Bülent Ersoy Kimdir? Biyografisi Albümleri ve Şarkıları

9 Haziran 1952' de İstanbul' da dünyaya gelmiştir. Diva lakabı ile bilinir. Gerçek ismi Bülent Erkoç'tur. Müzik hayatına hususi dersler almasıyla başladı. Küçük yaşlardan beri müzikle alakadar olmaya başlamış Ersoy, İstanbul Konservatuarına 2 ay süresince gitmiştir. Öğretmeni Süheyla Altmışdört Ersoy' un konservatuara 2 ay gittiğini ve ardından bıraktığını açıklamıştır. Eğitimi boyunca Melahat Pars ve Rıdvan Aytan gibi ustalardan hususi dersler almıştır.  

 

İlk Sahne Tecrübesi

İlk sahne tecrübesini 1970'de Özlem Aile Gazinosu'nda yaşamıştır. Ayrıca Fikret Torun önderliğinde yapılan müzik yarışmasında birinci olmuş ve 1000 lira para ödülü kazanmıştır. 1974 yılında Maksim Gazinosu'nda sahneye çıkmaya başladı. Çıkardığı ilk plakla rekor satış elde etti. Maksim Gazinosu'nun sahibi Fahrettin Aslan, Ersoy'u assolist olarak sahneye çıkarmaya karar verdi. Gerçek soy ismini değiştiren sanatçı ise Müjdat Gezen'dir. Baharı Bekleyen Kumrular Gibi, Dert Çekmeye Gidiyorum gibi her söylediği şarkıyla sürekli yukarı tırmandı. O senelerde TRT için pek çok klasik Türk müziği şarkısı söylemiştir.

 

Yasaklı Zamanlar

1980 yılının Ağustos ayında İzmir Fuarı'nda izleyicilerden gelen övgülerin ardından göğüslerini açtığı için İzmir Cumhuriyet Savcılığı, hakkında soruşturma açmıştır. Aynı yılın bir sonraki ayında Kordon'daki evinde bir hâkime hakaret ettiği gerekçesiyle tutuklanıp Buca Cezaevi' ne sevk edildi. 12 Eylül darbesinin ardından 1981 yılının Haziran ayında başka transeksüel ve travesti şarkıcılarla beraber sahne yasağı almıştır. Bu 8 sene sürmüş ve 8 Ocak 1988' de kaldırılmıştır. 14 Nisan 1981 yılında Londra'da olduğu cinsiyet değiştirme ameliyatı ile kadın olmuştur. Fakat o yıllarda ülkemiz cinsiyet değişikliğini tanımıyordu. 1983 yılında Danıştay, Ersoy' un hukuki açıdan erkek olduğuna ve gazinolarda sadece erkek giysileri ile sahnede olabileceğine karar vermiştir.

Pembe nüfus cüzdanı alması olayı senelerden sonra, sahne yasağını da kaldıran o zamanların başbakanı Turgut Özal' ın önderliğinde 1988 yılında çıkarılan, cinsiyet değiştirilmesine müsaade eden yasa vasıtasıyla olmuştur. Sanatçı yasaklı olduğu senelerde çeşitli Avrupa ülkelerinden vatandaşlık teklifi almıştır. 1989' da Adana' da vermiş olduğu bir konserde izleyeninden gelen Çırpınırdı Karadeniz isimli istek şarkıyı söylemediği için ateş edilerek tek böbrekle yaşamak zorunda kaldı. Ayrıca Popstar Alaturka isimli müzik yarışmasında jüri üyeliği yapmıştır. 

 

Ses Profesörü Seçilmesi

Bugüne dek otuzdan fazla albüm çıkaran Ersoy, Türk Müzik Tarihi'nde adından bahsettirmiştir. Şarkıcı, klasik parçalar arasında bugüne dek en mühim şarkıcılar içersinde yer almıştır. Kariyeri süresince çokça ödül kazanmıştır. Japonya’da ki bir ses laboratuarında yapılan çalışma sonrasında sesinin volümü kusursuz bulunmuştur. 2011'de Aşktan Sabıkalı albümünü müzik dinleyicilerinin takdirine sunan sanatçı, bu çalışmasında sözü ve müziği Tarkan'a ait Bir Ben Bir Allah Biliyor şarkısını Tarkan ile birlikte söylediler. Otuz seneye yaklaşan müzik hayatında birçok ilki gerçekleştiren sanatçı, tüm dünyada meşhur olan yıldızların sahneye çıktığı salonlarda konserler vermiştir.

 

Albümleri

Sanatçının albümleri arasında en çok ilgi çekenler arasında Şöhretler, Toprak Alsın Muradımı, Bir Tanrıyı Bir de Beni, Ölmeyen Şarkı albümleri vardır. Daha sonra başarılarını Meyhaneci, Dolmamış Çilem, Beddua albümleri ile devam ettirmiştir. Bu albümlerin arasından ara vermeden ise Mahşeri Yaşıyorum, Yüz Karası, Ak Güvercin, Ne Duamsın Ne De Bedduam, Düşkünüm Sana, Yaşamak İstiyorum albümlerini çıkarmıştır. Sonrasında ise Anılardan Bir Demet, Suskun Dünyam, Biz Ayrılamayız, İstiyorum, Bizim Hikâyemiz albümleri ile sanat hayatının zirvesine gelmiştir. 90’lı yıllardan sonra ise Öptüm, Bir Sen Bir de Ben, Ablan Kurban Olsun Sana, Sefam Olsun, Akıllı Ol, Benim Dünya Güzellerim albümlerini çıkarmıştır.