Azer Bülbül Kimdir? Biyografisi Albümleri ve Şarkıları

Azer Bülbülün asıl adı Subutay Keşgin'dir.1 Şubat 1967 tarihinde Kars ilinin Arpaçay ilçesinde dünyaya gelmiştir. Azer Bülbül Türk ve arabesk alanında çalışmalar yapmış olup Almanya’da yaşamını sürdürmüştür. Müzik kariyeri için Garip Yolcu adlı albümü başlangıç niteliğinde olmuştur. Arabeks şarkıları; Fırat, Yalan Olur, Ben Sana Vurgunum isimleri ile sıralanabilir.1996 yılında çıkarmış olduğu albüm halk tarafından tanınmasını sağlamıştır. Bazı kişiler için  tek kasetlik bir ünlüydü  ve belki de  zamanla azer bülbülün adı kaybolanlar arasına girecekti ve lâkin  Azer bülbül kör, zordayım ve ağıt olmak üzere ardı ardına tek seferde "klasik" olarak albümlerine imza attı. Böylelikle  Azer Bülbülün milyonlarca hayran kitlesi oluşmuştu. Kendine has hareketleri ve muhteşem sesi ile Arabesk müzikte "Baba" lakaplı isim olarak tanınmıştır.

 

Azer Bülbül’ün Şöhret Basamakları 

Azer bülbül muhteşem sesi ile "Bana Düştü",   "Başımda Bela Var ", " Ateş Düştüğü Yeri Yakar ",  "Yalan Sevgiler"  olmak üzere albümleri bir hâyli hayran kitlesine hitap ediyordu. Hatta Seçmeler adı altında  tozlu raflardan indirilip eski albümleri tekrar piyasaya giriyor.  Azer bülbülün " Üzülmedim ki" şarkısı yıllar sonra bile dillerde dolanıyordu. 2007 yılında çıkardığı " Kalemim Kırıldı" ,  " Alıştım ", " Dayanamıyorum",  " Zorunamı Gitti " albümleri dinleyicileri mest ediyor. Azer bülbülün 2012 yılının ocak ayının başında " Duygularım "  adlı yeni bir albüm çıkardı  ve bu albüm tanıtımını Antalya’da ki  bir barda sahne alarak söyledi. 

 

Azer Bülbül’ün Filmleri  

2012 yılında çevrilen "Seninki Kaç Para " filmi yapımcılığını DGB Medya Fırat Boran ve Fatih Toka üstlenmiş olup Azer bülbül etkin bir rol almıştır. Oynadığı filmler halk tarafından çok fazla ses getirmiştir. Filmlerinde halkın çektiği acılar dile getirildiği için seneler geçmesine rağmen seyirci kitlesini kaybetmemiştir. Çocukluk yıllarında çok fazla geçim sıkıntısı yaşamasına rağmen sanatçılığını hiç bir şekilde geri planda bırakmamıştır. Hem çalışıp hem de müzik yaşantısına devam etmiştir. Azminden dolayı katıldığı yarışmalarda da başarılar elde etmiştir. Filmlerinde zengin bir kesimden çok genellikle fakir ve yoksul olan halk hakkında bilgi vermiştir.

 

Azer Bülbül’ün Dizileri 

2002 yılında çevrilen "Rus Gelin" dizisi Senarist " Umur Bugay",  oyuncular "Metin Akpınar ",  " Şafak Sezer",  "Bilge Şen",  Yönetmen " Zeki Alasya",   Görüntü yönetmeni "Eyüp Boz" olarak dizi  çekilmiştir,  dizi süresi  101 dakikalık bir süredir. Azer bülbül fİlmlerde elde ettiği başarıyı dizilerde de sergilemiştir. Dizilerde kendisine ait duygularını açığa çıkardığını ve bundan mutluluk duyduğunu dile getirmiştir. Azer bülbül'ün rol aldığı bir dizi hayatını kaybetmesi sonucu yarım kalmıştır. Halkın örf, adet ve geleneklerini taşıyan halk ozanı ölümü ile birçok insanı yasa boğmuştur. Dizilerinde çoğu kez set çalışmalarına düzenli olarak katılım göstermiştir. Azer Bülbül dizileri nesilden nesle aktarılmıştır.

 

Azer Bülbül’ün Ölümü 

Azer Bülbül  Antalya'da kaldığı bir  otel odasında ölü olarak bulundu. 402 nolu oda da istirahata çekiliyor ve gündüz saat 14:30 sularında yemeğe iniyordu. Sabaha karşı odasına dönen Azer Bülbül saat 15:00 de aşağı yemeğe inmeyince,  telefonla arandı telefona cevap alınamadı,  sonra görevli odasına çıktı kapıyı çaldı kapı açılmadığı için yedek anahtarla kapıyı açtı. Odaya giren görevli Azer Bülbülü yatağında hareketsiz bir biçimde ve morarmış halde gördüğü üzere hemen Sağlık görevlilerine haber verdi. Bunun üzerine öldüğü belirlendi ve Savcı ve Polis ekiplerinin incelemesi uzun sürdü. Azer Bülbül'ün hayranları bunu duyduğunda otelin önüne toplandılar. Cenazesi Esenyurt Merkez Camisinden kaldırıldı.