Buray Kimdir? Biyografisi Albümleri ve Şarkıları

Buray, adı ile bilinen sanatçının asıl adı Buray Hoşsöz’dür. Genellikle Buray adı ile bilinir. Soy ismi genellikle kullanılmamaktadır. Buray Hoşsöz ismi ile pek tanınmamaktadır. Buray’ın doğum tarihi 15 Haziran 1984’tür. Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin başkenti olan Lefkoşa’da dünyaya gelmiştir. Ünlü sanatçı Kıbrıs Türk’ü olarak doğmuştur ve bugün sanat yaşamında son drece önemli bir yere sahiptir.

 

Sanatçının Eğitim Hayatı

Buray, lise eğitimini köklü bir kolej olan "Türk Maarif Kolejinde görmüştür. Türk Maarif Koleji Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin en köklü kolejidir. Ortaokul ve lise düzeyinde eğitim veren eski ve köklü bir kolejdir. Buray, lise eğitimini böyle bir köklü kolejde aldıktan sonra üniversite eğitimi için de Doğu Akdeniz Üniversitesi’ni tercih etmiştir. Doğu Akdeniz Üniversitesi Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nde kurulan bir Yüksek Teknoloji Enstitüsü olarak eğitim veren bir devlet üniversitesidir. Buray, bu Doğu Akdeniz Üniversitesi’nde "müzik" bölümünü okumuştur. Buray, yükseklisansını ise Glamorgan Üniversitesi’nde Müzik Prodüksiyonu ve Ses Mühendisliği üzerine yapmıştır.

 

Sanatçının  Kariyer Hayatı

Buray, söz yazarı ve besteci olan Gözde Ançel ile çok sayıda şarkı yapmıştır. Aynı zamanda sanatçı, Gözde Ançel ile Avustralya’da tanışmıştır. Ayrıca sanatçı; Ferhat Göçer, Ömür Gedik ve Selim Gülgören gibi sanatçılara da besteler vermiştir. Buray, bu besteleri hazırlarken aynı zamanda albüm çalışmalarını da devam ettirmiştir. Melbourne’deki stüdyosunda ilk albümünü hazırlamıştır. İlk albümünün adı "1 Şişe Aşk" tır. Ayrıca Buray Kıbrıs konserlerinde birçok sanatçıya gitaristlik yapmıştır. Bu sanatçılar; Haluk Levent, Soner Arıca, Kuzey, Rober Hatemo, Gökhan Tepe, Berksan ve İzel’dir. Buray "Sensitive Vibrations" grubuyla birlikte birçok konser vermiştir. Kıbrıs’ta çok sayıda sanatçının albümünde aranjörlük yapmıştır. Ve Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’ndeki birçok televizyon programının orkestra şefliğini yapmıştır.

 

Sanatçının İlk Albümü

Buray’ın ilk albümü " 1 Şişe Aşk" albümünün çıkış şarkısı " İstersen" adlı parçası olmuştur. "1 Şişe Aşk" albümü 14 Ağustos 2015’te bütün müzik marketlerde ve dijital platformda yer almıştır. Albümün direktörü Bahadır Tanrıvermiş’tir.  Albümde yer alan 8 şarkının söz yazarı Gözde  Ançel’dir. Bu şarkıların besteleri ise Gözde  Ançel ve Buray imzası taşır. Bu albümdeki bütün şarkıları Buray aranje etmiştir. Aranje Buray’ın kendisine aittir.

Bu albümün ilk video klibi de "İstersen" adlı şarkıya çekilmiştir. Klibin konusu aşk olmuştur, enerjik bir kliptir. "İstersen" adlı şarkı başarılı olmuştur, Türkiye resmî listesi’nde bir numaraya yükselmiştir. İkinci bir klip için ise " Sen Sevda mısın" adlı şarkı seçilmiştir. "Sen Sevda mısın" şarkı ve klibi de " İstersen" adlı şarkı ve klip ile aynı başarıyı göstermiştir. Bu iki şarkı ve klibin ardından üçüncü bir klip "Kimsenin Suçu Yok" adlı şarkı için hazırlanmıştır. Hem albümlerinde hem de şarkılarında son derece başarılı bir dönem geçiren sanatçı ilerleyen süreç içinde güzel projeler hazırlamaktadır. Hayranlarını üzmek istemeyen sanatçı kısa süre içerisinde önemli çalışmaların altına imza atmıştır. Müzik alanında tanınan şarkılar arasında yer almayı başarmıştır.

 

Diskografi

3 stüdyo albümü ve bir remix albümden oluşur. Stüdyo albümleri; 1 Şişe Aşk, Sahiden, Kehanet adlı albümlerdir. 1 Şişe Aşk 14 Ağustos 2015, Sahiden 11 Kasım 2016, Kehanet 11 Ekim 2018 yıllarında yayımlanmıştır. Bu albümlerin bütünü Sony Music şirketi tarafından hazırlanmıştır.

 

Ödülleri

Buray, En İyi Çıkış Yapan Erkek Solist, En İyi Çıkış Yapan Sanatçı, Yılın En İyi Erkek Müzik Yorumcusu gibi birçok ödül almıştır. Ayrıca Yılın En Sevilen Albümü ödülünü de almıştır.