Ayşe Hatun Önal Kimdir? Biyografisi Albümleri ve Şarkıları

Sanatçı 29 Temmuz 1978 Adana doğumludur. Adana Borsa Lisesinde eğitimini tamamlayan sanatçı Eskişehir Anadolu Üniversitesi Halkla İlişkiler Bölümünü kazanmıştır. Üniversite döneminde iş hayatına atılarak özel bir şirketin halkla ilişkiler departmanında çalışmaya başladı. Üniversite 2. sınıfta istediği mesleği ve hayallerini gerçekleştirmek için eğitimini yarıda bıraktı. 

 

Hangi Alanlarda Çalıştı? 

1999 yılında Kanal D güzellik yarışması düzenledi. Yarışmaya başvuru yaparak hayallerine olan ilk adımı da gerçekleştirmiş oldu. Ülkenin birçok yerinden yarışmaya katılan güzeller içinden seçilerek Miss Turkey Birinci Güzeli olarak güzelliğini de tescillenmiş oldu. Uzun bir süre mankenlik yaparak podyumlarda boy gösterdi. 

Mankenliğin ardından sunuculuğa geçiş yapan Önal usta isim Tiyatro, dizi, sinema oyuncusu, yazar ve eğitmen olan Can Gürzaptan diksiyon dersleri aldı. Diksiyon eğitimini tamamladıktan sonra özel bir kanalda Sunuculuk yapmaya başladı.

 

Ayşe Hatun Önal’ın Müzik Hayatı

Mankenlik ve Sunuculuk deneyimlerinden ardından en çok ve en büyük hayali olan müzik dünyası için kollarını sıvayan Ayşe Hatun Önal "Sonunda" Albümüyle dinleyicilerin karşısına çıktı. Üniversel müzik ile anlaşıp Albümünün çıkış parçası olan 'Çeksene Elini'  şarkısının sözleriyle ve ilginç klibiyle dikkatleri üzerine çekti. Ayrıca şarkının sözleri Önal'a aittir. Klip yayınlandıktan bir süre sonra plak şirketi kapandı. Uzun bir süre müzik hayatında uzak kaldı. 

5 sene sonra 17 Nisan 2008 tarihinde SONY BMG 'den 2.Albümünü "Sustuysam" I izleyicilerle buluşturdu.'Kalbe Ben' şarkısına klip çeken sanatçı ilk klibinde olduğu gibi çekim için tercihini Murat Küçük den yana kullandı. Şarkı bir süre sonra trenlerde ilk sıralarda yerini aldı.

2014 yılında Çak Bir Selam adlı single şarkısını yayınladı. 2015 'de GÜM GÜM single çalışmasıyla tekrar dinleyicisiyle buluştu. Güm Güm şarkısıyla tekrar zirvedeki yerini aldı. Ayrıca Ricky Martin' e "ADİÓS" şarkısında da yer aldı. Şarkılarında elektronik müzik alt yapılarını sıkça kullanan sanatçı birçok şarkısının da söz ve bestecisi kendisidir. 

 

Sanatçının Özel Yaşamına Dair Merak Edilenler 

Yaptığı Şarkılar gibi özel hayatında da gündemde olan Önal birçok ünlü isimle aşk yaşamıştır. Şüphesiz bunların başında Cem Yılmaz’la olan ilişkisi ilk akla gelendir. Çiftin ilişkisi "The Water Diviner" filminin galasında ortaya çıkmıştır. Magazine bomba gibi düşen bu aşkı 2 buçuk ay sürmüştür. İlişkiyi bitiren taraf olan Önal ayrılık sebebinin Cem Yılmaz’ın ilgisizliği ve çapkınlığı olduğunu verdiği röportaj da açıklamıştır. 

Cem Yılmaz ile olan birlikteliğin ardından sanatçı kendisini hızla toparlamıştır. Genç şarkıcı Cem Belevi'yle yaklaşık 10 gün önce 'Selam Dengesiz' adlı yeni albümünün lansmanında tanışan Önal, Kendisinden 10 yaş küçük olan Cem Belevi ile olan aşkını itiraf etti. İlişkilerinin 1.ayını doldurmadan ayrıldılar. Erdal Acar, Alican Ulusoy gibi tanınmış kişilerle aşk yaşayarak magazinde uzun bir süre daha gündemde oldu.

Sanatçının Armağan Çaylayan 'a verdiği bir röportajda Aşk hayatının kötü olmasının Sebebinin babası olduğunu söyleyen Önal, Babamın kadını el üstünde tutan, örnek bir yapısı vardı. Babamın anneme hitabı böyleydi. Böyle bir adamın kızıyım. Bu yüzden de ilişkilerimde hep sorunlar yaşadım, babama kızdığım oldu sözleri röportajda dikkat çekti.

 

Aldığı Ödüller

2008 yılında en iyi elektronik müzik albümü ödülünü aldı. 2015 yılında en iyi kadın pop müzik sanatçısı ödülünü aldı. Yine ayı sene en iyi düet şarkı ödülünü almıştır. Sonrasında yine iletişim ödülleri kapsamında yılın en popüler şarkıcısı ödülünü almıştır. Aynı zamanda sanatçı sanat dışında moda ile ilgilenerek çeşitli şehirlerde moda evleri de açmıştır.

Ayşe Hatun Önal Hakkında