sakladığı  Yiğit adında bir  oğlu vardır. Oğlunu ve kızını  sanat camiasının ışıltılı hayatından uzak tutmaya çalışmıştır.

 

Ceylanın Müzik Hayatı

 1986 yılında çıkış yaptığı ilk albümün adı  Seni Sevmeyen Ölsün’dür.  Bu albümü ile piyasada yüksek  bir satış yaparak  rekor kırdı. Albümü 1.300.000  satış rakamıyla ülkede kırılması zor bir rekor kırarak şöhretine şöhret kattı. Kral TV tarafından onurlandıran  1999 ve 2001 yıllarında Türk Halk Müziği tarafından en iyi kadın sanatçısı olarak  seçilen  Ceylan ödülü almaya haz kazanmıştır.  Ah Gönlüm albümüyle  2005 yılında çıkardığı bu albüm ile Mu-yap  tarafından altın plak almıştır. Müjdat Gezen  sanat merkezine girdi ve batı müziği bölümünde eğitim gören sanatçı Ceylan .İki yıl eğitimine devam etti. 2000 yılında  Tuncay korkmaz ile birlikte  anılmayı kurdu. Daha sonra 2007 yılında Yıldız Teknik Üniversitesi sanat tasarım  fakültesinde bölümünde müzikoloji bölümünde eğitim aldı. Çeşitli albümler çıkaran ünlü sanatçı radyo programları ile bu başarısını her zaman canlı tutmuştur. Gerek televizyonda gerekse radyo hayatında her zaman popüler bir türkücü olmayı başarmış sanatçılar arasında yer almıştır.

 

Ceylanın Albümleri 

Albümleri, Yaktı Beni, Bir Gün Bana Döneceksin,  Kaderin Tuzakları, Seni Sevmeyen Ölsün,   Bırakmam Seni,  Sev Beni Seveyim Seni, Sana Da Güvenilmez isimli beğenilen albümlerdir. Bunların yanında Valla Hep Ezildim,  Allah Aşkına,  Beni Bende Bitirdiler, Kadersiz Doğmuşum, Hastayım Sana, Hayret Nasıl Yaşıyorum, Geri Ver Beni, Kritik Etme Beni,   Kir Çiçeğim gibi birçok albüm daha çıkarmıştır.     

 

Ceylanın Oynadığı Filmler Ve Diziler

Ceylan birçok dizide ve filmde rol almış ve başarılı bir oyuncu olmuştur. Aynalı Tahir Şenlik Var,  Üçüzler,  Senin Yüzünden, Kadersiz Doğmuşum,  Düşte Gör,  Acı Kader,  Çingene oynadığı yapımlar arasındadır. Aynı zamanda Yüzünü Şeytan Görsün, Hep Ezildim,  Güneş Yine Doğacak,  Beni Bende Bitirdiler,  Sığıntı, Ağlıyorum,  Acı Gurbet,  Yuvasızlar, Annem, Aşk Ve Para,   Ana Kucağı,  Yetim, Ve Garibim Ceylan gibi birçok filmlerde rol almıştır. 1990  yılında acı kader sinemasının müziğini üstlenmiştir. 1989 yılında güneş yine doğacak filminin şarkılarını yapmıştır ve  filmde de rol almıştır.