Bedia Akartürk Kimdir? Biyografisi Albümleri ve Şarkıları

Bedia Akartürk 04.02.1941 tarihinde İzmir'e bağlı Ödemiş’te doğmuştur. Kova burcudur. Babası Mehmet annesi Emine Akartürk'tür. Ailesinin tek evladı olduğundan bir kardeşe sahip değildir. Bu nedenle de Akartürk soyadını ünlü olduktan sonra da değiştirmemiştir. Aynı zamanda isminde bir değişiklik yapmamıştır. Sanat hayatına bu şehirde ve doğduğu ilçede başlamıştır. Sonrasında yaşını büyütüp İzmir Radyosu'nda çalışmaya başlamıştır. 9 yıl burada tecrübe edindikten sonra Ankara Radyosu'nda devam etmiştir. Sanat hayatına devam etmiş ve buradan da emekli olmuştur. O dönemde Paris Olympia'da harika bir konser veren sanatçı Türkiye'yi başarılı bir şekilde temsil etmiştir. Sanat hayatı boyunca 6 sinema filmi ve birçok albüm yapmıştır.

 

Herkesin Sevgilisi Bedia Akartürk

Tüm Türkiye'nin sevdiği bir sanatçı olup Fahri Hemşerilik unvanına sahip olmuştur. Sanat hayatı boyunca albüm çalışmalarına yurt içi ve dışı konserlerine aralıksız bir şekilde devam etmiş ve hala da etmektedir. Sesinin tonu 100 ses arasından bile fark edilebilecek güzelliktedir. 1000 yıl geçse bile aranacak milli bir değerimizdir. Sanat hayatı boyunca 250'nin üzerinde plaket almıştır. Yaptığı Zühtü albümü Altın Plak kazanmıştır. 10 yıl süresince İzmir Fuarı'nda aralıksız çalışması sonucu Altın Taç kazanmıştır. Toplamda 6 adet Altın Plak almıştır. Bazı albümleri; Derdimi Dermana Gezdim, Anam Ağlar, Bayramdan Bayrama, Aşka Yemin, Denize Dalayım mı, , Anadolu Türküleri Folklör Kraliçesi, Gitme Bülbül, Gülende, Kervan, Özür Diliyorum Senden, Sıla Hasreti, Yumurtanın Kulpu Yok, Zühtü, Konyalım Yürü, Ödemiş Türküleri.

 

Türkiye'nin Yaşayan Efsanesi

Ünlü sanatçının hem doğmuş olduğu hem de hayatının büyük kısmını yaşadığı İzmir Ödemiş’te Bedia Akartürk Müzesi’nde sanatçının bu zamana kadar aldığı ödülleri, giydiği sahne kıyafetleri, resimleri ve kendisi tarafından hazırlanan yöresel kıyafetleri ve oyuncakları görebilme imkanı sunulmaktadır. Sanatçı 2015'te Haziran ayında geçirmiş olduğu kalça protezi operasyonunu atlatıp sağlığına kavuşmuştur. Ödemişli olması sebebiyle  "Sarı Emine" adıyla tanınan annesinin mezarını 48 yıl sonra 2015 yılında Bornova'dan aldırıp Ödemiş Birgi Mezarlığına defnettirmiştir.

 

Sinemada Bedia Akartürk

Başlıca rol aldığı filmler; Ana Kalbi, Yar Etmem Seni, Hüzün, Çile Dünyası, Bedia, Yârim İstanbul' u Mesken mi Tuttun, Allı Turnam. 

 

Bedia Akartürk 'ün Kitabı

Hayatını sanata ve türkülere adamış bir insan olan, farklı ses rengiyle her yöreden okuduğu türkülerle milyonlarca kişinin sevgi ve saygısını kazanan Bedia Akartürk' ün hayatı kitap oldu. Bu kitabı yeğeni Tolgahan Vurgun kaleme almıştır. Bu kitabın kapak fotoğrafını ise Safa Gülsoy çekmiştir. Sanatçının hayat hikâyesi yanında özel fotoğrafların arşivi ile sanatçı dostlarının yazdığı yazıların yer aldığı Bedia Akartürk: Turnanın Türküsü okuyucularla buluşmuştur. 

 

Bedia Akartürk 'ün Özel Yaşamı 

1960 yılında Atilla Seller ile evlenmiştir. Nihan Seller, Funda Seller, Mustafa Seller adında çocukları olmuştur. Torunları ve onların da çocukları olmuştur. Geniş bir aileye sahip olan Akartürk' ün eşi 2007 yılında vefat etmiştir. Ölüm sebebi ise kalp krizi olmuştur. Eşini de annesinin bulunduğu mezarlığa defnetmişlerdir. Akartürk eşini son yolculuğuna uğurlamakta çok zorlanmıştır. Türk müziğinde 60. yılını geride bırakmıştır. Sanat hayatı boyunca hiçbir zaman şah şahlı bir yaşam geçirmemiştir. Yeri gelmiş çamurlar içerisinde arabayla konserine yetişmeye çalışmış bir sanatçıdır. Türküleri o kadar çok sevmiştir ki "Türküler bizim milli değerimizdir" demiştir. Zaman zaman çeşitli sosyal sorumluluk projelerinde yer almış ve sık sık sevenleriyle bir araya gelmiştir.