Altay Kimdir? Biyografisi Albümleri ve Şarkıları

2000‘li yılların başlarında yıldızı parlayan Altay adından çokça söz ettirmiştir. Başarılı işlere imza atan sanatçı Türk müzik dünyasında herkes tarafından sevilen bir kişidir.

 

Altay Kimdir?

Asıl adı Mehmet Altay Biber olan fakat sahne adıyla tanıdığımız Altay 9 Mayıs 1970 yılında Rize’nin İkizdere ilçesinde bir Karadenizli olarak dünyaya gelmiştir. Kalabalık ve mutlu bir aileye gözlerini açan Altay 7 kardeştir.

Politikacı bir ailenin çocuğu olan Altay müzik merakı küçük yaşlarda abisine alınan saz ile başlamıştır. Altay 2 aylıkken Rize’nin İkizdere ilçesinden ailesi ile birlikte İstanbul’a yerleşmişlerdir.

 

Altay’ın Okul Hayatı

İlkokulu ve ortaokulu İstanbul Zeytin burnunda okumuştur. Sanatçı lise hayatına ise İstanbul Zeytinburnu Meslek Lisesi Elektrik Bölümünü tamamlayarak bitirmiştir.

Sanatçı üniversite hayatına girmek için sınava girmiş başarısını burada da göstermiş ve İstanbul Teknik Üniversitesi Gemi Makinaları Mühendisliğini kazanmış fakat bu bölümü okumayı hiç istememiş ve gitmeme kararı almıştır. Başka bir bölüm için kolları sıvamış yeniden sınava girmiş ve burada da başarısını ortaya koymuştur.

Başarılı sanatçı Altay bu kez Karadeniz Teknik Üniversitesi Matematik Bölümünü kazanmıştır. Altay istemese de Matematik Bölümüne başlamıştır. Fakat İçinde yanan şarkı söyleme arzusu onu bu bölümden de ayırmakta gecikmemiş sanatçı soluğu 17 – 18 yaşlarında konservatuarda almıştır.

Sanatçı 6 yıl konservatuar okuyup bu bölümü tamamlamış, müzik hayatına sağlam ve kendinden emin adımlarla ilerlemeye başlamıştır. Fakat iş ve okul ağır geldiği için okul hayatını bırakmış iş hayatına devam etmiştir. Askerliğini kısa dönem olarak Kütahya’da yapmış buradan gelince iş hayatına devam etmiş yeteneğini bundan sonra daha fazla ortaya sermiştir.

 

Altay’ın Sanatçılık ve İş Hayatı

Başarılı sanatçı Altay müzik hayatına ilk olarak gece kulüplerinde şarkı söyleyerek başlamış ve çok fazla dinleyici kitlesi kazanmıştır. Yeteneklerini saymakla bitiremediğimiz ünlü sanatçı Altay aynı zamanda gönüllerde taht kuran bestelerinde sahibi olmuştur. Sanat camiasında ki birçok ünlüye besteler vermiş adını bu alanda müzik sayfalarına yazdırmıştır. Dinleyicileri Altay’ı çok samimi bulmuş ve onu hep zirveye taşıdı.

Sanatçı ilk bestesi ‘Var Ya’ ile gönüllerde çoktan bir taht kurmuş hayranlarından büyük beğeni toplamıştı. Daha sonra 2000 yılında ‘Yok Ya’ isimli ilk albümü müzik marketlerde yerini almış ve satışları çok memnun bırakmıştı. Hız kesmeden 2. Albümü ‘Yolcu Yolunda Gerek’ 2001 yılında sevenlerinin beğenisine sunmuştur. Otomobil sektörüne girmiş, kafe çalıştırmış fakat başarılı olmamıştır.

Sanatçı kendinden emin oluşunun ve samimiyetinin meyvelerini çoktan yemeye başlamıştı. Hız kesmeden 2003 yılında ‘Seninle’ adlı albümünü, 2004 yılında ‘Anadolu’dan Rüyaya’ isimli albümünü, 2006 yılında ise ‘Öyle Olsun’ isimli albümleriyle basamakları birer birer çıkıp zirveye oturmuştu. Altay 2007 yılında ‘Zor Bulursun’, 2009 yılında ‘Sana Bayılıyorum’, 2010 yılında ‘Şekil A’, 2011 yılında ‘Elma’ ve son olarak ustalık dönemim diye adlandırdığı 25. Yılında çıkardığı 2013 ‘Berduş’ albümü sevenleri ile buluştu.

 

Altay’ın Evlilik Hayatı

İstanbul’da yaşamını devam ettiren Altay 2004 yılında ilk evliliğini yapmış ve bu evlilik uzun sürmemiştir. İkinci evliliğini Gülsüm Biber ile yapan Altay mutluluklarını her defasına dile getiriyor. Büyük bir aşkla evlenen çiftin Gülsüm Biber hanımın önceki evliliğinden olan bir kızları vardır.

Tekrar çocuk sahibi olmamışlar ve kızları Zeynep’te onlarda beraber yaşamaktadır. Eşine olan aşkını her defasında söyleyen sanatçı Altay 25. Yılın 10. albümü ustalık dönemim diye adlandırdığı ‘Berduş’ isimli albümünün çıkış şarkısı olan ‘Canım’ isimli parçayı eşine doğum günü hediyesi olarak seslendirdi.