Arzu Ece Kimdir? Biyografisi Albümleri ve Şarkıları

Şarkı sözü yazarı ve pop müzik sanatçısı olan Arzu Ece 1963 yılında İstanbul’da doğmuştur. Sanatçının gerçek ismi Arzu Özkara Man’dır. Sanatçı bir ailenin kızı olan müzisyen Kadri Şençalar'ın torunu olan Arzu Ece'nin abisi gitaristtir. Müzikle iç içe büyüyen Arzu Ece dedesinden müzik dersleri almıştır. Annesi Nurhayat Hanım radyo sanatçısı olarak görev yapıyordu. Ağabeyinin teşviki sayesinde 12 yaşındayken bir tavernada sahne alan Arzu Ece prodüksiyon şirketlerince keşfedilerek genç yetenekler adında bir yarışmaya katıldı. Yarışmaya babasından gizli katılan Arzu Ece birinci olunca ilk 45’liğini yaparak müzik dünyasına adım atmış oldu. 

 

Arzu Ece İlk Stüdyo Deneyimi

Şat yapım prodüksiyonluğunda Kan ve Gül şarkısına vokal yapan şarkıcı ilk stüdyo deneyimini burada yaşadı.  1976 da 45'lik albümle  Bir daha ve Sen yok musun adlı şarkıları ile müzikseverlerin karşına çıkan sanatçı ilk plağı ile ilgi göremese de 2. 45liği çıkarsa da umduğu ilgiyi göremedi.  

 

Arzu Ece Eurovision Heyecanı

Arzu Ece 1977’de Eurovision şarkı yarışmasına katıldı. İlk on ikiye girdiği halde Türkiye elemelerinden geçemeyerek elendi. Serpil Barlas'ın ekibinin Arzu Eceyi transfer etmesi ile Eurovision şarkı yarışması finallerine giren Arzu Ece Serpil Barlas'ın vokalistliğini yaptı. Ancak yarışmadan Barlas elenerek ayrıldı. Arzu Ece sanat yaşamına oyunculuğu da katmayı ihmal etmedi. Profesyonel anlamda adım atmasa da eğlenceli olarak gördüğü için oyunculukta da tecrübe yaşamak için 1980 yılında Çile tarlası ve Çile filminde oynadı. 

 

Arzu Ece Kuşadası Altın Güvercin Şarkı Yarışması

1980 li yıllarda tekrar yükseliş dönemine geçen Arzu Ece o yıllarda düzenlenen Kuşadası Güvercin Şarkı Yarışmasına Nezih Topuzlu bestesi olan şarkı Sevgin Bana Yeter isimli şarkıyı Halis  Bütünley ile beraber söyledi ve 3. olarak ismini yeniden duyurmayı başardı. 1989 da Grup Pan ekibi ile tekrar Eurovision şarkı yarışmasında Bana Bana adlı eserle katıldı.40. Eurovision yarışmasında Sev isimli şarkı ile katılan Arzu Ece Fatih Erkoç’la Sevda adlı şarkıyı seslendirdi. Provalarda Sev şarkısını Yeşim Dönüş seslendirmişti ancak bir değişiklikle aynı yarışmada Arzu Ece 2 performans sergilemiş oldu. Sev adlı şarkı ile 16. olan Arzu Ece 1998 yılından eri Ali Otyam ile film müzikleri yapmaya başladı. Yılan hikâyesi olma üzere pek çok bilinen ve beğenilen dizi ve filmlere müzikler yapmışlardır. 

 

Arzu Ece Hastalığı İle Mücadelesi

Arzu Ece ilerleyen müzik yaşamının ardından 2010 yılında meme kanserine yakalandı ve bu hastalığı yenerek tekrar hayata tutunmayı başardı. Kansere karşı açtığı savaşı anlatan bir şarkı yazan sanatçı bunu klip yaparak videosunu youtub’e kanalında yayınlayarak kanser hastaları için umut olması adına Kemo Ağa adında şarkısı ile gündeme geldi.

 

 Arzu Ece Evliliği

Müzisyen Ali Otyam ile 1999 yılında evlenen Arzu Ece nikâhtan önce ilişkilerini komedi şeklinde anlatan ufak bir gösteri sunmayı da ihmal etmemişlerdi. Haldun Taner Sahnesinde evlenen çift davetlileri de yaptıkları gösteri karşısına şaşkına çevirdi. Çiftin bu evliliğinden 9 yaşında birde oğulları bulunmaktadır.

 

Oğlu Aral Yaşama Kaynağı Oldu

9 yaşında bir oğlu bulunan Arzu Ece peruğu da oğlunun saçlarının döküldüğünü görmemesi için taktığını belirtti. Yaşama kaynağının oğlu olduğunu belirten Ece oğlu içinde mücadele ettiğini  ve hayata daha pozitif şekilde baktığını sözlerine ekledi. Tüm hastalara da pozitif olmaları yönünde tavsiyelerde bulunmuştur. 

 

Arzu Ece Onkoloji Programı Yapacak

Arzu Ece hastalığı ile ilgili yaşadıklarını dile getirirken aynı zamanda TV programı için hazırlık yaptığını söyleyerek Yolu Onkolojiden Geçenler adlı bir program yapacağını hastalığın devreleri ile ilgili bilgiler vereceğini söyledi. Sanatçı bir süre sonra eşi Ali Otyam’dan boşanmıştır.