Ayten Alpman Kimdir? Biyografisi Albümleri ve Şarkıları

Ayten Alpman, İstanbul Yeşilköy’de 1930 yılında dünyaya gelmiştir. Çocukluğundan beri süregelen müzik sevgisi ve yeteneği öğrencilik yıllarında  kendini göstermeye başlamıştır. Nişantaşı Kız Lisesi’nde okurken sesinin güzelliği ve yabancı şarklardaki başarılı yorumları nedeni ile İlham Gencer tarafından keşfedilmiştir. Daha sonra lise değişimi yaşamış ve Erenköy Kız Lisesi’nde tahsiline devam etmiştir.

Erenköy Kız Lisesi’nde okurken de müzik tutkusu devam etmiştir. Erenköy Kız Lisesi’ni bitirmesinin ardından da İstanbul Radyosu’nda göreve başlamıştır. İlham Gencer’in Ayten Alpman’ın hayatında önemli bir rolü bulunmaktadır. Sanat hayatına adım atmasına ve İstanbul Radyosu’nda göreve başlamasında İlham Gencer vesile olmuştur. Çok genç yaşlarda en zor yabancı şarkıları doğru şekilde telaffuz edip, güçlü bir şekilde yorumlamıştır. Kuvvetli sesi ve sesindeki güçlü yorumu, onu diğer sanatçılardan ayıran özelliklerinin başında gelmiştir.

 

Ayten Alpman’ın Sanat Hayatına Adım Atışı

Ayten Alpman çok genç yaşlarda başladığı sanat hayatında başarılı adımlarla kısa zamanda ilerlemiştir. Bunda en önemli etken, o dönemlerde yabancı sözlü batı müziği dalında çok fazla solistin yer almayışıdır. Sonradan çıkan solistlerle de kıyaslandığı takdirde Ayten Alpman güçlü ses rengi ve şarkılara kattığı yorum ile öne çıkan isimlerdendir.

Çok hızlı tırmandığı müzik kariyerinde İstanbul Radyosu’nu ardından da sahne çalışmaları başlamıştır. O dönemin en seçkin gazinolarından olan Taksim Belediye Gazinosu’nda ilk sahne çalışmalarına başlamıştır. İstanbul Radyosu’nda ilk söylediği şarkıyı Taksim Gazinosu’nda da icra etmiştir. Onun tanınmasını sağlayan şarkılardan biri de You Are Always In My Heart adlı parçadır. Gerek kattığı yorum gerekse de ses rengine yakışması bu şarkının o dönem, onunla anılmasına neden olmuştur. Burada sahne aldığı dönemler, onun için farklı isimlerle tanışmasına sebep olmuştur.

Ayten Alpman’ın ses rengi ve gırtlak yapısı, caz şarkıları söylemesine de elverişli idi. Bunu fark eden Arif Mardin’in teşvikleri ile Ayten Alpman, müzik alanında farklı alanlarda da kendini geliştirecektir. Caz müziğini icra etmesi de bu vesile ile olmuştur. Bu tarihten sonra yabancı sözlü hafif batı müziği parçaları le caz parçaları okuyan önemli isimlerden biri haline gelmiştir.

 

Ayten Alpman’ın Müzik Serüveni

Ayten Alpman, Allah vergisi güçlü sesinin ötesinde disiplinli ve azimli çalışmaları ile de kendini geliştirmiştir. Yeşilköy Deniz Park Oteli’nde 1952 yılında sahne alan sanatçı bir müddet burada çalıştıktan sonra Kervansaray Gece Kulübü’nde şarkı söylemeye başlamıştır. Şöhret basamaklarında ağır fakat emin adımlarla ilerleyen sanatçı, başarılı plak çalışmaları da yapmıştır. Daha sonra İlham Gencer’in sahibi olduğu Çatı isimli kulüpte görev almıştır.

Sayanora isimli plakla büyük ses getirmiştir. 1959 yılında severek dinlenen plakların başında gelmektedir. Bu sırada farklı orkestralar ile çalışan sanatçının bir süre İsveç’te kalması ve ardından caz çalışmalarına ağırlık vermesi gözlemlenmiştir. Bundan sonra hafif batı müziği parçalarına Türkçe sözler yazıldığı dönemler başlamıştır. Bu konuda Fecri Ebcioğlu’nun başarılı çalışmaları bulunmaktadır. Bu çalışmaları yorumlayan isimlerden biri de Ayten Alpman’dır. Bir Başkadır Benim Memleketim Şarkısı, Fikret Şeneş’in yazdığı Ayten Alpman’ın okuduğu onunla anılan şarkılarından en önemlisidir.

 

Ayten Alpman’ın Özel Hayatı

Ayten Alpman, 1953 yılında İlham Gencer’le evlenmiştir. Bu evlilikten iki çocuğu olmuştur. Sekiz sene süren evliliğinin ardından ikinci evliliğini, 1968 yılında Ümit Aksu ile yapmıştır. Disiplinli müzik hayatını evlilikleri müddetince de devam ettirmiştir. Ağır bir zatürre geçirmiş fakat bunu atlatamayarak 1982 yılında hayata veda etmiştir. Hafızalarda bıraktığı, en zor eserleri bile başarılı bir şekilde icra eden güçlü sesidir.