Aylin Livaneli Kimdir? Biyografisi Albümleri ve Şarkıları

Aylin Livaneli, 28 Ağustos 1966 tarihinde Ankara’da doğmuştur. Başarılı bir şarkıcı ve iş insanıdır. Müzik kariyerini pop alanında geliştiren Aylin Livaneli; kariyeri boyunca Göksoy Plak, Raks Müzik, İda Müzik gibi şirketlerle iş birliği yapmıştır. Zülfü Livaneli’nin kızı olan Aylin Livaneli, gerek iş kariyerinde gerek müzik kariyerinde başarı sağlayan bir sanatçımızdır.

 

Eğitim Hayatı ve Müzik Kariyeri

28 Ağustos 1966’da doğan Aylin Livaneli, ilköğretim yılını Stockholm’de International School of Stockholm okulunda tamamlamıştır. İlköğretimi tamamladıktan sonra babası Zülfü Livaneli ve annesi Ülker Livaneli’yle beraber Paris’e taşınmıştır. Taşındıktan sonra da Aylin Livaneli bu sefer liseyi orada, Ecole Active Bilingue okulunda tamamladı. Lise zamanında hem okuyup hem de müzik alanında eğitim alan Aylin Livaneli, liseyi de tamamlayınca Türkiye’ye dönmüştür. Türkiye’de müzik kariyerine adım atmıştır.

Bu süreç içerisinde aile şirketi olan Interfilm şirketinde de çalışmalarını yürütmüştür. Üniversite zamanlarında Vatan, Hürriyet, Milliyet gazetelerinde ve Aktüel dergisinde köşe yazıları yazarak gazete ve dergi ortamlarında da deneyim kazanmıştır. Köşe yazılarının ardından deneme kitabı olan Sürgün Çocuklar Bahçesi kitabını da okurlara sunmuştur. Kitapta Stockholm’de geçirdiği çocukluk yıllarından bahsetmiştir.

1997’deki albümünden sonra müziği bırakan Aylin Livaneli, New York Üniversitesinde edebiyat bölümünde okumuştur. New York’ta edebiyat bölümünü okuyan Aylin Livaneli, New York’tan sonra bu sefer Londra’ya yerleşmiş ve oradan da London School of Economics and Political Science okulundan mezun olmuştur.

 

Albüm Çalışmaları

Aylin Livaneli, yurt dışındaki eğitim hayatından sonra 2008 senesinde Türkiye’ye dönmüştür. Türkiye’ye döndükten sonra Anders Hansson ile birlikte Stockholm’da kaldığı zamanlar içerisinde kaydetmiş olduğu müziğe veda hediyesi anlamı taşıyan ‘Love is the Answer’ adındaki albümünü çıkarmıştır.

Aylin Livaneli, 2009 yılında aile şirketleri olan İnterfilm’i yeniden INTERFILM Media & Entertainment ismiyle yeniden hayata geçirmiştir. Şimdiki yıllarda ise Aylin Livaneli; medya, eğlence ve gösteri camiasında yalnızca yönetici ve yatırımcı olarak girişimci bir iş insanı diye geçmektedir.

 

Diskografisi

Aylin Livaneli, ilk albümünü 1990 yılında Don’t Go adıyla yayınlamıştır. Bu albümün ardından 1991 yılında da Türkçe albümü olan ‘Sevda Değil’ albümünü sevenleriyle buluşturmuştur. Müzik kariyerine 1992 senesinde Bana Müsaade adını taşıyan albümüyle devam eden Aylin Livaneli, 1993 yılında da ‘Aylin Livaneli Söylüyor’ adındaki albümünü piyasaya sürmüştür. Başarılı sanatçımız Aylin Livaneli sonraki albümünü ise 1997 yılında Aşkına Kanmam adıyla sevenlerine sunmuştur. Son albümü 2008’de çıkan Aylin Livaneli, bu albümünü ‘Love is the Answer’ adıyla yayınlamıştır.

Love is the Answer albümü, Aylin Livaneli’nin müzik kesin olarak veda etmesi dolayısıyla hediye niteliğinde dinleyicilere sunduğu bir albümdür. Bu albümün prodüksiyonluğunu yapan Anders Hansson, aynı zamanda Abba’nın da prodüktörlüğünü yapan isimlerden bir tanesidir.

 

Sanatçının Tekli Çalışmaları

Müzik kariyerinde başarılı işlere imza atan Aylin Livaneli, sevilen albümlerinin yanı sıra tekli çalışmalarla da müzik kariyerini sürdürmüştür. İlk tekli çalışması 1995 yılındaki Okulu Asardım adını taşıyan parçasıdır. Bu parçanın ardından 1996 yılında da iki tane tekli çalışmasını sevenleriyle buluşturmuştur. Bu çalışmaların isimleri ise Baby U Don’t Love Me ve Hadi Gel’dir. Baby U Don’t Love Me, İsviçre’de yayınlanan bir çalışmasıdır.

 

Özel Hayatı

Aylin Livaneli, 1992 – 1993 yılları arasında Tolga Savacı ile evlilik yaşamıştır. Tolga Savacı, aynı zamanda o yıllarda Show TV’de yayınlanan bir programı Aylin Livaneli’yle birlikte sunan bir isimdir. Tolga Savacı’dan boşanan Aylin Livaneli, 2011 yılında da Okan Arıkan ile evlenmiştir. Fakat bu evlilik de 2013’te sonlanmıştır.