Arif Sağ Kimdir? Biyografisi Albümleri ve Şarkıları

Arif Sağ aynı zamanda milletvekilliği yapmış olan Türk Halk Müziği sanatçılarımız arasındadır. Doğum yılı 1945 olan sanatçı aslen Erzurum'un Aşkale ilçesi Dallı köyündendir. Müziğe ve bağlamaya ilgisi çok küçük yaşlarda başlayan sanatçı daha gençlik yıllarında İstanbul'a gelir. Aksaray Musiki Cemiyeti'ne katılır ve de Nida Tüfekçi'den ders almaya başlar. Bu sayede çok kısa bir süre içerisinde sağlam bir müzikal altyapı sahibi olur. 

 

Müzikte Tarzını Bulma

Arif Sağ 1960 ve 70li yıllarda henüz müzikteki tarzını ve arayışlarını tamamlamamıştır. Bu yıllarda daha çok resmi kurumlarda yer almış ve müzik çalışmalarını buralarda devam ettirmiştir. Hem piyasadaki müzik ve albüm çalışmalarını sürdürmeye çalışır hem de TRT'de bağlama sanatçısı olarak çalışmaya başlar. Daha çok ünlü sanatçıların arkasında bağlama çaldığı bu sıralarda bazı bestelerini dinletme fırsatı da bulur. Plak çalışmalarına da başladığı bu yıllarda Arif Sağ2ın tarzının arabesk ve halk müziği arasında bir yerde durduğu söylenebilir. Ama aslında hiç bir zaman halk müziğinden çok uzaklaşmak istememiş ve müziğinde yerel motifleri de yansıtmıştır. 

 

Profesyonel Müzik Hayatı

Arif Sağ 1972 yılında İstanbul Teknik Üniversitesi Devlet Konservatuarı’nda öğretim görevlisi olarak göreve başlar. Ama kendi başına müzik çalışmalarına devam edebilmek için bu görevinden 1982 yılında ayrılır. Daha sonraki müzik hayatı daha çok diğer başarılı sanatçıların kaset çalışmalarına destek vermekle geçer. Çok sayıda kasette kendi başına şarkıları da yer alır.

Bu dönemde Türk Halk Müziğini daha geniş kitlelere yaymak için bir kaç sanatçıyla birlikte bir hareket başlatır. Bu harekette Arif Sağ, Muhlis Akarsu, Yavuz Top ve Musa Eroğlu ile birlikte çalışır. Bu dörtlü birlikte Muhabbet, Resital I ve II, Halay, İnsan Olmaya Geldim ve Duygular Dönüştü Söze adlı albüm serilerini çıkartır. Bu seriler o dönem çok ses getirir. Ayrıca Türk Halk Müziği'nin geniş kitlelerce tanınmasında da büyük bir rol oynar.

 

Siyasi Hayatı

Arif Sağ siyasi hayatta da devrimci ve solcu kimliği ve de Alevi kimliği ile dikkat çeker. Her zaman Alevi kimliğini öne çıkaran sanatçı bu kültürün yaşatılmasında da rol oynar. 1987 ve 1991 yılları arasında SHP Ankara milletvekilliği yapar. 2 Temmuz 1993'te Sivas'taki Madımak Oteli'nde bulunan Alevi sanatçılarımızdan birisi olan Arif Sağ Sivas Katliam'ından sağ kurtulur. Ayrıca bağlamanın Batı kültüründe tanınmasında da büyük bir rol oynar.

1996 senesinde Almanya'nın Köln şehrinde Flarmoni Orkestrası'nda bağlama çalarak bu kültürün dışarıda da tanınmasına katkıda bulunur. 200 senesinde ise Avrupa'nın pek çok kentinde sahneye çıkar. Bu sahneler İspanyol gitar sanatçısı Toma Tito ile birliktedir. İkili 12 tane Avrupa kentinde birlikte sahneye çıkmıştır. 

 

Bağlamada Bir Ekol

Arif Sağ'ın bağlama çalma tarzı Türk Halk Müziği'nde başlı başına bir ekol haline geldi. Bu alanda öğrenci yetiştirmeyi de hedefleyen sanatçının bağlama çalma sanatı konusunda Erdal Erzincan ile birlikte hazırladığı bir kitap da bulunuyor. Kendi müzik çalışmaları devam ederken bağlama eğitimi ile de sürekli ilgilenir. Kendi müzik çalışmalarının yanında devamlı halk konserleri de vermiş ve sivil toplum kuruluşlarının gecelerine de katkı sağlamıştır.

2018 senesinde Türk Halk Müziği alanında Aydın Doğan Ödülü'nü de alan sanatçı uzun yıllar akciğer kanseri ile mücadele etti. Bu mücadele sırasında iki çocuğunun annesi olan eşini de aynı hastalıktan kaybeden sanatçı bir süre Küba'da tedavi gördü. Şu sıralar hastalıktan kurtulmuş olan sanatçı röportajlarında Küba'daki yaşam tarzından çok etkilendiğini belirtir.