Belkıs Akkale Kimdir? Biyografisi Albümleri ve Şarkıları

Belkıs Akkale Türk şarkıcı, söz yazarı ve aynı zamanda da oyuncudur. 1980 ve sonrası kuşağın en sevdiği sanatçılardan biri olan Belkıs Akkale, yıllarını bu mesleğe vermiştir. Çıkarmış olduğu pek çok albüm ve söylediği pek çok şarkı, onun halk tarafından sevilmesine yol açmıştır. Akkale’nin yapıtları, yalnızca halkın değil; sanat alanında ödül veren pek çok kurum ve kuruluşun da dikkatini çekmiştir. Bu nedenle de sanatçının başarılarla ve ödüllerle dolu bir hayatı vardır.

 

7 Yıllık Türk Halk Müziği Eğitimi

1954 yılında İstanbul’da dünyaya gelen Belkıs Akkale’nin müzik ve sanatla ilgisi daha ilkokul yıllarında başlamıştır. Babası bir plak şirketinin sahibi olan Akkale, bu vesile ile müzikle oldukça içli dışlı olarak büyümüştür. Daha küçük yaşlarından itibaren kendi kendine evde şarkı söylemeye başlayan Akkale, ilkokulu tamamlamasının ardından tam 7 yıl boyunca Türk halk müziği eğitimi almıştır. 1972 yılında İzzet Altınmeşe ile tanışıp birkaç sahnede boy gösterdikten sonra TRT’den davet almıştır.

 

TRT Yılları

TRT’den aldığı davet sonrasında 1980 yılına kadar kurum bünyesinde geçici olarak çalıştı. Siyasi gerginliklerin hat safhada olduğu bu yıllarda, pek çok kişi onun TRT’de söylediği şarkıları dinleyerek bir nebze olsun rahatlık bulabildi. Takvimler 1980’i gösterdiği zaman ise Akkale kadrolu olarak tamamen TRT bünyesinde çalışmaya başladı. Ancak bu durum çok fazla sürmedi. Akkale, 1982 yılında ilk albümünü çıkarmak maksadıyla TRT’den ayrıldı.

 

Devlet Sanatçılığını Reddetti

Müziğe olan tutkusunu söylediği şarkılara da yansıtmayı başarabilen Belkıs Akkale, bu sayede pek çok ödülün sahibi oldu. İlk albümünü çıkardığı 1982 yılından, 1994 yılına gelinceye kadar tam 12 yıl boyunca farklı müzik ve sanat kuruluşları tarafından yılın sanatçısı seçildi. Her geçen gün artan şöhreti ve halk tabanında bulduğu yankı, devletin de gözünden kaçmadı. Sanata ve özellikle de halk sanatına yapmış olduğu katkılar nedeni ile devlet tarafından belirli kişilere verilen “devlet sanatçısı” unvanı, Akkale’ye de verildi. Ancak Belkıs Akkale, kendisine verilmek istenilen bu ödülü reddetti.

 

9 Sinema Filminde Rol Aldı

Akkale, Türk halkı içinde her ne kadar şarkıcı kimliği ile daha popüler olsa da, güçlü bir oyunculuk yeteneğine sahiptir. Toplamda 9 filmde rol alan Akkale, beyaz perdede de kendisinden beklenen performansı en iyi şekilde ortaya koymuştur. Oynadığı filmler ise şunlardır: Karadiken, Güvercinim, Tırpan, Tapulu Irgat, Sultan, Gölet, Azap, Ana Yüreği.

 

2013 Yılında Yeniden TRT’de

Uzun yıllar TRT ekranlarından uzak kalan ve bu süreçte kendi albümlerini çıkarmaya devam eden Akkale, 2013 yılında “Türküler Bizi Anlatır” programı ile birlikte yeniden TRT’de boy göstermeye başlamıştır. İzzet Altınmeşe ve Selahattin Alpay gibi halk müziğinin sevilen isimleri ile birlikte yeniden izleyicinin karşısına çıkan Akkale, bu programda da sanatını yetenekli bir şekilde icra etmiştir. Sanatı bir yaşam felsefesi haline getirmiş olan Akkale, söylediklerinin halka uzanabilmesi ve halkın içinden olması nedeniyle de, halk tarafından daima yoğun ilgi görmüştür.

 

Albümleri

İlkokul yıllarından başlayarak kendisini şarkılara ve sanata adayan Akkale, ömrüne pek çok albümü sığdırmayı başarmıştır. Her albümü ile halkın gönlünde daha fazla yer etmeyi başarabilen Akkale’nin çıkarmış olduğu albümler şunlardır:

  • 1982 yılında Dadey
  • 1986 yılında Güvercinim
  • 1987 yılında Gam Elinden
  • 1989 yılında Gönül Telinden
  • 1991 yılında 91’e Veda
  • 1992 yılında Ayrılığı Türkülere Sor
  • 1994 yılında Geri Gelmiyor
  • 1999 yılında Barış Türküsü
  • 2009 yılında Kaldır Mihrabını

Sanat hayatı boyunca her zaman başarılı olmuş sanatçılardan biridir.