Cengiz Kurtoğlu Kimdir? Biyografisi Albümleri ve Şarkıları

Slow taverna müziğinin efsanevi isimlerinden biri olan Cengiz Kurtoğlu, yıllarını müziğe adamış, saygın kişiliği ve beyefendi karakteriyle bilinmektedir. Çok büyük bir hayran grubu bulunan sanatçı, aşk, hasret, özlem, gurbet ve duygusal müzikleriyle gençlerin gönüllerinde taht kurmuştur. Cengiz Kurtoğlu'nun onlarca albümü bulunmaktadır. Korsan kaset furyasıyla büyük mücadele veren sanatçı, besteci ve söz yazarıdır. 

 

Cengiz Kurtoğlu'nun Hayatı

Cengiz Kurtoğlu, 05 Mayıs 1959 yılında doğdu. Memleketi Artvin'in Arhavi ilçesidir. İlk, orta ve lise hayatını Artvin'de tamamlayan usta sanatçı, lise öğreniminden sonra memleketinde bir süre memur olarak çalışmıştır. Müziğe olan tutkusu küçük yaşta başlayan Kurtoğlu, o dönemde katıldığı düğün ve davetlerde sesinin güzelliği ile tanınmış ve ileride büyük bir sanatçı olacağının sinyallerini vermiştir. Arhavi'de memur olarak çalıştığı dönemde bir müzik orkestrası grubu kurmuş ve bu orkestraya "Ciha Dağı Efsanesi" ismini vermiştir. Müzik dünyasına bu orkestrayla adım atan ünlü yıldız, Artvin'de amatör olarak müzik yapmıştır. Katıldığı ortamlarda sürekli olarak şarkı söylemesi istenen ünlü sanatçı, güçlü sesi ve duygusal parçalarıyla sevilen sanatçılardan biridir.

 

Cengiz Kurtoğlu'nun Gençlik Yılları

1978 yılında şu anki eşi Fatma Kurtoğlu'yla evlenen Cengiz Kurtoğlu, 1979 yılında Ankara`ya giderek vatani görevini yaptı. Kendisi askerdeyken ilk çocuğu Orçun dünyaya geldi. Askerliğinin bitmesinin ardından Artvin'e dönen Kurtoğlu, müzik yaşamını ilerletmek için İstanbul'a gitme kararı aldı. Bu karar sonrasında 1982 yılında İstanbul`a gitti. Küçük çaplı gazinolarda müzik eserlerini seslendiren Cengiz Kurtoğlu büyük bir hayran topluluğuna sahip oldu.

Müzik dünyasında daha da ilerlemek için bir şeyler yapması gerektiğini düşünen Cengiz Kurtoğlu, o dönemin ünlü plakçılarından olan Şahin Özer`le tanıştı. Şahin Özer Cengiz Kurtoğlu'nu dinledikten sonra sesinin rengini çok beğendi ve 1984 yılında  “Sen Sözden Anlamaz mısın?” başlığı ile ilk albümünü çıkardı. Albümü öyle büyük ses getirdi ki sanatçının hayranları kendisine "Yaşayan Efsane" ismini taktı. Sanatçının albümle birlikte birdenbire müthiş büyük bir hayran kitlesi oluştu. Ardı ardına verdiği konserlerle müzik dünyasının en önemli sanatçılarından biri olmuştu.

 

Cengiz Kurtoğlu'nun Seslendirdiği Şarkılar

Ülkemizde taverna müziği denildiğinde akla ilk gelen isim hiç şüphesiz Cengiz Kurtoğlu'dur. Piyanist sanatçının sözlerini ve bestesini kendisinin yazdığı birçok eseri vardır. Her yaş grubundan haryanı bulunan sanatçı, taverna dünyasının en tanınmış şarkıcısıdır. Sanatçının eserleri arasında bulunan Unutulan, Gelin Etmişler, Gelin Olmuş Gidiyorsun gibi eserleri milyonların dilinden düşmemiş albümleri satış rekorları kırmıştır. Okul Yılları ile liselilere hitap etmiş, Resmini Öptüm de Yattım parçası ile aşk acısı çekenleri gönülden yaralamıştır.  Bizim Şarkımız, Küllenen Aşk şarkıları ile karşılıksız sevenleri kendine hayran bırakmıştır. Sanatçı Bir Garip Olurum Gece Olunca, Senin Yokluğunu Kabul Edemem, Yıllarım, Liselim, Daha Yokluğunun İlk Akşamında ve Duvardaki Resim parçalarıyla sürekli gündemde kalmıştır. 

 

Cengiz Kurtoğlu'nun Özel Hayatı

Aile hayatına önem veren ve boş vakitlerini ailesine adamaktan keyif alan Cengiz Kurtoğlu Fatma Kurtoğlu ile evlidir. Sanatçının 2 erkek, bir kız çocuğu, kızından dünyaya gelen bir de torunu bulunmaktadır. Oğulları Orçun Bora ve Aydın babaları gibi müzik dünyasında Aylin ise evlidir. Müzik dünyasında adı kötü anılmamış olan ünlülerden biri olan Cengiz Kurtoğlu, halen müzik yaşantısına devam etmektedir. Geçtiğimiz yaz Kıbrıs'ta sahne alan sanatçı geçirdiği mide ameliyatı sebebiyle kısa süreli bir sağlık sorunu yaşamıştır. Mide ameliyatı sonrasında 45 kilo veren sanatçı 85 kiloya düşmüştür. Milyonların gönlünde taht kuran, duygusal müziğin efsanevi ismi Cengiz Kurtoğlu'nun şu an için bir sağlık sorunu bulunmamaktadır.