Bergen Kimdir? Biyografisi Albümleri ve Şarkıları

Arabesk ve fantezi müzik alanında kendi döneminin en dikkat çekici isimlerinden birisi olan Bergen'in doğum tarihi 15 Temmuz 1959. Doğum yeri Mersin olan sanatçının asıl ismi Belgin Sarılmışer'dir. 1966 senesinde Bergen annesi ile birlikte Ankara'ya taşındı, çünkü anne ve babası boşanmıştı ve annesi bu şehirde yaşamaya karar verdi. İlkokulu Ankara'da bitiren Bergen, daha sonra Ankara Devlet Konservatuarı’na girdi ve piyano bölümünde eğitim almaya başladı. Ama annesinin ve kendisinin yaşadığı maddi sıkıntılar yüzünden okulu bırakmak zorunda kaldı. Hatta yaşını da büyütüp PTT'de memur olarak işe girdi. Ama yaşadığı bir ilişki yüzünden memuriyetten ayrılmak zorunda kaldı. 

 

Bergen’in İlk Evliliği

Ankara'daki şanssızlıklardan sonra, Bergen 1977 yılında tekrar Mersin'e dönüp aynı zamanda dayısının oğlu olan Göksel Sarılmışer'le evlenir. Bu evlilik de ancak 4 yıl sürer ve 1981'de boşanır. Bu evlilikten bir oğlu olmuştur. Ancak boşandıktan sonra kocası oğlunu da alıp Hollanda’ya taşınmaya karar verir. 1979 senesinde bir gece arkadaşları ile dışarı çıkan Bergen, Mersin'deki Feyman Gece Kulübü'nde ısrarlar üzerine sahneye çıkar. Ama gece kulübü sahibi sesini beğenince orada sahne almaya başlar. Bu kulüpte Grup Lokomotif adlı bir müzik grubuyla Türk Hafif Müziği, Türk Sanat Müziği ve dönemin modası olan aranjmanları okumaya başlar. Daha sonra ise Adana'da bulunan Kuyubaşı gazinosu ile anlaşır. Bu gazino sahibi ona sekiz aylık bir çalışma sonunda bir otomobil vereceğini söyler ama iş bitiminde hem otomobilinden olur hem de borç içinde kalır. 

 

Sanatçının Olaylı Evliliği

Bir süre sonra, 1982'de tanıştığı Halis Serbes'le evlenmeye karar verir, ama bu ilişki kendi hayatının alt üst olmasına neden olur. Aslında bu evlilik gerçek değildir. Sadece bir grup mafyalaşmış müzik piyasasının Bergen'i ellerinde tutmak için düzenlediği bir oyundur. Bergen ilk kez 1982 yılında Atlas Plak'la çalışarak bir long play çıkarır. Bu sırada tanınan bir isim haline gelmeye başlar. Ama eşinden şiddet görmeye başlar ve İzmir Fuarı'na çalışmak için İzmir'e kaçar. Eşi birisini azmettirerek kendisine sahnede iken kezzap atılmasına neden olur. Yüzünün büyük bir kısmı yanan ve zarar gören Bergen bu olaydan sonra daha da ünlü olur ama hayatı gittikçe zorlaşır. Olay sırasında hem bedeninin büyük kısmı yanar hem de gözlerinin ikisi de kör olur. Ama daha sonra gözlerinden birisi tekrar görme yeteneği kazanır. Bergen saçlarını bir gözünü kapatmak için saldığı saç modeli ya da güneş gözlüğüyle hafızalarda kalır. Bir süre kaçan eşi daha sonra cezaevine düşer.

 

Pırlanta Pavyon Yılları

Bergen bir süre tedavi görür ve daha sonra Cengiz Özşeker'in pavyonu olan Pırlanta Pavyon'da çalışmaya başlar. 1985 senesine kadar burada çalıştıktan sonra, Yaşar Kekava'nın daveti ile İstanbul'a taşınır. İnsan Severse adlı bir long play çıkarır. Ama asıl ününü 1986 yılında çıkardığı Acıların Kadını adlı long playla kazanır. Bu yıl Altın Plak ve Altın Kaset ödüllerini alır. 1987 yılında Acıların Kadını adlı filmde başrol oynar. 1987 yılında Adana'da sahneye çıktığı sırada bıçaklanır. Bir süre sahnelerden uzak kaldıktan sonra 1989'da resmen evliliğini bitirir. Ama kısa bir süre ara verse de Adana'da tekrar gazinolarda çalışmaya başlar. Bir gün Ankara Pozantı'da annesiyle birlikte bir turne sırasında eski eşi Halis Serbes tarafından silahla vurulur. Eski eşinin peşinde olduğunu fark edip polise haber vermiştir ama silahlanmasına engel olmamıştır. Daha 30 yaşında hayata veda eder. Olay sırasında annesi de ağır yaralanır. Eski eşi ise bir süre Almanya'da kaçak yaşar, daha sonra yakalanarak Türkiye'ye getirilir. Hafifletici sebepler nedeniyle bir buçuk yıldan az ceza kalır. Kendisi halen Mersin'de sonraki eşi ve dört çocuğu ile birlikte yaşamaktadır.