Ankaralı Ayşe Kimdir? Biyografisi Albümleri ve Şarkıları

Müzik dünyası içerisinde Ankaralı Ayşe lakabı ile tanınan Ayşe Dinçer'in asıl memleketi Mersin ilidir. 1977 yılında Mersin'de dünyaya gelmiştir. Lise yıllarında sesini geliştirmeye yönelik çalışmalara katılmıştır. Liseler arasında gerçekleşen ses yarışmasına katılmış ve yarışma sonunda birinci olmuştur. O günden beri müziğe karşı olan ilgisi daha da artmıştır. Lise yıllarında Emre Ergen ile tanışmış ve sonradan dünya evine girmişlerdir. Aslen Mersinli olmasına rağmen Ankaralı Ayşe olarak tanınmasının sebebi Ankara’da yaşamış olmasındandır. Ayşe Dinçer genç yaşındayken çıkardığı albümler sayesinde kendine bir hayran kitlesi oluşturmuştur. Lise ve üniversite yıllarında şan dersleri alarak ses gelişimine katkı sağlamıştır. Her daim arkadaşları ve öğretmenleri tarafından taktir edilmiştir.

 

Ankaralı Ayşe Halk Tarafından Nasıl Tanınmıştır?

Ankaralı Ayşe siyah saçlı olup, gözleri de siyah renktedir. Orta boylu olup, 60 kiloya sahiptir. Ayşe Dinçer lise eğitim ve öğretim yıllarını Mersin Gazi Lisesi’nde tamamlamıştır. Çocukluk yıllarında maddi açıdan epey sıkıntılar çekerek büyümüştür. Çocuk olduğu zamanlarda eline herhangi bir nesneyi alır ve şarkı söylenirmiş. Bu nedenle sanatçı olmak, çocukluk yıllarından beri gelen hobilerinin arasında yer alıyor. Gençlik yıllarında ailesinin maddi durumu değişmemiş daha da kötüye gitmeye başlamıştır. Ayşe Dinçer, çözümü düğün salonlarında şarkı ve türküler söylemiştir. Böylece ailesine maddi açıdan yardımcı olmuştur. Başarılarının ardı arkası kesilmeden çalışmalarına her daim devam etmiştir.

 

Ankaralı Ayşe'nin İl Değişikliği Yapma Sebepleri 

1996 yılına gelindiği zaman Ayşe Dinçer, TRT müzik tarafından gerçekleştirilen "TRT Türk Halk Müziği " yarışmasına katılım göstermiştir. Yarışma sonuçlarına göre Ankaralı Ayşe Türkiye ikincisi olmuştur. Elde ettiği başarı sayesinde tanınması ve ilerlemesi daha kolay bir hal almıştır. Eşi Emre Ergen Ayşe Dinçer'in konser çalışmalarına yardımcı olmaktadır. 2002 yılında Dinçer, Mersin ilinden Ankara 'ya taşınmıştır. 7 yıl boyunca yaşamını Ankara'da sürdürmüştür. 2009 yılında çıkarmış olduğu "Koçum Benim " şarkısı ile halkı tarafından tanınma fırsatı elde etmiştir. Gönüllerde adeta taht kuran Ayşe Dinçer hala çeşitli kanallarda şarkı söylemeye devam etmektedir. Çıkardığı albüm müzik serüvenine katkı sağlamıştır.

 

Sanat Yaşamında Elde Ettiği Başarılar Nelerdir? 

Sanatçılık yaşamını üst safhalara taşımak için Ayşe Dinçer, İstanbul'a gelmeye karar vermiştir. 2006 ve 2008 yılları arasında Türkiye'nin birçok yerlerinde şarkı söyleyip, konserler vermiştir. 2008 yılında Türkiye'nin dışına çıkıp yurt dışında da konserler vermeyi başarmıştır. Yurt dışında konser verdiği ülkeler; Avustralya, Amerika ve Avrupa şeklinde sıralanabilir. Günümüzde yurt içinde ve yurt dışında konserler vermeye devam etmektedir. Profesyonel bir şekilde yaklaşık 15 senedir sanat camiasında yer alıyor. Erik Dalı, Kaşlarını Eğdirirsen, Şemsettin isimli albümlerini müzik dünyasına tanıtmıştır. Müzikleri halk tarafından büyük bir beğeni ile karşılanmış ve dilden dile dolaşmıştır. Ayrıca müziklerinin satışında epey artışlar meydana gelmiştir.

 

Ankaralı Ayşe'nin İlham Aldığı Hocaları 

Ankaralı Ayşe çocukları çok sevdiği için çeşitli anaokullarında "gönüllü annelik " yapmıştır. Çocuk esirgeme kurumlarında bulunan çocuklara her seferinde çeşitli hediyeler alarak sevinmelerine katkı sağlamıştır. Ankaralı Ayşe'nin gelişimine katkı sağlamış olan birçok hocası olmuştur. Örneğin Belkıs Akkale'nin ses tonu ve şarkıları her zaman dikkatini çekmiş ve severek dinlemiştir. Türküleri ve şarkıları seven kişilerin adeta ruhuna işleyecek şekilde seslendirme yapmaktadır. Ayşe Dinçer 'in kendisine ait olan ve yayımladığı birçok Tv programı bulunuyor. Örneğin Flash Tv' de Gönüllerin Ayşesi olarak seyircilerin karşısına çıkıyor. Ardından Vatan Tv ile anlaşmış ve ekranlara çıkmaya devam etmiştir. Uzun bir süredir programlarda sunuculuk görevini üstleniyor.