Barış Akarsu Kimdir? Biyografisi Albümleri ve Şarkıları

Türk rock müziğini temsil eden ve bu dalda eser veren birçok sanatçı bulunmaktadır. Rock müziğin temsilcisi olan müzik grupları olduğu gibi bu alanda eser veren solo sanatçılar da var.

 

Barış Akarsu’nun Hayatı

Barış Akarsu 1979 senesinin 29 Haziran gününde Bartın'ın Amasra ilçesinde hayata gözlerini açmıştır. Akarsu'nun çocukluğu Amasra'da geçmiş; il, orta ve lise öğrenimini de burada tamamlamıştır. Lise yıllarında Amasra Yelken Kulübü'ne katılarak profesyonel olarak yelken sporuyla ilgilendi. Müziğe olan ilgisi küçük yaşlardan süregelen sanatçı, çocukken blok flüt çalarak sokaklarda dolaştığını dile getirmiştir.

Akarsu'nun müzikte asıl tanışması ise Amasra'ya gelen müzisyenlerden etkilenmesiyle olmuştur. Klavye, gitar ve mızıka çalmayı bu müzisyenlerden etkilenmesi sayesinde öğrenmiştir. Barış Akarsu o dönemlerde 1970'li 80'li yılların rock ve heavy metal gruplarını dinlemeye başladı ve bu gruplardan oldukça etkilendi. Ankara'da barmenlik, garsonluk ve müzisyenlik yapan sanatçı daha sonra Karadeniz Ereğli'sine geri döndü. Burada dört sene boyunca çeşitli radyo ve yerel televizyon kanallarında, barlarda çok sayıda program yaptı.

O yıllarda ATV ekranlarında yayınlanan Akademi Türkiye isimli adlı yarışmaya katılan Akarsu, bu yarışmada birinciliğe layık görüldü. Yarışmadan sonra İstanbul'a taşınmaya karar verdi ve burada ilk albümün için çalışmalarına başladı. Yarışma bittikten sonra albümü yayınlanana kadar Türkiye'nin farklı şehir ve ilçelerinde 200'ü aşkın konser verdi.

 

Sanatçının İlk Albümü

31 Aralık 2004 tarihinde ilk albümü 'Islak Islak' Serdar Öztop'un yapımcılığında müzikseverlerle buluştu. Aynı yıl içerisinde bu albümde bulunan 'Islak Islak', 'Mavi', 'Kimdir O' ve 'Amasra' şarkılarına klip çeken Akarsu, 3 Ağustos 2006 tarihinde ikinci albümü 'Düşmeden Bulutlarda Koşmam Gerek'i çıkardı. 10 yeni şarkıdan ve 1 coverdan oluşan bu albümdeki iki şarkının sözü ve müziği Barış Akarsu'ya aittir.  Bu albümde bulunan ve klip çekilen şarkılar ise 'Yaz Demedim' ve 'Vurdum En Dibe Kadar' adlı şarkılardır. 2006 senesinde Star TV ekranlarında yayınlanan 'Yalancı Yarim' dizisinde Merve Sevi ile beraber başrolü üstlendi. Dizide oynadığı karakter sebebiyle, onu seven çoğu kişi tarafından 'Alfonso Tarık' olarak anıldı.

 

Sanatçının Hazin Ölümü

Barış Akarsu, 28.yaşını doldurduğu gün, 29 Haziran 2007 tarihinde Bodrum ilçesine 5 km mesafede bulunan Torba kavşağında bir trafik kazası geçirdi. Arabada Akarsu ile birlikte bulunan Zeynep Koçak ve Nalân Kahraman olay yerinde hayat gözlerini yumarken Barış Akarsu kalbi durmuş bir şekilde hastaneye getirildi ve acil servisteki müdahalelerle kalbi yeniden atmaya başladı.

Özel Bodrum Hastanesi'ne kaldırılan Barış Akarsu 5 gün boyunca yoğun bakımda tedavi görmüş ve 4 Temmuz 2007 tarihinde saat 20.10’da hayata gözlerini yummuştur. Akarsu'nun ölümü 23:10 da açıklanmış ve sevenleri hastanenin önünde iyileşmesi ümidiyle beklemişlerdir. Genç yaşta vefat eden sanatçı, memleketi olan Amasra'da defnedilmiştir.

Ölümünün ardından 3.albümü ve oynadığı dizi Yalancı Yârim yarım kalmıştır. 2008 yılının Ocak ayında Akarsu'nun hayatından kesitler içeren ve dizide seslendirdiği şarkıların derlendiği bir belgesel DVD olarak yayınlanmıştır.

 

Barış Akarsu Anısı

Barış Akarsu'nun Amasra'daki heykeli Tankut Öktem tarafından yapılmıştır fakat Öktem'in hayata veda etmesi sebebiyle bu heykeli yardımcıları tamamlamıştır. Heykel, 4 Temmuz 2008 tarihinde Birinci Barış Akarsu Kültür ve Sanat Festivali'nde sanatçının memleketi olan Amasra'ya dikilmiştir. Aynı tarihte, kazanın gerçekleştiği kavşağın adı 'Barış Kavşağı' olarak değiştirilmiştir. 

Akarsu'nun bugüne kadar çıkardığı albümler sırasıyla şöyledir: 2004 yılında 'Islak Islak', 2006 yılında 'Düşmeden Bulutlara Koşmam Gerek', 2008'de 'Ayrılık Zamansız Gelir'. Son albüm sanatçının vefatından sonra tamamlanmış ve piyasaya sürülmüştür.