Burcu Güneş Kimdir? Biyografisi Albümleri ve Şarkıları

Türk pop müziği çok sayıda sanatçının eser verdiği bir daldır. Türk pop müziğinin temsilcilerinden olan Burcu Güneş'e sanat camiasında önemli yer edinen sanatçılar arasında yer alıyor.

 

Burcu Güneş Hayatı

Burcu Güneş, 12 Ağustos 1975 tarihinde İzmir'in Alsancak semtinde dünyaya gözlerini açtı. Babası gitarist Ali Güneş, annesi ise Bilge Özkan'dır. Çocukluk yıllarını İzmir-Şirinyer'de geçirdi. Güneş, annesi ve babası boşanınca 7 yaşından itibaren babasıyla yaşamaya başlamıştır. 18 yaşına geldiğinde annesiyle yaşamaya karar veren sanatçı, 2001 senesinde TAÇSAV tarafından 'İdeal Türk kızı' seçilmiştir.

 

Kariyer Hayatına Dair Aldığı Eğitimler

Sanatçı, ilk bestesini 12 yaşında yapmıştır. Babasıyla ile yaşamaya karar veren Güneş'in ilk sahne deneyimi, Antalya'da yaşarken babasına vokal yapmasıyla olmuştur. Babası ile birlikte, büyük otellerde ve tatil köylerinde pop ve caz şarkıları seslendirdiler. Sanatçıyı o yıllarda dinlemeye gelen insanlar ona 'Zenci Gırtlaklı Beyaz Kız' dediler. 18 yaşındayken, Prof.Müfit Bayraşa'dan şan, solfej ve artikülasyon dersleri aldı. İzmir'deki büyük otellerde ve caz kulüplerinde şarkı söylemeye devam etti ve aynı zamanda Müfit Bayraşa ile beraber festivallere, müzik yarışmalarına katıldı. Bu yarışmalardan çok sayıda ödül kazanan Güneş'in profesyonel hayatı ise kendi söz ve bestlerini ünlü piyanist Burçin Büke'ye dinletmesiyle başladı. İkisinin söz ve bestelerinden oluşan şarkıları kayda alıp Raks Müzik plak şirketine gönderdiler. Bir hafta sonra Raks Müzik şirketinden teklif alan Güneş, ilk albümünü hazırlamak için acilen İstanbul'a gitti.

 

Meslek Hayatı ve İlk Albümü

1998 yılında ilk albümü 'Aşk Yarası' piyasaya sürüldü. Bu albümde 7 cover ve 5 yeni şakı vardı, albümdeki 4 şarkının sözleri ise sanatçının kendisi tarafından yazılmıştı. 1999 senesinde 'Son Mektup' adlı şarkıyı Rafet El Roman ile birlikte seslendirdi. 2001 yılında Erol Köse ile anlaştı ve ikinci albümü olan 'Tılsım' piyasaya çıktı. Güneş, bu albümde kendi söz ve bestelerine daha çok yer vermiştir ve aynı zamanda Erhan Güleryüz'e ait olan 'Biz aşkı meleklerden çaldık' adlı şarkıyı da bu albümde seslendirmiştir. Albüm büyük bir başarıya ulaşmış ve 2001 yılının en çok satan albümlerinden olmuştur.

 

Burcu Güneş ve Söz Yazarlığı

2004 yılında 'Ay Şahit' albümünü piyasaya sürdü. Bu albümdeki 7 şarkının söz ve müziği Burcu Güneş'e aittir. 2006 senesinde ise, TOÇEV'in eğitim kampanyası için hazırlanan albümde iki farklı şarkıyla yer aldı. Ardından, 'Ben ateş ben su' adlı albümünü Bülent Seyhan yapımcılığında müzikseverlerle buluşturdu ve bu albümdeki 8'den fazla şarkının sözü ve bestesini kendisi hazırladı. Çeşitli sanatçıların albümlerinde bulundu. 2008 yılında bir önceki albümündeki şarkıların remix halinin yer aldığı bir albüm daha çıkardı ve yine aynı yıl Ege Üniversitesi'nin 'En iyi kadın sanatçı' ödülüne layık görüldü. 

2009 yılında, 'Sihirbaz' albümünü çıkararak kariyerini sürdürdü. Albüm büyük beğeni topladı ve PAL FM ödül töreninde 'Yılın en iyi albümü' ödülü de dâhil birçok ödüle layık görüldü. 2010 yılında ise, sözleri Ahmet Selçuk İlkan'a bestesi ise Selami Şahin'e ait olan 'Ben bir tek kadın sevdim' şarkısında Selami Şahin ile düet yaptı. Aynı yıl içinde 'Tamamdır' adlı single çalışmasıyla müzik listelerinde yerini aldı. 2013 yılında 'Gül Kokusu' ve 2018 yılında 'Anadolu'nun Güneşi' albümlerini yayınladı.

Birçok reklam ve radyo single'ı da seslendiren sanatçı, bugüne kadar Türkiye ve Avrupa genelinde çok sayıda konser vermiştir.

 

Hayvanseverlere Olan Desteği

Burcu Güneş, hayvan haklarına olan duyarlılığıyla da tanınan bir sanatçıdır. Hayvan hakları konusunda HAYTAP ile ortak proje çalışmaları olan sanatçı aynı zamanda 2011 senesinde Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın hayvansever sanatçılar ile yaptığı toplantıda da yer almıştır.