Belkıs Özener Kimdir? Biyografisi Albümleri ve Şarkıları

Belkıs Özener herkesin sesini iyi bildiği ama kendisi fazla tanınmayan sanatçılarımız arasındadır. Çünkü uzun yıllar Türk sinemasında en ünlü kadınların söylediği bütün şarkıları kendisi seslendirdi. Playbackla söylenen bütün parçalarda sesi olan sanatçının kendisi çok uzun yıllar sonra bu filmlerde söylenen şarkılardan bir albüm oluşturduğu zaman tanındı. Doğum tarihi 28 Mart 1940 olan sanatçı İzmir doğumludur ve ünlü sanatçı Gönül Yazar’ın kız kardeşidir. Babası Erzincanlı annesi ise Yugoslav göçmenidir. Sanatçının asıl ismi Belkız Özyenginer. Ailesinin üçüncü çocuğudur. Kendisinden büyük olan bir ablasının ismi Belma’dır. Gönül Yazar da küçük kardeşidir. Anne ve baba daha Belkıs Özener 2 yaşında iken boşanmaya karar verir. Belkıs annesi ve teyzeleri ile birlikte büyürken Gönül Yazar da babasının yanında hayatına devam eder.

 

Şarkı Söylemeye Başlaması

Kız kardeşi Gönül Yazar, 1952 yılında evlenip Ankara'ya yerleşince Belkıs Özener de onun yanına yerleşir. Ancak Gönül Yazar'ın evliliği iki yıl sonra biter ve iki kardeş hemen İstanbul'a taşınmaya karar verir. Beyoğlu'nda Madam Anna adlı bir kadının kiracısı olan iki kardeş burada daha rahat eder. Belkıs Özener de bu dönemde şarkı söylemeye başlar. 1955 yılında yapılan yarışmaya katılır ve birinci olur. O zaman çok ünlü olan Beyaz Park'ta şarkı söylemeye başlar. O dönem çok ünlü hocalar olan Selahattin Pınar ve Zeki Duygulu isimlerden şans dersi alır. Çok başarılıdır, ama kendisi şarkı söylemek yerine Türk filmlerinde oyuncuların yerine şarkı söylemeye başlar.

 

Özel Hayatı

Daha 16 yaşında Tepebaşı Gazinosu'nda onu dinlemeye gelen Rauf Köksalan ile evlenmeye karar verir. Bu evliliği Rauf Bey ölene kadar devam eder. 27 yıllık evlilikten üç tane çocuk sahibi olur. Kız kardeşi Gönül Yazar sahneye çıkıp şarkı söylemeyi tercih ederken Belkıs Özener kendine başka bir yol çizer. Bugüne kadar Türkan Şoray, Filiz Akın ve Hülya Koçyiğit'in şarkı söylediği bütün filmlerde onların yerine şarkı söyler. Ancak yaklaşık olarak 300 filmde seslendirme yaptıktan sonra bir gün Mine Mutlu'nun yerine bir şarkı söyler. Sonradan Mine Mutlu'nun oynadığı filmin o dönemin modasına uyan bir seks filmi olduğunu öğrenir. Bu olaydan sonra bir daha Türk filmlerinde seslendirme yapmak istemez. 

 

İlk Albüm

Belkıs Özener'in ilk albümü o güne kadar Türk filmlerinde söylediği bütün şarkıların bir toplamı olan Yeşilçam Şarkıları albümüdür. Bu albümde yer alan şarkılar eski Türk filmlerinin bantlarından kaydedilerek oluşturulur. Albümün tarihi 2006'dır ve o dönem dikkat çeker. Çocukluğundaki sesi hatırlayan çoğu kişi albümü dinler. Belkıs Özener 2004 senesinde Uçan Süpürge Kadın Filmleri Festivali'nde en iyi dublaj sanatçısı ödülünü aldı. Ayrıca 2006 senesindeki Antalya Film Festivali'nde ve de 2016 senesinde İstanbul Flaş Gazetesi'nin onur ödülüne layık görülür. Tek albümü olan sanatçı, 1962 ve 1978 yılları arasındaki içinde şarkı geçen neredeyse bütün Türk filmlerindeki şarkıları seslendirir. 

 

Hiç Ünlü Olmayan Gizli Ses

Belkıs Özener'e onur ödülü verilen festivallerden birisi de 7. Malatya Film Festivali'dir. Sanatçı bu festivalde şarkı söyledikten sonra verdiği röportajda hayatı ile ilgili önemli bilgiler verdi. O kadar çok filmde şarkı söylemesine rağmen hiçbirinde isminin geçmemesinden ve de her zaman çok düşük telif ücretleriyle geçinmek zorunda kalmasından bahsetti. Ayrıca sesinden çok etkilenen Pink Martini grubuyla birlikte İstanbul'da bir konsere de çıkmıştır. Hala Aşkın Bahardı ve Sevemedim Kara Gözlüm parçalarını en güzel yorumlayan sanatçı olarak kabul ediliyor.