Ayla Çelik Kimdir? Biyografisi Albümleri ve Şarkıları

Birçok şarkının söz yazarlığını yapan sanatçı 29 Ekim 1973 doğumludur. Aslen Artvinli olan Çelik  Ardahan doğumludur. 

Müzik, seslendirme, şarkı sözü gibi birçok sanatsal faaliyete ilgisi olan sanatçımız İstanbul Teknik Üniversitesi Devlet Konservatuarı bölümünden mezundur. Zaman kaybetmeden de çok istediği müzik piyasasına atıldı.

 

Ayla Çelik Müzik Hayatı

Çelik müzik hayatının temel taşlarını büyük destekçisi olan Melik Kibar ile birlikte atmıştır. İlk başlarda reklam filmlerinin müziklerini seslendiren sanatçı yanı sıra tiyatro oyunlarının müziklerini de seslendirmiştir. Bunların başında Kenan Işığın yönetmenliğini üstlendiği Antigone isimli oyunun müzikleri yer almaktadır.

Kadife sesinin fark edilmesi imkânsız olan Çelik 30 Temmuz 2007 yılında Belma Şahin ile ortak oldukları İstanbul Türküleri albümünü çıkarırlar.

Albümün üzerinden çok zaman geçmeden 3 Aralık 2008'de Bir Dönebilsen adlı single çalışmasıyla karşımıza çıktı.30 Eylül 2010 tarihinde ilk stüdyo deneyimi olan Lavanta şarkısını müzik piyasasına sürdü.

 

Ayla Çelik Söz Yazarlığı Kariyeri

Şarkı sözleri de yazan sanatçı Demet Akalı'nın seslendirdiği Türkan şarkısıyla gündeme bomba gibi düştü. Çelik Türkiye'nin en prestijli ödül törenleri olan Altın Kelebek ve Türkiye Müzik Ödülleri töreninde yılın şarkısı ödülünü aldı. Aysel Gürel anısına oluşturulan Saygı albümünde "Olacak Olacak" şarkısını seslendirmiştir.

Türkçede ki sözleri ustaca kullanan namı değer söz fabrikası olan Çelik; İbrahim Tatlıses, Sibel Can, Petek Dinçöz, Ebru Gündeş, İren Derici, Aşkın Nur Yengi, Ebru Yaşar, Gülben Ergen, Serdar Ortaç, Demet Akalın, Gökhan Tepe, Yaşar ve Berkay gibi birçok ünlü isme şarkı verdi.

15 Ocak 2016 tarihinde ise 2. stüdyo albümü olan Ben albümünü çıkardı. Çıkış şarkısı olan Aşk Şarkıları isimli şarkıya ilk klibini çekti.

2.klibini ise müzik piyasasını altüst eden hem mutlu âşıkların hem de uzun bir süre evlenen çiftlerin düğünlerindeki ilk dans şarkısı olan Bağdat'a çekti. Klibin de şarkıcıya önemli isimlerden olan Beyazıt Öztürk eşlik etti. Kadife sesi ve yazdığı aşk dolu sözlerle hem gönüllerin hem de müzik listelerinin zirvesine oturdu. Uzun bir sürede Bağdat Şarksıyla zirvede yerini korudu.

 

Ayla Çelik’in Diğer Stüdyo Çalışmaları

Şarkıcı 3.stüdyo albümünü 2 Ağustos 2019 tarihinde Sony Music firmasının üstlendiği Daha Bi'Aşık ismini verdiği albümü yayınladı. Aynı gün albüme ismini verdiği şarkının klibini de yayınlayan sanatçı tekrar müzik zirvelerinde 1 numarada yerini aldı.

Son olarak sanatçı  en son single Çalışması olan Parti Şiki Şiki Baba şarkısını sevenleriyle buluşturdu. Klip ilk kez yılbaşında Acun Ilıcalının programı olan O Ses Türkiye Yarışmasında yayınladı. Klip de olduğu gibi Yılbaşı özel programında da şarkıcıya Beyazıt Öztürk eşlik etti. Ayrıca klipte Gökhan Tepe ve Şebnem Sungur gibi isimlerde yer alıyor.

Genelde romantik aşk şarkılarının sahibi olan Çelik bu sefer hareketli ve bir o kadarda renkli olan klibiyle sevenlerini eğlendirdi.

 

Sanatçının Özel Hayatı

Ustaca sözleri harmanlayan aşk şarkıları deyince akla ilk gelen isimlerden olan sanatçıya elbet bu sözleri yazdıran birinin de olması gerekirdi. Çelik, Kenan Işık ile ilk kez Antigone tiyatrosunda tanıştılar. Şarkıcı Kenan Işık'dan çok şey öğrendiğini ve kendisinin büyük bir usta olduğunu birçok röportajında üstünü çizdi.

Evli olan Kenan Işık’la Çelik ilişkilerini gizli tuttular. Bağdat şarkısını Kenan Işık için yazdığı iddiası birçok kez magazin gündemini meşgul etti. Kenan Işık'ın geçirdiği o talihsiz kazadan 6 ay önce ayrıldıkları iddiaları yine magazinde yer aldı. Ancak günümüzde ünlü bir iş adamı ile mutlu bir beraberliği bulunuyor.