Âşık Veysel Kimdir? Biyografisi Albümleri ve Şarkıları

Bu toprakların en önemli değerlerinden birisi olan, Âşık Veysel Sivas'ın Şarkışla ilçesinin Sivrialan köyünde doğdu. Doğum yılı 1894. O yıllarda çiçek hastalığının çaresi henüz bulunmamıştı ve bütün çocukları tehdit ediyordu. Âşık Veysel iki kız kardeşini daha çocukluktan yakalandıkları çiçek hastalığından kaybetti. Kendisi de bu hastalıktan dolayı küçük yaşta bir gözünü kaybetti. Diğer gözü de bir süre sonra kör oldu ve görme yeteneğini tamamen kaybetti. 

 

Müzik Eğitimi

Yedi yaşında iki gözünü de kaybeden Âşık Veysel daha 10 yaşında saz çalmaya başladı. Babası ona bu yaşında bir saz almıştı. O zamanlar Sivas'ın önde gelen saz ustaları Molla Hüseyin ve Çarmışlı Ali ilk müzik hocaları oldu. 1919 senesinde evlendi. 1920'de ise hem annesini hem de babasını kaybetti. İlk evliliği yürümeyince 1928 yılında yeniden evlendi. Bu evliliğinden dört kızı, üç de oğlu oldu. Oğullarından birisi daha çok küçükken öldü. Bir diğer oğlu ise 1918'de hayatını kaybetti. Bu sıralarda bağlama çalıp söz yazmaya devam ediyordu. Âşık Veysel deyişleri kısa zamanda duyulmaya başladı. 1930 senesinde edebiyat öğretmeni Ahmet Kutsi Tecer'le tanıştı ve de köy enstitülerinde saz öğretmeye başladı. 1931 yılında düzenlenen Sivas Âşıklar Bayramı'nda saz çaldı ve ismi müzik dünyasında duyulmaya başladı. 70'li yıllara gelindiğinde ise birçok ünlü sanatçı onun deyişlerinden oluşan şarkı ve türküler söylemeye başladı.

 

Devlet Sanatçısı Olması

Âşık Veysel ömrü boyunca yoksulluk çeken Âşık Veysel, Âşıklar Bayramı'nda çıkmasıyla birlikte dikkat çekti. Cumhuriyet'in onuncu yıldönümünde bir destan yazdı ve bu da çok beğenildi. 1965 senesinde Türkçeye ve Türk kültürüne yaptığı katkılardan dolayı kendisine TBMM tarafından aylık bağlandı. Yazdığı sözlerin toplandığı şiir kitabı 1944 yılında basıldı. Bunun dışında Dostlar Beni Hatırlasın ve Sazımdan Sözler adlı iki kitabı daha basıldı. Öldükten sonra şiir kitapları bir başka kitapta toplandı. 

 

Âşık Veysel Felsefesi

Âşık Veysel yazdığı şiirler her zaman bütün insanların eşitliğine ve birlik ve beraberliğine yöneliktir. Bu yüzden bütün insanlara her zaman dostluğun önemini ve farklılıklarla bir arada yaşamanın güzelliğini hatırlatmıştır. Bütün şiirlerinde derin bir insan sevgisi ve yaşam sevgisi hissedilir. Ayrıca doğaya ve aşka yaklaşımı, hüzün ve sevinci bir arada anlatmaya çalışması da dikkati çeker. Türkçeyi en güzel kullanan sanatçılarımızdan lan Âşık Veysel'in kültürümüze katkıları çok değerlidir. Sevgi, dostluk, barış ve hoşgörüyü vurgulayan ve derin bir hayat anlayışını temsil eden sanatçı aynı zamanda gelmiş geçmiş en ünlü düşünürlerimizden birisidir.

 

Ünlü Şiirleri ve Deyişleri

Âşık Veysel Şatıroğlu, son konserini 1971 yılında Nevşehir'in Hacıbektaş ilçesinde verdi. 1973 yılının21 Mart'ında doğduğu köyde öldü. Sonradan evi bir müzeye dönüştürüldü ve pek çok vesileyle anısı yaşatılmaya çalışılıyor. Âşık Veysel'in en ünlü şiirlerinden birisi Dostlar Beni Hatırlasın, 2014 yılında tek perdelik bir dans tiyatrosu olarak sahne aldı. Dostlar Beni Hatırlasın sözleri ile dillerden düşmeyen ve herkesi etkileyen bir türkü haline geldi.

Bunun dışında Beni Hor Görme ve Güzelliğin On Para Etmez şiirleri de en beğenilen şiirleri arasındadır. Kara Toprak, Kahpe Felek, Derdimi Dökersem Derin Dereye, Beş Günlük Dünya da çok beğenilen parçalarıdır. Âşık Veysel ismi ülkemizde çok sayıda caddeye ve sokağa verilmiştir. Çok sayıda sanatçımız onun parçalarını yeniden yorumlamıştır. Dostluk ve kardeşliğe yaptığı katkılarla en unutulmaz değerlerimizden birisidir. Daha çok uzun yıllar da böyle kalacak ve hiç unutulmayacak sanatçılarımızdan birisidir.