Candan Erçetin Kimdir? Biyografisi Albümleri ve Şarkıları

Candan Erçetin Kırklareli doğumlu bir pop müzik sanatçımızdır. Çocukluğunu Kırklareli'de geçiren sanatçının doğum tarihi ise 10 Şubat 1963'tür. İlkokulu Kırklareli'nde tamamlayan sanatçı daha sonra parasız yatılı sınavlarına girer ve de Galatasaray Lisesi'ni kazanır. Lise eğitimine devam ederken 1979 senesinde girdiği sınavda konservatuarı da kazanır. İstanbul Belediyesi Konservatuarı’nda şan eğitimine başlar ve her iki okulu birlikte sürdürür.

Lisans eğitimine ise İstanbul Üniversitesi Klasik Arkeoloji bölümünde başlar. 1986'nın senesinin sonunda Klips ve Onlar adlı bir grupla Türkiye'yi Eurovision'da temsil eder. Daha önce hiç bu kadar iyi bir derece alamayan Türkiye o sene dokuzuncu olur. Müzik hayatına başarılı bir adımla girmiş olsa da arkeoloji eğitimini de bırakmayan sanatçı bir burs kazanarak Viyana Üniversitesi'ne gider. Burada arkeolojiye devam eder.

 

Müziğe Devam

Ama Viyana'da çok uzun süre kalamaz. Türkiye'yi ve İstanbul'u çok özlediği için bir sene sonra geri döner ve İstanbul Belediyesi Konservatuarı’ndaki eğitimini tamamlar. Bu arada Arie Antiqu ve Chanson söylemek ister. Bu teklifi kabul eden Siyah & Gümüş gece kulübünde sahne almaya başlar. Aynı zamanda farklı şirketlerde organizasyon konusunda çalışmaktadır. Menajerlik ve organizasyon konusundaki çalışmalar ileride çıkaracağı albümlerinde kendisine katkıda bulundu. Hem sahnenin önünde hem de sahne arkasındaki çalışmalar konusunda deneyimli birisi olarak müzik hayatına devam etti. 1994 senesinde mezun oldu. O sırada Galatasaray Lisesi'nde bir müzik öğretmeni açığı vardı. Candan Erçetin'in babası da müzik öğretmenidir. Bir tesadüfle öğretmen açığını öğrenir ve o da Galatasaray Lisesi'nde öğretmenliğe başlar. 

 

Televizyona Giriş

1994 senesinde Kanal D'de Kol Düğmeleri adlı bir magazin programda sunuculuk teklif edildi. O da kabul ederek televizyona girmiş oldu. 95 yılına gelindiğinde ise, Numberone'da Randevu adlı bir programı sunmaya başladı. 95 senesi aynı zamanda ilk albümü olan Hazırımın çıkış tarihidir. Ailesi aslen Makedonya kökenli olan sanatçı ilk albümünde Makedonya’ya has ezgilere ve türkülere de yer verdi. 1996 senesinde Türkiye'de ilk defa yapılan bir remix denemesi yaptı.

Türkiye remix kavramıyla ilk defa karşılaşıyordu. Albümün çıkış parçası Sevdim Sevilmedim idi ve kısa bir süre içerisinde her yerde dinlenmeye başladı. 97'ye gelindiğinde ise ikinci albümü olan Çapkın'ı yayınladı. Aynı zamanda kendisi de söz ve müzik yapmaya başlamıştı. Bu albümde yer alan Yalan parçası büyük  bir yankı uyandırdı ve çok beğenildi. Çapkın, sanatçının isminin yurt dışında da duyulmaya başlamasını sağladı. Bu sırlarda hem yurt içi hem de yurt dışı konserlere ağırlık verdi. 98'de ikinci remixi olan Oyalama Artık ile müzik piyasalarındaydı.

 

Fransızca Aşkı

Candan Erçetin her zaman Chanson söylemeyi çok sevdi. 2003 yılında Fransız chansonlarından oluşan bir albümle müzik piyasalarında boy gösterdi. 2003'te ise yeni bir remix albüm çıkardı. Bu albüm Türkiye, Avusturya ve Bosna Hersek ortak yapımıydı ve yine Balkan ezgileri ile doluydu. Bu sırada Bosna-Hersekli sanatçı Sasa Losik'le yakınlaştı ve albümünde onun bir parçası da bulunuyordu. 2004 senesindeki albümünün ismi ise Melek’tir.

Candan Erçetin Galatasaray’daki müzik öğretmenliğini hiç bırakmadı. 2009 yılında ise aynı lisede diksiyon derslerine de başladı. 2013 senesinde Galatasaray spor kulübünde başkan yardımcılığı görevini de üstlendi. 2014'te ise Fransa tarafından verilen Sanat ve Edebiyat Nişanı ödülünü aldı. Musiki Eseri Sahipleri Grubu Meslek Birliği'nin 2018 yılından beri başkanlığını da devam ettiren sanatçı hem müzik çalışmalarını hem de Galatasaray Lisesi'ndeki görevlerini halen sürdürüyor. Özellikle 90'ların sonu ve 2000'lerin başında pek çok parçası da hit oldu ve çok beğenildi.