Burhan Çaçan Kimdir? Biyografisi Albümleri ve Şarkıları

Burhan Çaçan 1960 yılında ağrının Eleşkirt ilçesinde dünyaya gelmiştir. 1978 senesinde TRT Erzurum radyosunun düzenlediği amatör sesler yarışmasını kazanıp Ankara ya gelmiş ardından da İstanbul’a gitmiştir. 1981 yılında ilk albümünü çıkaran sanatçı birçok sinema filminde de rol almıştır. Yanık sesi ile milletin beğenisini toplayan sanatçının müzik yaşamına abileri ve annesinin desteği ile başlayan Burhan Çaçan 12 kardeşin 11 incisidir. Babası müziğe çok sıcak bakmasa da abilerinin desteği ile Erzurum’a kaçıp radyodaki yarışmayı kazanıp müzik hayatına ilk adımı atmıştır. Sonrasında güçlü sesi ve söylediği şarkılarla sevilmiş sahiplenilmiş ününü duyurmuştur. Ardı ardına yapılan albüm teklifleri arasından Neşe Karaböcek’i tercih eder ve ilk albümünü arif sağ yapar. Kısa zamanda tanınan ve şöhret olan Burhan Çaçan geldiği yeri hiç unutmayan ve değişmeyen halkın içinden bir sanatçı olmuştur.

 

Burhan Çaçan Albümleri

Sanatçı ilk albümünün ardından durmadan çalışmalarına devam eder sanatçının sırası ile çıkardığı albümler şunlardır.

1981 sefa geldin, 1983 kızlar çıktı çayıra, 1985 deh deyin kızları 1986 ben yârime neler alayım, 1986 ipek mendil, 1986 uzun çalarlarını çıkarır. Bu albümlerde ipek mendil ve ben yârime neler alayım türküleri çok sevilir. Ardından gelen film tekliflerini değerlendiren burhan çaçan makber, ağlama yavrum, yetim cemo ve her yer karanlık adlı filmlerde yer alır.

Altın kelebek ödülleri ve TRT radyosundan çok sayıda ödül almıştır. Sonrasında1987 yılında memik oğlan1988 yılında da ayaz geceler albümünü çıkarır. Farklı bir tarzda çıkan ayaz geceler albümü ile çok büyük ses getirir ve 3,5 milyon satış yapar. O yılın şarkısı olan ayaz geceler en iyi tiraj yapan şarkısı olarak altın kelebek dahil en iyi çıkış yapanlarda olmak üzere çok sayıda ödül alır.

 

Hızlı Yükseliş

1989 yağ yağmur albümü çıkar. Burhan Çaçan artık ülkede iyice kendinden ve başarılarından söz edilen bir sanatçı olmuştur. Son çıkan ayaz geceler ve yağ yağmura birer de film çekilir.1990 vurun dalgalar adlı albümü çıkaran Çaçan bu albümünde büyük başarı kazanmış ve bu şarkısına da bir film çekilmiştir. Bu albümün satışları da 3 milyonunun üzerinde yapılmıştır.1991 sen nerdesin ve kış 1992 damla damla, 1993 senden sonra albümleri satış rekorları kırar.

 

Evlilik Hayatı

Burhan Çaçan 1991 yılında evlenip sonrasında iki çocuk sahibi olmuştur. Her yerde aranılan isim sayısız konser ve turnelerde yer almış ve hayranlarına müzik şöleni sunmuştur. Her kesim tarafından sevilen ve saygı gören sanatçı sanatı dışında özel yaşamı ile gündeme gelmemiş sanatını icra etmiştir. 1994 yılında ilahiler albümü ile satışlarda düşüş yaşamış sonrasında 1994 neden geldim İstanbul’a adlı albümü ile ikinci büyük patlamasını yaşar. Kısa bir dönem kanal 6 da program yapar bu sırada bazı kanallarda klipleri dönmeye başlar. 1995 yılında beni anneme götürün ve unutulmayanlar, 1996 namussuz ayrılık, 1998 ilahiler, 1999 alınyazım, 2000 türküleri özledim albümleri piyasaya sürülür. Ve bu albümlerde de istenilen başarı sağlanır. Ödüller alınır.

 

Müzik Dünyasının Vazgeçilmez İsmi

2001 zor akşamlar İstanbul’da 2002 yılında gecenin yarısı albümü çıkar ve bu albümdeki liseli şarkısı çok büyük beğeni toplar. 2004 sus dinle2007 yalan albümlerini çıkarır. 2008 yılında başarılı bir albümle hit şarkılarını seslendiren sanatçı nilüfer ve ayaz geceler şarkısını bu albümünde yeniden seslendirir. 2000 li yıllarda durağanlaşan müzik sektörünün dışında ticari faaliyetlere yönelen sanatçı müzik dünyasında çok fazla hit parçası bulunan seksenli ve doksanlı yılların en çok satışlarını yapan ve sevilen bir sanatçıdır.