Bülent Serttaş Kimdir? Biyografisi Albümleri ve Şarkıları

Bülent Serttaş, 18 Kasım 1965’te Elazığ’da doğmuştur. Türk halk müziği sanatçısı, aynı zamanda söz yazarlığı ve oyunculuk da yapmaktadır.

 

Hayatı ve Kariyeri

Müziğe olan ilk adımı 1983 yılında çeşitli mekânlarda sahne almasıyla oldu. Onu keşfeden ise Hilmi Topaloğlu olmuştur. Sanatçı, o sırada Adana’da bir gazinoda sahne almıştır. Başarılı albümlerinin yanı sıra çeşitli filmlerde de oyunculuk yapmıştır.

 

Albüm Çalışmaları

Sanatçı, 1991’de “Utanıyorum (Avare Çocuk)” adıyla bir albüm çıkardı. Albümün içinde Aramadı Sormadılar, Avare Çocuk, Bahçelerde Mor Meni, Canlar Size Hayranım, Dememişem, Dilan, Garip, Mendilim Sende Kalsın, Şaşırdım, Tomurcuk, Türkmen Gelini, Unutamıyorum adlarında 12 parça bulunmaktadır.

Daha sonra 1993’te “Delikanlı” adıyla bir başka albüm çıkarmıştır. Bu albümde Bu Gece, İhanet, Gidin Gidin, Gönül, Yağmur Yağar, Limon, Yandır Beni, Duvarlar, Sev, Saza Niye Gelmezsen, Sahipsiz, Gelde Yeme adlarını taşıyan 12 parça barınmaktadır.

Bülent Serttaş’ın 1995’te çıkan albümünün adı “Sen Varya Sen”dir. Albümün içerisinde Kader Bahane, Fettan Güzel, Ara Sevgilim Ara, Zaman Zaman, Fanatik Seviyorum, Elin İşte Gözün Oynaşta, Sen Varya Sen, Ola Kalmış, Kimbilir Şimdi Nerdesin, Benim Vicdanım Rahat, Gel Hele, Allan Gel olmak üzere 12 şarkı vardır.

Sanatçının 1997’de çıkan albümü “Aşığım Yanmışım” adını taşımaktadır. Aynı yılın içerisinde sanatçının “Anlayacaksın” adını taşıyan albümü çıkmıştır. Bu albümde Aşığım Yanmışım, Şoför, Kötü mü Olur, Yandım Allah, Dardayım Anam, Kal Benim İçin, Mektup (Ağıt), Oğlan, Anlayacaksın, Asker, Sen Başkasın Ben Başka, Kurban Olduğum parçaları yer almaktadır.

Bu albümlerin ardından 1998 yılında “Sana Yaşıyorum” adındaki albümünü çıkardı. Bu albüm Sana Yaşıyorum, Bilmem Ağlasam Mı, Hayatımı Yaşıyorum, Gençliğim, Le Malatya, Hapishane (Uzun Hava), Yalancısın, Hanım Kızlar, Gitme, Gezerim Ben Gezerim, Oy Bize Gel, Biz Hep Sevdik Seveceğiz adlarıyla 12 parçadan oluşmaktadır.

 

2000’li Yıllardan Sonra Çıkardığı Albümler

İki yıl arayla 2000’te “Alın Yazımsın” albümünü çıkarmıştır. Bu albümde Alın Yazımsın, El Edersem, Yalan, Şimdiki Sevdalıklar, Alacağın Kalmasın, Sevdalım, Arpa Buğday, Koş, Hak Burada, Ağlama Meleğim, Bahriyeli olmak üzere 11 şarkı vardır.

 “Her Şeyine Hastayım” albümü 2001’de sevenleriyle buluştu. Albüm Gurbette Ömrüm Geçecek, Vesile, Bugün Üç Gündür, Gurbet, Ömrüm, Aynayım Duvardayım, Her Şeyine Hastayım (Version 1), Gülüm, Neden, Dünya Boş, Jalem, Her Şeyine Hastayım (Version 2) olmak üzere 12 şarkıdan oluşmaktadır.

2002’de “Ağlama Meleğim” albümünü çıkardı. Albümde  Başım Benim, Zalim Ayrılık, Yeni Kapıda Atlılar, Benim Kitabımda Yazmaz, Lambada (Oy Bahçenize), Büyük Denizin Dibi (Çalkala), Şiir (Gitti Canımın Cananı), Ağlama Bebeğim, Mektup, İstanbul Dilberi olmak üzere 10 parça bulunmaktadır. 

2005’te “Tükendi Dost Sohbetleri” adlı albümü çıkmıştır.  Tık Dedi, Sekiz Olur Uyanmaz, Yeşil Yaprak, Tükendi Dost Sohbetleri, Ver Gelsin, Duran Ağabey, Lay Lay Lom, Paparazzi, Deli Kız, Eskici, Diyemedin Mi, Duran Ağabey (Remix) adlarıyla 12 parçadan oluşan bir çalışmadır. Bülent Serttaş 2008’de “Emir”, 2011’de “Bitmez Sana Sevdalarım”, 2013’te “Sen Diye Diye”, 2017’de “Ablalar”, 2019’de “Her Şeyine Hastayım” adlarını taşıyan albümler de çıkarmış bulunmaktadır.

Sanatçının albüm çalışmalarının yanı sıra Ne Mutlu Türküm Diyene, La Bize Her Yer Ankara, Adamın Dibi (Çeşme), Haber Gelmiyor Yardan (ft. Serdar Ortaç), Bodrum Akşamları (Akustik), Sevda İçerde, Elini Kolunu Sallayacak adlarını taşıyan tekli çalışmaları da bulunmaktadır.

 

Televizyon Hayatı

Sanatçı 2010 yılında Çakallarla Dans, 2012’de Patlak Sokaklar: Gerzomat, 2014’te Çakallarla Dans 3, 2016’da da Yıldızlar da Kayar: Das Borak filmlerinde oyuncu olarak yer almıştır.