Asya Kimdir? Biyografisi Albümleri ve Şarkıları

Asıl adı Tülay Keçialan olan ama Asya adıyla bilinen sanatçı, 1 Mart 1965 tarihinde Eskişehir’de doğan bir şarkıcıdır. Pop müzik alanında başarılı işler yapan Asya; kariyer hayatı boyunca Yaşar Plak, Sony Music Türkiye, Seyhan Müzik, DMC müzik şirketleriyle çalışmıştır.

 

Asya’nın Özel Yaşamı

Ahmet ve Şencan Keçialan çiftinin kızı olan Asya, 1 Mart 1965’te Eskişehir’de doğmuştur. Müziğe olan ilgisi çok küçük yaşlarda, ilkokul yıllarında başlamıştır. Müzik alanında eğitim almaya ise ortaokulda, Eskişehir’de bulunan bir halk merkezinde başlamıştır. Lise yıllarındayken Milliyet gazetesinin yaptığı bir müzik yarışmasında Türk Halk Müziği dalında solist olarak birincilik almıştır.

 

Sanatçının Müzik Hayatı

Sanatçı, lise eğitimi bittikten sonra müziğe Bodrum’da devam etmiştir. Tülay Keçialan, o dönemlerde kendisini dinleyen İlhan Feyman’ın verdiği teklifi kabul ederek Ankara’ya geçmiştir. Ankara’ya geçtikten sonra Nilüfer’in prodüktörlüğünü yaptığı ilk solo albümünü çıkardı. Bu albüm çıkmadan önce sahne adı olarak Tülay Saygın’ı kullanıyordu.

Ankara’da Grup Angora adında bir grubun solistliğini yapmıştır. Bu dönemlerde daha çok İngilizce parçalar seslendiren sanatçı, genelde otellerde sahne alıyordu. Oteller dışında Başken ve Altınnal gibi gazinolarında kadınlar matinesinde de sahnelere çıkmıştır.

 

TRT’de Görev Aldığı Programlar

1986’da TRT’de yayınlanan bir çocuk programında Grup Angora ile müzik yapmıştır. Ankara’da müziğe ağırlık veren Tülay Saygın’a Eurovision Şarkı Yarışması’na katılması için teklif gelmiştir. Bu teklifi onayladıktan sonra sanatçı, 24 Şubat 1990’da Eurovision’a Zamanda Gezinti şarkısıyla katılmıştır. Bu yarışmada Rüya Ersavcı, İzel Çeliköz, Demet Sağıroğlu, Sevingül Bahadır, Oya Küçümen, Sertab Erener, Kayahan, Sibel Tüzün, Candan Erçetin, Fatih Erkoç gibi önemli solistlerle birlikte yer almıştır.

Tülay Saygın’ın vokalistleriyle söylediği şarkı on beş parça arasından onuncu olmuştur. Zamanda Gezinti, bir müddet sonra Nilüfer tarafından ‘Sen Mühimsin’ albümünde Bir Dünya Doğuyor adıyla yeniden yorumlanmıştır.

 

Albüm Çalışmaları

Tülay Saygın’ın yarışmadaki performansını çok beğenen Nilüfer, Ankara’da onunla tanışmak için çalıştığı yere gitmiştir. Nilüfer’in gittiği sırada ise Tülay Saygın, o dönemin popüler parçası ‘Stop!’ı seslendirmektedir. Nilüfer, Tülay Saygın’ın sahne performansını da çok beğenmiştir ve program bittikten sonra kendisine vokalistlik teklifinde bulunmuştur. Teklifi kabul ettikten sonra Ankara’dan İstanbul’a geçiş yapan Tülay Saygın, kariyerine Nilüfer’in vokalisti olarak devam etmiştir. Dört yıl süreyle Nilüfer’in vokalistliğini yapan sanatçı, aynı zamanda Nilüfer dışındaki birçok sanatçının albümünde de vokalistlik yapmıştır.

 

Sanatçının Yapmış Olduğu İsim Değişikliği

Tülay Saygın, İstanbul Beyaz Güvercin Müzik Yarışması’na ‘Haykır Sevda Dağlarına’ parçasıyla katılarak birincilik kazanmıştır. Nisan 1994’te Nilüfer prodüksiyonluğunda çıkan Asya isimli albümünden sonra sahne adını Asya olarak değiştirmiştir. Bu albüm içerisinde Vurulmuşum Sana parçası çok sevilmiş, müzik listelerinde başarılı sıralamalar almıştır. Albüm tek parçasıyla sevilmemiştir, en çok sevilen parçaların arasında Yoksun Sen ve Romantik Aşk da vardır.

 

En Çok Satan Albümleri

Sanatçının ikinci albümü Mayıs 1966’da çıkmıştır. İlk olarak Beni Aldattın parçasına klip çekilmiştir. Bu şarkının insanlar tarafından sevilmesi albüm satışlarını da olumlu yönde etkilemiştir. Albümdeki sevilen parçalar arasında İsyankâr, Ayrılmak Zor, Affetmem şarkıları da bulunmaktadır.

Sanatçı üçüncü albümünü 1999’da Masum adıyla sevenlerine sunmuştur. Bu dönemde evliliğinden dolayı bir müddet müziğe ara vermiş, 2002 yılında ise Dönmem Yolumdan albümüyle müziğe geri dönmüştür. Sonraki albümü 19 Ağustos 2007’de Aşktır Beni Güzel Yapan adıyla çıkmıştır. Albümde prodüktör ve yapımcılığı kendisi üstlenmiştir. Albümün içerisinden Gittin Gideli’ye klip çekmiştir. Son albümü ise 10 Mart 2014’te Aşk İz Bırakır adıyla çıkmıştır.

 

Televizyon Hayatı

Asya, 2010’da Engin Gürkey eşliğinde TRT Müzik’te yayınlanan Müziğin Binbir Dili programında yer almıştır.

 

Özel Hayatı

Masum isimli albümünü yayınladığı 1999 yılında Şevki Kaygusuz’la evlenmiştir ve Aslı adındaki çocukları doğmuştur.