Bengü Kimdir? Biyografisi Albümleri ve Şarkıları

Bengü 1979 İzmir doğumludur. Müzikle ilk tanışması henüz ilkokul yıllarında iken İzmir Devlet Senfoni Orkestrası ile olmuştur. Müzikalde başrol oynamıştır. Daha sonra şan dersleri alarak ilk adımı atmıştır. Bir şarkı yarışmasına katılıp 2. olmuştur. Müzik eğitimi almaya başlamıştır. Bundan sonra yolu Kenan Doğulu ile kesişince 3 yıl onun vokalistliğini yapmıştır. 2000 yılında ilk albümünü Kenan ve Ozan Doğulu prodüktörlüğünde çıkarmıştır. Hoş geldin albümü ile Bengü tanınmaya başlanmış sempatikliği ve sesinin duruluğu ile beğeni toplamaya başlamıştır. 2. albüm ise Bağlasan Durmam ve ardı ardına 3. albüm Taktik piyasaya sunulmuştur. Son albümdeki Korkma Kalbim adlı parça ödül almış ve en çok satan albüm olmuştur.

 

Bengü ve Söz Ve Beste Çalışmaları 

Bengü ikinci albümünde söz ve bestesi kendine ait olan Ucuz Mumlar ve Müjde adlı şarkılarını sevenlerine sunmanın mutluluğunu yaşamıştır. Radyolarda en çok şarkıları çalan sanatçı olmak onun için basamaklarda emin adımlarla ilerlemek demekti. Yine albümde Gel Gel adlı şarkısını Azerice de yorumlayınca ilgi statüsü biraz daha genişlemeye başlamıştı. Artık yurtiçi ve yurtdışı konserler ardı arkasına gelmektedir.

2011 yılında Dört Dörtlük albümü gelerek başarı pekişmeye devam etmektedir. Artık en çok takip edilen sanatçılar arasındadır. 2012 yılında Anlatacaklarım Var albümü gelir. Bu bir maxi single'dır. Ve içindeki Yaralı şarkısı deyim yerindeyse alıp götürmüştür. Hemen her sene gelen albümler ve beraberinde hit şarkılar Bengü'nün başarı merdivenlerini hızlı adımlarla çıkmasını sağlıyordur. 2013 yılı Saygımdan albümü gelir. 2014 yılı ile birlikte 7. albüm olmuştur. Yaptığı her şarkı zirvede kalmayı başarıyordur. 2000 yılından itibaren başlayan bu serüvende Ağla Kalbim, Korkumdan Ağladım, Unut Beni, Gezegen, Kocaman Öpüyorum, Aşkım, İki Melek, Yaralı, Saygımdan gibi parçalar hit olmayı başarmıştır. 7 albüm 3 single ile müzik dünyasındaki yeri sağlam haldedir.

 

Bengü ve Ödülleri

Bengü müzik piyasasındaki albümleri nezdinde birçok ödül almıştır. Kral tv ödülü, Müyap ödülü, Balkan Music Award ödülü, TTNet Ödülü, En İyi Kadın Sanatçı ödülü bunlardan bazılarıdır. Dijital sertifika ve altın plak ödülleri de ayrıca kendisine uygun görülmüştür.

Müzik dünyasındaki hareketli günlerin yanı sıra televizyon dünyasına da adım atarak değişik versiyonlarda başarısını kanıtlamıştır. Bunlardan ilki Bak Kim Dans Ediyor? Adlı program olmuştur ki; Bengü birinci olmuştur. Daha sonraki çalışması Mustafa Ceceli ile birlikte Kapışma adlı bir program olmuştur. Burada ki görevinde de hem kendi keyif almış hem de izleyenleri eğlendirebilmiştir. 2000-2017 yılları arası Bengü'nün erken yaşta müziğe atılması artısını taşımasıyla her yıl yeni bir albüm ve şarkılarla izleyici ve dinleyici karşısına çıkması; enerjikliği, sempatikliği, müzik dünyasında sevilen bir kişilik olması ek özellikleri de olmuştur.

 

Albüm ve Altın Plak 

Ardı ardına aldığı ödüller ve başarılarla 2009 yılında İki Melek adlı yeni albümünden Altın Plak alarak zirvede kalan sanatçılardan olup dikkat çekmeyi başarmıştır. Artık kendi ayakları üzerindedir. Müzik piyasasında bir Bengü gerçeği vardır.

Henüz 21 yaşındayken müzik dünyasında adını duyurmaya başlayan Bengü, sağlam ve yeteneğinden emin yürümektedir. Yurtiçi ve yurtdışında birçok konser vermiştir. Sempatik tavırları ve güler yüzüyle en baştan beri sevilmiştir. Televizyonda ya da söyleşilerde her zaman barışık ve tatlı yaklaşımlarıyla başarısını katlamayı başarmıştır. Son olarak 2017 yılında Altın Çağ adlı albümünü sevenleriyle buluşturmuştur. Çıkış şarkısı Empati yi seçmiştir. Amacı farklı tatlar hissettirmektir. Albümde Kuzum, Hakan Altun'la olan düet yine Bengü farkıyla beğeni almıştır. Bu hızlı koşuşturma içerisindeyken 2018 yılında evlenip 1 kız çocuğu sahibi olur.