Ayşegül Aldinç Kimdir? Biyografisi Albümleri ve Şarkıları

Ayşegül Aldinç halen şarkıcılık ve oyunculuk performansları ile dikkat çeken isimlerden biri olmaya devam etmektedir. Ayşegül Aldinç babası gazeteci annesi öğretmen olan baba tarafından Boşnak'lıdır. 1957 yılında İstanbul Cihangir'de doğmuş ve büyümüştür. İlk ve Orta öğrenimini annesinin öğretmen olması ve tayinlerinden ötürü İstanbul'un çeşitli semtlerinde yapmıştır. Güzel Sanatlar Fakültesini tamamlandıktan sonra Müzik öğretmenliği yapmaya başlamıştır. Profesyonel anlamda müzik hayatı 1978 yılında olmuştur.

Aldinç aslında TRT'nin spikerlik sınavları için Ankara'ya gitmiş olsa da Eurovision elemelerine katılmış ve yarışmaya hak kazanmıştır. Ve Türkiye'yi Modern Folk Üçlüsü ile Dönme Dolap adlı şarkıyla temsil etmiştir.

 

Ayşegül Aldinç ve Sahne Alma

1985 yılında gazinolarda sahne almaya başlamıştır. Bu dönemde Aysel Gürel, Barış Manço ve Timur Selçuk destekleriyle ilk solo albümünü çıkarmıştır. Kara Sevda şarkısı çıkış şarkısıdır. Gerek sesi gerekse imajı ile dikkatleri üzerine çekmiştir. Bu dönemlerde ayrıca Avrupa'nın birçok ülkesinde konserler de vermeye devam etmiştir. Ve o dönem Yılın En İyi Kadın Şarkıcısı ödülüne layık görülmüştür. 1999 yılında Haldun Dormen ve Erol Evgin ile birlikte Londra'da tasarlanıp sahnelenen bir müzikalde de rol almıştır.

1981 yılında Modern Folk Üçlüsü ile ülkemizi Eurovision da temsil etmesi sonrası 1988 de ilk müzik albümü Ve Ayşegül Aldinç çıkarmıştır. İkinci albüm 1991 yılında üçüncü albüm Benden Söylemesi; 1994 yılında dördüncü albüm Alev Alev; Söze Ne Hacet; 1996 yılında ve 2000 yılında Nefes albümünü çıkarmıştır. Avrupa'nın birçok ülkesinde, Arap ülkelerinde verdiği konserlerle aldığı beğeniler kat be kat artmıştır. Bu albümlerden aldığı ödüllerin yanı sıra kalbinin attığı bir başka sektör olan sinemada da birçok ödülleri mevcuttur. Dönemin oyuncuları Ediz Hun, Kadir İnanır ve Tarık Akan ile sinema ve dizi çekmiştir.

 

Ayşegül Aldinç Ve Oyunculuk 

Ayşegül Aldinç için oyunculuk ayrı bir değerdedir. Bu sektöre olan ilgisi 1985 yılında Acımak dizisinde rol alarak başlamıştır. Daha sonrasında da Katırcılar ve Yağmur Kaçakları filmleri ile de sinema oyunculuğu da gündemindedir. Altın Koza Film Festivalinde En İyi Kadın Oyuncu ödülünü almıştır.

1999 yılında Gani Müjde filmi olan Kahpe Bizans filminde rol almış ve çok beğenilmiştir. Aynı yıl Güle Güle adlı sinema filminde Zeki Alasya, Metin Akpınar, Haluk Bilginer, Yıldız Kenter, Eşref Kolçak gibi usta isimlerle birlikte rol almıştır. 2000 ve 2011’li yıllarda da yine Tv dizisi ve sinema çalışmalarını sürdürmüştür. En son 2011 yılında Pis Yedili dizisindeki rolü ile de beğeni kazanmıştır. 2015 yılında Mabel Matiz'le uzun bir aradan sonra dijital ortamlarda yayınlanmak üzere bir single çalışma yapmıştır. 2000 yılında çıkardığı albümden sonra müzik hayatını durağan döneme almıştır.

 

Ayşegül Aldinç ve Özel Hayatı 

Ayşegül Aldinç tek bir evlilik yapmıştır. 1979 yılında evlenmiş ve kısa sürede boşanmıştır. Ayşegül Aldinç demek müzik dışında sinema filmleri demektir. Sinemaya olan ilgisi hiç bitmeyecek ölçüdedir. Bu ilgi 1986-1987 dönemlerinde başlamış ve 2006 yıllarına kadar sürmüştür. Ayşegül Aldinç mesleği için her zaman şarkıcılık ve oyunculuk sıfatlarını yakıştırmış olsa da küçük yaşlardan beri yazmaktan çok hoşlandığından Ayşegül serisi olarak 5 kitap çıkarmıştır. Ancak bu yönü her zaman gizli kalmış olsa da gazete köşe yazarlığı da yaparak ilgi toplamıştır.

Ayşegül Aldinç farklı fiziksel özellikleri ve klâs konuşma tarzı ve yaklaşımları ile her zaman fark yaratmayı bilen ve halen bu özelliklerini bilfiil koruyan sanatçılarımızdan biridir. O şarkıcıdır, o oyuncudur, o yazardır, o kendini yetiştirmeyi çok iyi bilmiş kendine has bir kişiliktir.