Ajdar Kimdir? Biyografisi Albümleri ve Şarkıları

Gerçek adı aslında Mehmet Anık, sahne adı da Ajdar Anık olan sanatçı; aslında insanlar arasında Ajdar olarak bilinmektedir. Ajdar, 10 Şubat 1973 tarihinde Mardin’de dünyaya gelmiştir. Sanatçının yöneldiği tarz pop müziktir. Ajdar, şarkıcı ve besteciliğin yanı sıra makine mühendisliği de yapmaktadır. Söylediği şarkılarla uzun bir müddet kendini konuşturan Ajdar, çalışmalarına devam etmektedir.

Albümden çok tekli çalışmalarına ağırlık veren ve bu çalışmalarıyla da gündeme oturmayı başaran Ajdar Anık, hâlen insanlar arasında bilinen bir sanatçıdır. Özellikle ‘Çikita Muz’ ve ‘Şahdamar’ parçalarıyla gündeme gelmiş, bunların yanı sıra da daha birçok parça çıkarmıştır. Çıkardığı parçalarla televizyon programlarına da katılma fırsatı elde etmiştir. Onun haricinde sosyal medyalarda, televizyonlarda adını konuşturmayı da başarmıştır.

 

Hayatı ve Müzik Kariyeri

Ajdar Anık, 1994 yılında Trakya Üniversitesinin Makine Mühendisliği bölümünden mezun oldu. Mezun olduktan sonra sekiz yıl makine mühendisliği yaptı. Sekiz yıl sonra ise makine mühendisliğini bırakarak şarkıcı olmaya karar verdi. Bu süreçte Popstar programına katılarak müzik kariyeri için bir adım attı. Halkın onu tanıyışı da 2003 yılında Popstar Türkiye’ye katılmasıyla olmuştur. Aynı yıl içerisinde sadece müziğe yönelmekle kalmamış, Tatlı Hayat dizisinde de rol almıştır.

Müzik ve televizyon dünyasında belirli bir kitleye sahip olan Ajdar Anık, 2009 yılında Flash TV’de yer alan Her Cevhere Bir Altın adındaki yetenek yarışmasında da jürilik yapmıştır. Üç yıl sonra ise 2012’nin Mart ayında gündeme gelen Gülben Ergen’in mesajlaşmalarındaki “Şahdamarımsın” kelimesine gönderme yaparak Şahdamar adlı parçasını çıkardı ve insanlar arasında çok konuşuldu.

 

Gündeme Gelen Şarkıları

Gündeme gelen ve uzun bir müddet de gündemde kalan parçalarından biri de ‘Çikita Muz’ şarkısı ve klibidir. Erol Büyükburç’un dediğine göre, bu şarkının fikri kendisinden çıkmıştır. Sanatçı şarkılarıyla çeşitli programlarda yer almıştır. Şarkıları adına sosyal medyalarda birçok paylaşımlarda bulunulmuş, bu ilgi sayesinde de Ajdar Akın gündemde uzun bir müddet kalmaya devam etmiştir.

 

Diskografisi

Ajdar Anık, çıkardığı şarkılarla sıkça gündeme gelen bir isimdir. Bunların arasında en çok Şahdamar ve Çikita Muz şarkıları yer almaktadır. İnsanlar bu iki şarkıyı çok konuşmuş, televizyon programlarında yer edindirmiş ve böylelikle de Ajdar’ın isminin fazla duyulmasını sağlamışlardır. Ajdar Anık’ın en çok bilinen parçaları bunlar olsa da, birçok şarkısıyla müzik piyasasına katkıda bulunmuştur.

Ajdar Anık Çikita Muz, Nane Şekeri, Çatla Patla, Haydi De Haydi Dünya en çok konuşulan şarkıları oldu. Bunların yanında Tuğba Tuğba, Kon Kon, Sıfır Beden, Gülün Aşkı, Aşk Bu Mu?, Aşk Olsun, 90 60 90, Neler Neler, Parmak Parmak, Şahdamar parçalarını dinleyicilerle paylaşmış ve bunun sonucunda da geniş bir kitleye sahip olmuştur. Aynı zamanda Ajdar Anık’ın 2004 yılında çıkardığı ve 4 parçadan oluşan ‘Nane Nane Şekeri’ adlı bir albümü vardır. Albümün içerisinde sadece Nane Şekeri ve Haydi De Haydi Dünya parçalarının farklı versiyonları bulunmaktadır. Bunun haricinde çıkardığı bir albüm bulunmamaktadır.

 

Ajdar’ın Gerçek Mesleği Nedir?

Makine mühendisliğini bırakıp şarkıcı olan Ajdar Anık, müzik dünyasına katkıda bulunmakta çalışmalarıyla devam etmektedir. Bu kadar gündemde olan Ajdar Anık’ın herkes en az bir parçasını bilmektedir. Bu da aslında yaptığı işin başarısını, adını duyurabildiğini göstermektedir. Ajdar Anık, son zamanlarda da sosyal medyada yaptığı canlı yayın ve paylaşımlarıyla da gündeme gelmeye devam etmektedir.

Şarkılarıyla ve sosyal medyadaki paylaşımlarıyla gündemde kalmaya devam eden Ajdar, pek fazla albüm çıkarmamasına rağmen gündemde bu kadar uzun süre kalmayı başaran insanlardan biridir. Bunun en büyük etkisi de geniş kitleler tarafından konuşulan ve televizyonda da hakkında gündem oluşturulan şarkılarıdır.