Alpay Kimdir? Biyografisi Albümleri ve Şarkıları

Gerçek adı Ahmet Alpay Nazikioğlu, sahne adı Alpay olan sanatçı; 1935 yılında Ankara’da doğmuştur. Pop alanında müzik yapmaktadır. Alpay, severek dinlenen başarılı bestecilerimizden biridir. Aynı zamanda bazı şiirleri de kendince yorumlayarak müzik piyasasına önemli parçalar katarak başarısını da göstermiştir. Müzik kariyerinde oldukça üretken ve başarılı bir müzisyenimizdir.

Dinleyiciler tarafından çok sevilen Ahmet Alpay Nazikioğlu, derleme ve stüdyo albümleriyle oldukça dikkat çekmiştir. Birçok albüm ve tekli çalışmalarıyla da sevilmeye devam eden sanatçılarımızdan biridir.

 

Hayatı ve Müzik Kariyeri

Ahmet Alpay Nazikioğlu, üniversiteyi Ankara Üniversitesinde okumuştur. Ankara Üniversitesinde Hukuk Fakültesini tamamlayan Ahmet Alpay Nazikioğlu, müzik kariyerine 1960 yıllarında başlamıştır. İlk olarak romantik folk ve rock alanında deneysel müzikler yaparak başladı.

Müzik kariyerinde çok fazla Fransız Chanson ve İtalyan Napolitanlarının aranjmanlarını Türkçeye uyarlayıp önemli adımlar atmıştır. Sanatçının en çok dinlenen parçaları Eylül’de Gel ve Fabrika Kızı’dır. Parçalarıyla birçok kişinin aklında yer edinen Ahmet Alpay Nazikioğlu, müzik hayatında 22 albümü sevenleriyle paylaşmıştır. Müzik hayatında aynı zamanda şiirler de yorumlamıştır. Bunlara örnek olarak Attila İlhan’ın şiirleri söylenebilir. Ahmet Alpay Nazikioğlu, Fecri Ebcioğlu’yla olan samimiliğiyle de bilinmektedir.

Ahmet Alpay Nazikioğlu’nun ilgi çeken çalışmalarından biri de Gezi olaylarında Ankara’da başından vurularak öldürülen Ethem Sarısülük için söylediği Ethem’in Sessiz Çığlığı’dır.

 

Albüm Çalışmaları

Ahmet Alpay Nazikioğlu, ilk albümünü 1967 yılında ‘Alpay’ adıyla çıkarmıştır. Sonraki albümünü birkaç yıl bekleyerek 1973’te 7 Dilde Alpay adıyla çıkarmıştır. İki yıl sonra ise Alpay (Güven Parkı) adıyla bir albüm çıkararak sevenlerini fazla bekletmemiştir. Bu albümden sonra üç yıl ara vererek 1978’de Aşk adındaki albümünü piyasaya sürmüştür. Albüm çalışmalarıyla sevenlerini mutlu eden Ahmet Alpay Nazikioğlu, beşinci albümünü 1982’de ‘82’ adıyla, Grup A1 ile çıkarmıştır.

82 albümünden sonra da iki yıl bekleyip 1984’te yine A1 grubuyla Sevgilerle albümünü piyasaya sürmüştür. Sevilen albüm çalışmalarına üç yıl bekleyip 1987’de devam eden Alpay, albümünü Hayalimdeki Resim adıyla önceki iki albüm gibi Grup A1 ile çıkarmıştır. Sanatçı bu albümden sonra sevenlerini çok bekletmeyip 1988’de Dünden Bugüne albümünü Grup A1 ile yayımlamıştır. Bu albümden sonra iki yıl beklemiş, 1990’da Gitme albümünü sevenleriyle buluşturmuştur.

 

Albümlerle Gelen Şöhretlik

Gitme albümünden sonra Ahmet Alpay Nazikioğlu, 1991 yılında Senin İçin albümüyle ses getiren yorumlamalarına devam etmiştir. Ardından iki yıl sonra ise Anılarla Alpay adıyla bir albüm daha çıkarmıştır. 1993 yılındaki albümü Eylül’de Gel Demiştim adıyla sevenlerine sunulmuştur. Bu albümden sonra 1994’te Bu Kaçıncı Sevda albümü çıkmıştır. Albümleriyle dinleyicilerin takdirini kazanan Alpay, 1996 yılında da ‘Ve Alpay 1996’ albümünü çıkarmıştır. Bu albümden sonra 1997’de Muhabbet Kuşları albümü çıkmıştır.

Albümleriyle sevenlerini memnun etmeye devam eden Alpay, sonraki albümünü üç yıl bekleyerek 2000’de Yüreğine Al ‘Küçük Bir Öykü...’ adıyla çıkarmıştır. 2001’de Tango & Latin, 2002’de Küçük Bir Öykü... Best Of (Volume One), 2004’te Sessiz Kalma, 2008’de En İyileriyle Alpay ve son olarak da 2012’de Aşka Dair albümlerini çıkarmıştır.

 

Geniş Repertuvarı 

Albüm çalışmaları ve şiir yorumlamalarıyla oldukça ilgi çekmeyi başaran Alpay, yabancı olarak seslendirdiği parçalarla da bilinmektedir. 45’likler ve albümleriyle dinlenmeye devam etmektedir. Dinleyenlerin dilinden düşürmediği birçok ölümsüz şarkıya, dinlemekten usanmadıkları birbirinden güzel 22 albüm çalışmasına müzik hayatında yer vermiştir. Hâlâ ismi anılmakta, herkesin aklında en az bir tane bestesi dolaşmaktadır. Dilden dile yayılan başarısı da attığı önemli adımlardan gözle görülür şekilde belli olmaktadır.