Bendeniz Kimdir? Biyografisi Albümleri ve Şarkıları

Gerçek ismi Deniz Çelik' tir. 25 Temmuz 1973 tarihinde İsviçre'nin Zürih kentinde doğmuştur. Aslen Konyalıdır ve ailesi bu şehre bağlı Yeniceoba ilçesinde yaşamaktadır. İstanbul' da Erenköy Kız Lisesi'nden mezun olmuştur. Yüksek öğrenimi için doğduğu ülke olan İsviçre'ye gitmiştir. Büro işleri isimli bir meslek yüksek okulunda eğitimine devam etmiştir. Türkiye' ye döndüğünde ise bir süre ilk bayan futbol takımı olan Dostlukspor'da oynamıştır.

 

Sanat Dünyası'na Girişi

Bir arkadaşının doğum gününde söylediği bir şarkıyla Raks Müzik yetkilileri tarafından keşfedilmiştir. İlk albümünü Neslihan Yargıcı'nın oluşturduğu Abajur Kız imajı ile Bendeniz adıyla 17 Aralık 1993 yılında çıkarmıştır. Yayınlanan ilk popüler şarkısı Ya Sen Ya Hiç bir anda patlamış ve bu da albümün satışlarının  hızla yükselmesini sağlamıştır. MTV Avrupa'nın düzenlediği ülkeler arası video yarışmasının Türkiye elemelerinde Ya Sen Ya Hiç parçasıyla 11. olmuştur. Bu parça MTV' de yayınlanan ilk Türk video klibi olmuştur. Başarılarının ardından yine bu albümünden Ağlayayım mı, Kerime, Ah Bir Dönsen ve Müjdeler Ver gibi popüler şarkılar yayınlanmıştır. İlk albümüyle büyük bir çıkış yakalayan sanatçının bu albümü Türkiye'nin albüm klasikleri arasına girmiştir. Ardından 1994 yılında Harun Kolçak ile Biz adlı bir maxi single yayınlamışlardır. Bu albümdeki Elimde Değil isimli şarkıları en iyi slow parçalar arasında yerini almıştır. 

 

90’lı Yıllarda Çıkardığı Albümleri

1995 yılında, sanatçı Bendeniz ll adındaki ikinci albümünü çıkarmıştır. Heyecanla beklenen albümünden yayınlanan ilk şarkı Neler Olacak parçası olmuştur. Sonrasında ise Ümit Sayın' ın yazdığı Gönül Yareler İçinde isimli şarkı yayınlanmıştır. Kısa sürede yılın en çok yankılanan slow şarkılarından biri haline gelmiştir. Ardından albümünden bu kez 80 Günde Devr - i Alem adında hareketli bir şarkı yayınlanmıştır. Albümün büyük beğenisinin ardından yılın en iyi albümleri arasındaki yerini almıştır. Sanatçının en iyi albümü olarak kabul edilmektedir. Bu albümde Emel Müftüoğlu ve Demet Sağıroğlu gibi isimlerle çalışmıştır. Albümün düzenlemelerinde ise Ozan Çolakoğlu, Murat Yeter ve Onno Tunç  ile çalışmıştır.

1996 yılında ise Bendeniz lll albümünü çıkarmıştır. Bu çalışma Anadolu Rock Soundları içeren bir albüm olmuştur. Daha çok hareketli şarkıların yer aldığı bir albümdür. İlk yayınlanan şarkı ise slow bir parça olan Güvendiğim Dağlara Kar Yağdı isimli çalışmadır. Sonrasında ise Turnayı Gözünden Vurdum ve Sana mı Kaldım isimli iki hareketli şarkı yayınlanmıştır. 1997 yılında ise Volkan Akyol ile birlikte Adını Koydum isimli şarkıyı yayınladılar.

1998 yılında, Bendeniz' den isimli dördüncü albümünü yayınlamıştır. Bu albümünden ise Günahlar ve Başımın Belası isimli iki şarkı yayınlanmıştır. 1999 yılında ise Kurtulamıyorum isimli albümü yayınlanmıştır.

 

2000’li Yıllarda Çıkardığı Albümleri

1 Kasım 2000 tarihinde ise Bendeniz Şarkıları isimli bir albüm yayınlamıştır. 2001 yılında ise Zaman isimli yedinci albümünü yayınlamıştır. Bu albümü için tarzını ve saç kesimini bile değiştirmiştir. Bu albümün içerisinden ise Satmışım ve Güzeller Güzeli isimli iki şarkı yayınlanmıştır. Albümdeki çoğu şarkının söz ve müziği sanatçıya aittir.

 23 Ağustos 2003 tarihinde de Demedim mi isimli albümünü yayınlamıştır. Sonrasında Aşk Yok mu Aşk albümünü çıkarmıştır. Bu çalışmadan ilk olarak Kırmızı Biber isimli şarkıyı yayınlamıştır. Ardından albümün en beğenilen şarkısı olan Bu Baharda isimli şarkıyı yayınlamıştır. Son olarak da bu albümden Kördüğüm isimli şarkıyı yayınlamıştır.

2006 yılında ise Değiştim adlı albümünü çıkarmıştır. Bu albümden ilk olarak Biri Var isimli slow şarkı yayınlanmıştır. Bu parçaya Harun Kolçak' ta eşlik ediyor. Aynı zamanda bu şarkı ikilinin on iki yıl aradan sonra yaptıkları ilk düet parçasıdır.