Aşkın Nur Yengi Kimdir? Biyografisi Albümleri ve Şarkıları

Aşkın Nur Yengi aslen İstanbul doğumludur. Doğum tarihi 3 Temmuz 1970 olan sanatçı, ilkokula Erenköy İlköğretim Okulu'nda başlamıştır. Müzik eğitimine erken yaşlarda başlayan sanatçı, daha ortaokul zamanında Dev Türk Musikisi Devlet Konservatuarı’na başlamıştır. Burada 11 yıllık bir eğitim alan Yengi çello üzerine bir eğitim almış. Müzik hayatında keşfedilmesi ise 1981 yılına dayanıyor. Onno Tunç çello üzerine eğitim aldığı sıralarda Aşkın Nur Yengi'yi keşfeder ve Sezen Aksu'nun vokalisti olmasını sağlar. Bu sayede müzik piyasasına atılan Yengi, Sezen Aksu ile birlikte etkili bir giriş yapar.

 

Aşkın Nur Yengi Katıldığı Yarışmalar 

Aşkın Nur Yengi daha sonra Türkiye'yi Eurovision'da temsil etmek için bir girişimde bulunur. Bu girişim sırasında sanatçı, Harun Kolçak'la birlikte kurduğu Grup Periyod'da şarkı söylüyordu. Grup yarışmaya "Bir Şarkı Söyle" adlı şarkıyla katılmak istedi. Seçmelere girdi ama sonuçta Türkiye Seyyal Taner'in katılmasına karar verildi. O sıralarda, yani 1987'de ünlü bir yarışma olarak etkili olan Kuşadası Altın Güvercin Şarkı Yarışması'na da katıldı.

Bu yarışmada "Yeniden" adlı parçayla birinciliği kazandı. Daha sonraki yılda yani 1988'de ise Altın Portakal Film Festivali'nde ise "Portakal Çiçeği" adlı parçasıyla yer aldı. O yıllarda müzik piyasasında ünlü olan Çeşme Müzik Festivali'nde ise "Artık Hiç Ağlama" parçasını seslendirdi. Her iki organizasyonda da birincilik kazandı ve çok beğenildi.

 

Albümleri

Aşkın Nur Yengi Türkiye müzik piyasasındaki ilk albümünü 1990 senesinde çıkardı. Bu albümün ismi Sevgiliye oldu. Daha ilk albümü ile dikkat çeken sanatçının bu albümündeki neredeyse bütün paraları dillerden düşmedi ve albümün satış oranı çok yüksekti. Daha sonra çıkan albümleri de büyük oranda beğenildi. Albümlerindeki çoğu parçaya zamanın modasına uyarak klipler de çeken sanatçının bazı klipleri, Malta ve İngiltere'de çekildi.

Sırasıyla Aşkın Nur Yengi albümleri şöyledir: Hesap Ver (1992), Sıramı Bekliyorum (1993), Karaçiçeğim (1994), Haberci (1997), Aşk Kazası (1999), Peşindeyim (2000), Aşkın Nur Yengi (2002), Yasemin Yağmurları (2004), Aşk'ın Sırları (2007), Gözümün Bebeği (2010). Hatırlanacağı üzere bu albümler arasından, özellikle 90'lı yılların ilk yarısındakiler büyük yankı getirmişti. 

 

Seslendirme ve Oyunculuk Çalışmaları

Aşkın Nur Yengi müzik çalışmaları dışında reklam filmlerini seslendirme çalışmaları da yaptı. Ayrıca Kurtuluş dizisinde canlandırdığı Atatürk'ün yakın arkadaşı Fikriye karakteri ile de dikkat çekti. Aynı zamanda bu dizinin jenerik müziğini seslendirdi. Aşkın Nur Yeni oyunculuğu tiyatro sahnesinde de denedi. Bu deneme Levent Kırca ile birlikte 2001 yılında sahnelenen Kadıncıklar oyununda yapıldı.

Levent Kırca ile çalışmaları sadece bununla sınırlı değil. O zamanlar Levent Kırca'nın ünlü güldürü programı Olacak O Kadar'da da rol alan sanatçı bu programın müzikleriyle de ilgilendi. Hatta müzik direktörlüğü görevini yaptı. Aşkın Nur Yengi'nin diğer dizileri ise Bayanlar Baylar ve Cesur Kuşku dizileridir. Ömerçip filmi de rol aldığı filmler arasındadır. Bunun dışında eski eşi Haluk Bilginer'in İstanbul'un Altınları dizisinde rol almışlığı da var. Aşkın Nur Yengi dans konusunda da iddialıdır. Bu iddiasını 2011 yılındaki Yok Böyle Dans programında kanıtladı. 

 

Özel Hayatı

Aşkın Nur Yengi özel hayatı ve de magazin tartışmalarıyla çok fazla gündeme gelen bir sanatçı değil. Bilinen en önemli ilişkisi ile 2006 ve 2012 yıllarında devam eden evliliğidir. Bu evliliği Haluk Bilginer'le yapmıştır ve çiftin bu evlilikten bir kızı vardır. 

 

Unutulmaz Şarkıları

İlk kez Sezen Aksu ile sahneye çıkan Aşkın Nur Yengi Aksu’nun da katkılarıyla Türk Pop Müziği tarihinde kendisini ispatlamış ve adını kanıtlamış sanatçılardan birisi. En ünlü parçalarından biri yine bir Sezen Aksu parçası olan Ayrılmam'dır. Bu parça çok beğenilen bir parçadır. Daha sonra Kargo grubu ve Levent Yüksel tarafından da seslendirilmiştir. Ama akıllarda kalan en ünlü yorum Aşkın Nur Yengi'nin yorumudur. 

Aşkın Nur Yengi Hakkında