Aynur Aydın Kimdir? Biyografisi Albümleri ve Şarkıları

Aynur Aydın Almanya doğumlu sanatçılarımızdan birisidir. Doğum tarihi, 15 Aralık 1989’dur. Çocukluğunun büyük bir kısmı İsveç'te geçti. 2012 yılında ise İstanbul'a taşındı ve halen orada yaşamaya devam ediyor. Ailesi ise halen Almanya'da kalıyor. Daha çok küçükken şarkı söylemeye başlayan Aynur Aydın, çocukken tiyatro sahnelerinde de şarkı söyledi. Daha 18 yaşında iken sahneye çıkmaya ve şov yapmaya başladı.

 

İlk Müzik Grupları

Aynur Aydın, 2000 yılından itibaren albüm çalışmalarına başladı. İlk kez Sürpriz adlı grupta yer aldı. Bir süre grupla çalıştıktan sonra kendi başına çalışmalara başladı. İlk albümünde hem Türkçe hem de İngilizce parçalar bulunuyordu. Dünyaca ünlü pek çok şarkı sözü yazarı ve müzisyenle çalıştığı ilk albümünün adı 12 Ways to La La La & 12 Çeşit La La idi. Bu albümün çıkış tarihi 2011'dir ve büyük ses getirir. Bu albümde çalıştığı isimler aynı zamanda Bretney Spears, Lady Gaga, Celine Dione, Rihanna ve Enrique Iglesias gibi ünlü müzisyenlerin albümlerini hazırlayan isimlerle çalıştı. Sözleri ise hem kendisi hem de Aşkın Tuna, Fettah Can, Nihan Özcan, Süleyman Yüksel ve Günay Çoban yazdı. Albümün çıkış şarkısı olan Yenildim Daima Aynur Aydın'ın Türkiye'de tanınmasına vesile olan parçadır. 

 

En Başarılı Dönemi: 2011

Aynur Aydın 2011 yılında hem yurt içi hem de yurt dışında da çok tanınan bir sanatçı oldu. Çok sayıda gazetenin manşetinde uzun bir süre yer aldı. Giderek tanınan bir sanatçı olarak tam 12 tane farklı ödüle aday gösterildi ve bunlardan beş tanesine layık görüldü. İlk albümünde yer alan Mesureve DNA'ya çektiği kliplerle de daha popüler hale geldi. O yıl çıkardığı parçasının ismi İşporta idi. Bu parçayı Emre Kınay'la birlikte katıldığı bir projede söyledi. 

Aynı zamanda Belçika'ya giderek Şenol korkmaz yönetmenliğinde İşporta'ya bir klip de çekildi. Ve İşporta müzik listelerinin en çok dinlenen şarkılarında uzun bir süre üst sıralarda yer aldı. 2013 yılında ise ilk olarak dijital ortamda bir albüm yayınlamaya karar verdi. Albümünün ismi Life Goes On idi ve bu albümle birlikte Almanya'da en çok tanınan kişilerden birisi oldu. Aynı zamanda bu albümü ile dünya pop listelerine de girdi.

 

2012'den Sonra Başarısı Devam Ediyor

2012 Türkiye müzik listelerinde İşporta en üst sıralardaydı. 2015 yılında ise bir single çalışması olan Günah Sevap yayınlandı. Bu single'daki parçasına Brüksel ve de Fransa'da klip çekti. Günah Sevap aynı zamanda Kral Tv müzik listesinde bir numaraya çıktı. 2016 senesinde ise Emanet Beden adlı yeni albümü yayınlandı. Bu albümle birlikte yeniden Günah Sveap parçası ve de ayrıca Bir Dakika isimli parçası piyasaya sürüldü. Aralık 2017'de ise yeniden bir single çıkardı. Bu single'ın adı Bana Aşk Ver idi ve de Turaç Berkay Özer'le birlikte çalışmasının bir sonucuydu. 

 

Özel Hayatı

Aleyna Tilki ile olan arkadaşlığı ve çektiği video kliplerle gündemde kalan Aynur Aydın genç şarkıcılar arasında ismini duyuran isimlerden birisi oldu. Bir dönem ilişki yaşadığı Edis'le birlikteliği ile gündemde kaldı. Aynı zamanda internet üzerinden ara sıra Demet Akalın'la olan atışmaları da dikkat çekti. Yurt dışında da başarılı olması ve İngilizce şarkıları ilerde gündem yaratan Aydın'ın Emanet Beden ve 12 Çeşit La La olmak üzere iki tane stüdyo albümü, dört tane single çalışması, 12 tane de müzik vieosu bulunuyor. Dİjital ortamdaki başarıları da dikkat çekmiştir.