Çağatay Akman Kimdir? Biyografisi Albümleri ve Şarkıları

Çağatay Akman, 31 Temmuz 1998 yılında Çankırı’nın Korgun ilçesine bağlı Kesecik köyünde doğan bir şarkıcıdır. Her ne kadar kendisine “rap sanatçısı” sıfatını yakıştırsalar da kendisi rap değil ritmik müzik yaptığını söylemektedir. Ayrıca iddiasına göre de bu tarzda çalışmalar yapan sadece kendisidir. Kendisi şu an İstanbul’un Zeytinburnu ilçesinde ikamet etmektedir. Sanatçı, 12 Haziran 2016’da çıkardığı Gece Gölgenin Rahatına Bak adlı parçasıyla tanınmıştır. Gitar çalabilmektedir. Kariyer hayatı boyunca 2645 Records şirketiyle çalışmıştır.

 

Hayatı ve Kariyeri

31 Temmuz 1998’de Çankırı’nın Korgun ilçesine bağlı Kesecik köyünde doğan Çağatay Akman, iki kez sınıf kaldığı için liseden atılmıştır. Müzik hayatına 2016’da 2645 Records müzik şirketiyle çıkan “Gece Gölgenin Rahatına Bak” adlı parçasıyla adım atmıştır. Bu klibin yönetmen koltuğunda Zeo Jaweed oturmuştur. Şarkının sözleri Çağatay Akman ve Koray Albayraka aittir. Sanatçı bu şarkıyla kısa sürede büyük bir başarıya imza atmıştır. Daha sonra bu şarkının çalıntı olduğu iddia edildi ve yayımdan kaldırıldı. Fakat daha sonra Çağatay Akman’ın açıklamasıyla birlikte yeniden yayımlandı.

Sanatçının sonraki çalışması 2017’de “Sensin Benim En Derin Kuyum” adıyla sevenlerinin beğenisine sunuldu. Şarkının söz ve müziği Çağatay Akman ve Ahmet Hatipoğluna aittir. Klibin yönetmenliğini de Yekta Özbilen üstlenmiştir. Bu klip 2017 yılında en çok izlenen videolar arasında yerini aldı. Aynı yıl “Bizim Hikâye” dizisi için aynı adı taşıyan jenerik müziğini seslendirdi. Parçanın söz ve müziği Çağatay Akman ile Abdullah Özdoğan’a aittir. Bu klibi de önceki gibi Yekta Özbilen yönetmiştir.

 

Sanatçının Popüler Şarkıları

Çağatay Akman, bu çalışmalarından bir yıl sonra “Yüreğim Davacı” adlı şarkısını piyasaya sürdü. Bu şarkı önce “Bizim Hikâye” dizisinde yer aldı, daha sonra Youtube kanalına yüklendi. Şarkının sözleri Ahmet Hatipoğlunun imzasını taşımaktadır. Bu sefer klibin yönetmen koltuğunda Ahmet Can Tekin oturdu. Aynı yıl içerisinde 2645 Records şirketinin etiketiyle “Çek Silahını Daya Göğsüme” şarkısı yayımlandı. Bu parçasının sözleri İlyas Ertürk’e aittir. Klibin yönetmenliğini ise Kemal Başbuğ yaptı. Çağatay Akman, yine 2018 yılında “Ben Ne İnsanlar Gördüm” adlı parçayı yorumlamıştır. Daha önce İbrahim Tatlısesin söylediği bu şarkıAhmet Selçuk İlkan’ın “Unutulmayan Şarkılar Vol. 2” albümünde yer almıştır. Levent’te yer alan bir otelin çatısında 20 saatte çekilen bu klibin yönetmenliği Kubilay Kasap’a aittir.

 

Televizyon Hayatı

Müzik kariyerinin yanı sıra Çağatay AkmanBizim Hikâye dizisinin 12. bölümünde konuk oyuncu olarak yer aldı. Aynı zamanda Benimle Söyle müzik yarışmasında jürilik de yapmıştır.

 

Ödül ve Kitap Deneyimi

Çağatay Akman, 2017’de 44. Altın Kelebek Ödüllerinde En İyi Çıkış Yapan ödülüne aday gösterilmiştir. Sanatçı otobiyografi türündeki Nasıl Çağatay Akman Oldum kitabını da hayranlarıyla buluşturmuştur.

 

İnsanların Eleştirisi

Çağatay Akman, 24 Aralık 2016’da “Sabah” gazetesi yazarı olan Meltem Fıratlı tarafından yazısında konu edildi. Gazeteci bu yazısında sanatçı hakkında “Liseliler zirveye taşıdı” başlığını kullanmıştır.

Ardından birkaç hafta sonra 19 Ocak 2017’de aynı gazetedeki Mevlüt Tezel tarafından da yazısında yer alan bir isim olmuştur. Bu sefer gazeteci tarafından pek hoş ithamlarla bahsedilmeyen sanatçı, gazetede “Çağatay Akman kandırmacası” başlığıyla yer aldı.

Hürriyet gazetesinin yazarlarından biri olan Cengiz Semercioğlu ise 8 Mart 2017’de sanatçı hakkında yetenekli bir sanatçı olduğundan bahsetti.

Bu gazeteler haricinde “Gecce” ve “Milliyet” yazarları tarafından da yazılarına konu edilen sanatçı hakkında farklı görüşler, eleştiriler ve hatta dedikodular yayılmıştır. Bunlardan biri de ilk parçasının başka ülkeden çalıntı olduğudur.