Ajda Pekkan Kimdir? Biyografisi Albümleri ve Şarkıları

Sanatçı Ajda Pekkan 12 Şubat 1946 yılında İstanbul’da doğmuştur. Ajda Pekkan adıyla bilinen sanatçının tam adı Ayşe Pekkan’dır.  Annesi ev hanımı olan sanatçının babası binbaşıdır. Babasının görevinden dolayı Gölcük’te yaşayan sanatçı Amerikan askerlerinin arasında çocukluğunu geçirmiştir. Sanatçının ailevi sorunları o dönelerde gençliğini etkilemiştir. Şarkıcı olma isteği nu o dönemin ünlü gece kulübü olan Çatı'nın sahibine ulaştırmış şarkıcı ilk seslendirdiği II Ciel İn Una Stanza şarkısı ile İlham Gencer’in gözüne girmeyi başarmıştır. Çatı gece kulübünde Los Çatikos topluluğu ie beraber sahneye çıkmıştır. 1963 yılında ses ergisinde düzenlenen yarışmada yeni yüzler aranıyor adı altında olan kapak yıldızı yarışmasına katılarak 1. olmuştur. O dönemlerde Hülya Koçyiğit 2. olurken erkeklerden Ediz Hunda birinci olarak kariyerlerine başlamışlardır.

 

Ajda Pekkan Evlilik Ve Aşk Hayatı   

Ajda Pekkan 17 Kasım 1973 tarihinde 6 gün süren evliliğini  Coşkun Sapmaz ‘la yapmış fakat kısa süren evliliğini bitirmek durumunda kalmıştır. 1979'da sanatçı ikinci evliliğini İzmir Fuarındayken gazeteci olan Erol Yaraş ile yaparak hayatını birleştirmiştir. Birçok uluslararası ülkede kanser veren sanatçı yabancı şarkılarda söylemek üzere müzik ve sinema kariyerine devam etmiştir. 

 

Ajda Pekkan Sinema Kariyeri

Avrupai görünümü ile de dikkat çeken sanatçı Yeşilçam’ında teliflerini değerlendirerek sinema dünyasına da adım atmayı başarmıştır. İlk kez 1963 yılında Adanalı Tayfur adlı film ile kamera karşısına geçti. 1969 ise son filmi Harun Reşit Gözdesi filminin ardından Başrollerini Cüneyt Arkın, Ayhan Işık ve Tamer Yiğit gibi sanatçılarla 47 film çevirmiştir.  Ajda Pekkan sinemaya girmeden tanıştığı Fecri Ebcioğlu ile irtibatını devam ettirerek 1965 yılında 17 yaşında ilk plağı olan Her yerde Kar Var şarkısı piyasaya çıkartmıştır. Şık giyimi ve görünümü ile dikkatleri üzerine çeken Ajda Pekkan Philips firmasının kanatları altında Fransa’daki stüdyoda hit plaklara imza attı. Unutulmaz şarkıları Yalnızlıktan Bezdim Tanrı Misafiri, Hoş Gör Sen, Kimler Geldi Kimler Geçti, Sana Ne kime Ne gibi şimdiki klasikler arasına giren şarkılarla adını duyurmuştur. Süper Star unvanını ise Erol Si mavi star kelimesinin yetmediğini Süper Star'ın daha uygun olduğunu söyleyerek sanatçının unvanını Süper Star adı ile duyurmuştur.  

 

Ajda Pekkan Eurovision

1980’li yıllarda Türkiye’yi temsil  etmesinde Ajda Pekkan uygun görülerek Eurovision şarkı yarışmasında ülkemizi temsil etme görevini Ajda Pekkan üstlenmiştir. Petrol şarkısı ile tüm halkın beğenilen şarkısı olup plağı satışa çıkmayan şarkı olarak halk tarafından benimsendi. Ancak istediği gibi bir derece alamayan Ajda Pekkan, ABD’ye yerleşerek bir süre inzivaya çekildi. Sahnelerde Show’u ile fırtınalar estiren Ajda Pekkan 83 yılında Süper Star 83 albümü ile gönülleri fethetmeyi başardı. Ardından reklam ve TV programlarında boy gösteren sanatçı popüler gruplardan biri olan Beş Yıl Önce On Yıl Sonra grubu ile albüm hazırlayıp çakış yakalamaya çalışsa da şarkıların fazla dikkat çekmemesinden dolayı istediği gibi sonuç elde edemedi. O Benim Dünyam çalışması ile yeniden istediği çıkışı yakalayan sanatçı başarılarını her zaman devam ettirmeyi başardı. 

 

Ajda Pekkan Müziği Bırakma Kararı

Sanatçı 1987 yılında Fikret Şenes’e ait sözleri olan Kim Olsa Anlatır ve Yalnızlık Yolcusu adındaki şarkılarından oluşan Süper Star 4 albümünü hazırlayıp yaptığı evlilik neticesinde müziği bırakmaya karar verdi. Ancak buna uzun süre dayanamayan sanatçı tekrar sahneye dönerek evliliğini de o sıralarda bitirme kararı aldı. 1990 Yılında yaptığı Yaz Yaz Yaz albümü ile tekrar çıkış yakalayan sanatçı verdiği  konserlerle birlikte hayranlarını büyülemeyi başardı. 1998 yılında The Best Ajda albümünü çıkartmıştır. Bu albümde aynı zamanda eski şarkılarını tekrar yorumlayarak yüksek satış grafiğini de yükseltmiş oldu. Ardından 2000 yılında Diva albümünü çıkarttı. Filimler de müzikleri fon müziği olarak kullanılan sanatçı 2002 yılında Halil Ergün ile Şöhret Sandalı adlı filmde başrol oynadı. Serdar Ortaç’tan 2009 yılında aldığı beste olan Resim adlı eser ile singıl çıkaran sanatçı ilk kez bu şarkıyı Beyaz Show adlı programda seslendirerek izleyicisinin karşısına çıktı. 2011 yılında Tarkan'ında eşlik ettiği Yakar Geçerim singıl şarkısı ile hayranlar ile buluşmuştur.