Beyaz Kelebekler Kimdir? Biyografisi Albümleri ve Şarkıları

1963 yılında kurulan Beyaz Kelebekler, o dönem Kabataş Erkek Lisesinde okuyan 5 müzisyen arkadaşın bir araya gelmesiyle hayat buldu. Behsat Kutlubağ, Altan Eke, Rıfat Ekek, Enden Akacan ve Bülent Ortaç, Beyaz Kelebekler Müzik Grubunun yetenekleri üyelerini oluşturdu.

 

Beyaz Kelebeklerin Kanadını Kıran Kaza

Beyaz Kelebekler müzik grubu hızlı bir yükselişle şöhret basamaklarını tırmanıyordu.  Zeki Müren gibi çok değerli sanatçıların sahne aldığı Maksim Gazinosunda sahne almaya başlayan grup, yurt dışında da konserler vermeye hazırlanıyordu. Yurt dışındaki turnelerinden önce Türkiye'de gerçekleştirecekleri bir kaç konserden biri de Adapazarı'ndaydı.

Beyaz Kelebekler üyeleri iki arabayla 18 Ocak 1970 yılında Adapazarı’na doğru yola çıktı. Yolculuğun uzun kısmı grup üyeleri için rahat ve eğlenceli geçiyordu. Ön araba grubun menajerleri Ender Akacan Turgut Akyüz, Ercüment Ateş yolculuk ediyordu. Diğer arabada da Rıfat Eke, Altan Eke Beyazıt Kutlubağ, Bülent Ortaç ve grubun vokali Ülkü Üst yer alıyordu. Yolculuğun neredeyse tamamı sorunsuz geçmişti. Öndeki araba Adapazarı’na ulaşmış diğerlerini bekliyordu. Konser zamanı gelene kadar kimse bir şeylerin test gittiğini anlamamıştı. Konsere eksik üyelerle çıkan Beyaz Kelebekler üyelerinin kötü haberi alması çok yakındı. Sahnede performanslarına devam ettikleri sırada kötü haberi alan Beyaz Kelebekler, bu vahim haberin etkisiyle yasa boğuldu.  

 

Beyaz Kelebekler Kendi Işığında

O dönemin gazeteleri bu kederli havadisi haber başlıklarında şöyle yer vermişti.  Beyaz Kelebekler Türk Pop Müzik grubunun üç üyesi, Adapazarı'ndaki konserlerine giderken Eşme Köy yakınlarında trafik kazası geçirdi. On tonluk portakal yüklü kamyonun altına giren araç, daha sonra şarampole yuvarlandı. Kaza sonrası benzin deposu alev alan araçdaki beş kişiden üçü olay yerinde hayatını kaybetti. Aynı otomobilde bulunan Ülkü Üst, Bülent Ortaç ve araba şoförü Feridun Necip Öner Kamyon şoförünün cesareti sayesinde kurtuldular. Trafik kazasından sonra Kamyon şoförü kendi hayatını hiçe sayarak, İki Beyaz Kelebek müzik grubu üyesini ve araba şoförü Feridun Necip Öneri yanmakta olan aracın içerisinden çıkardı. Ancak grubun diğer üç üyesi ney azık ki kurtarılamadı.

 

Beyaz Kelebekler Türkiye’yle Yasta

Beyaz Kelebekler  bu acı kaybını tüm Türkiye paylaştı. Yurt dışındaki hayranları gerek cenazeye gelerek, gerekse hayran mektuplarıyla, kayıpları büyük olan grup üyelerine destek oldu. Beyaz Kelebekler  üyelerinin cenaze töreni 21 Ocak günü Şişli Camiisinde gerçekleşti.  Dönemin haberleri, törene büyük katılım olduğunu yazdı. Sevgilerini, saygılarını ve özlemlerini sunmak isteyen Beyaz Kelebek  hayranları, camiinin avlusunu taşırıyorlardı. Sanki İstanbul değil Tüm dünya ağlıyordu.

 

Sanat Camiasından Ünlü İsimler Yalnız Bırakmadı 

Özellikle Türk sanat ve müzik yaşamından önemli isimler, Beyaz Kelebekler müzik grubu üyelerini son yolculuğunda yalnız bırakmadı. Gelemeyen tanınmış simalar tazelerini çelenk göndererek sundu.

Büyük bir keder havası kapladı sonraki yılları. Geride kalan Beyaz Kelebekler müzik grubu üyeleri, sanatlarına ve hayatlarına birlikte devam etmeye çalıştılar. Ancak yüreklerinde her zaman arkadaşlarını kaybetmenin verdiği kanayan yarayla yaşadılar.

 

Hollanda 

Beyaz Kelebek Türkiye'de kendini kabul ettirmiş ve sevdirmiş bir müzik grubu haline geldi. O dönem yurt dışında çalışan çok fazla gurbetçi vardı. O dönem birçok sanatçı, yurt dışında yaşayan gurbetçilerimiz için konser turlarına çıkıyordu. 1975 yılında Beyaz Kelebeklerin Hollanda'da konser verecekleri kesinleşti. Kazadan sonraki 5 yılda yenilenmeye çalışan grup Lahey Uluslararası Müzik Festivalinde en çok beğenilen müzik grubu Beyaz Kelebekler oldu. Daha sonra plak çalışmalarına başlayan Beyaz Kelebekler 1980 de dağılan grup, kazada kaybettiği dostlarını unutmadı.