Ahmet Selçuk ilhan Kimdir? Biyografisi Albümleri ve Şarkıları

Unutulmayan şiirlerin mimarı Ahmet Selçuk İlhan, yok olmaya yüz tutmuş aşklara inat, unutulmayan şiirler yazmıştır. Gönülden kurduğu cümleleri dantel gibi işledi mısralara. Şiire olan tutkusunu, kitlelere hissettirmeyi başardı. Plaklara, kliplere, radyolara ve sahnelere taşıdığı şiirleri ile Türk Müzik dünyasının unutulmayacak ozanı olarak gönüllerde taht kurmuştur. Kendine özgü romantik sahne şovları ile beğenileri üzerine çekti. 1980 ve 1990 yılları arasında çıkarmış olduğu albümler ile Türk Müzik dünyasının eşi olmayan haritasına imza atmıştır.

 

Mimarlık Eğitimine Son Vererek Edebi Bir Kariyer Seçti

Türk Edebiyatı’nın usta olan şair ve şarkı yazarlarından Ahmet Selçuk İlhan, Adana' da 1955 yılında dünyaya gözlerini açmıştır. Ahmet Selçuk İlhan'ın 9 kardeşi vardır. Çocukluk yaşından başlayarak şairlerin kitaplarını okumuş ve ezberlemiştir. İlköğretimini ve orta öğretimini aynı yerde tamamlamıştır. 1975 yılında Almanya'nın Berlin Şehrinde yaşarken Hayat dergisi tarafından düzenlenmiş olan "Aşk" konulu şiir yarışmasına katılarak "Hatırlar mısın" isimli şiiri ile birincilik elde etmiştir. Lise eğitimini tamamladıktan sonra 1973 senesinde mimarlık eğitimine Almanya'nın Berlin şehrinde başlamıştır. Berlin'de 3 yıl yaşayarak eğitim aldıktan sonra 1976 yılında eğitimini yarıda bırakmış ve Türkiye' ye dönmüştür. Ardından İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Alman Dili ve Edebiyatı bölümünde eğitim görmeye başlamıştır. 1980 yılında eğitimini başarılı bir şekilde tamamlayarak mezun olmuştur.

 

Lise Döneminde Şiir Yazmaya Başladı

Kaleme aldığı ilk şiirleri lise dönemlerine aittir. Lise yıllarında yazdığı şiirler çeşitli sanat dergilerinde yayınlanmıştır. Bu dönemde yazdığı şiirler ile dikkatleri üzerine çekmeyi başarmıştır. Şarkı sözü yazarlığına 1978 senesinde profesyonel anlamda başlamıştır. Şarkı sözlerini o dönemlerin tanınmış olan sanatçıları seslendirmiştir.

 

Seslendirilmiş Olan Bir Çok Şarkısı Bulunur

Seslendirilmiş olan ilk şarkıları; Ya Seninle Ya Sensiz, Gözler Kalbin Aynasıdır, Ayrılık Kolyesi, Neredesin Ey Talih, Bayramın Olsun ve Artık Ne Duamsın Ne De Bedduam' dır. Türk Müzik Dünyasına ilk melodi şiir akımını getiren Ahmet Selçuk İlhan 1000' den fazla esere imza atmıştır.

Kendisini ayrılıkların şairi, yalnızlıkların ozanı olarak nitelendirmiştir. İsim ve soy isminin baş harflerinden yola çıkarak oluşturduğu ASI kısaltması ile de kendisini tanımlar. Altı kitap ve on üç şiir albümü yayınlayan İlhan, 1991 yılında ilk şiir klibini çekmiştir. Günümüze kadar yayınlanmış olan 8 adet şiir klibi bulunur.

1982 senesinde piyasaya sürülen Mum Işığında (Ayten) şiiri ile yeni bir soluk ve yeni bir akım yaratmıştır. Türk Müziğine getirmiş olduğu yenilikler ile akıllara kazanmış ve gönüllerde yer edinmiştir.

 

Akılda Yer Eden 1000' İn Üzerinde Eseri Vardır

Birçok esere imza atan Ahmet Selçuk İlhan' ın sayılabilecek birçok eseri  bulunmaktadır. 'Islak mendil, Tahta masa, Kahır mektubu, Ya Seninle Ya Sensiz en güzel eserleri arasındadır. Bunun yanında Hatıram Olsun, Sabahçı Kahvesi, Bir Pazar Günü, Gözler Kalbin Aynasıdır, Bana Sor Yalnızlığı, Ben Ne İnsanlar Gördüm, Çocukların Günahı Ne, Seninle Aşkımız Eski Bir Roman çok sevilenler arasındadır.  Bizim Sokaklar, Selam Olsun, Seni Sana Emanet Ediyorum, Liselim, Sana Hasret Gideceğim, Mastika ve Diğerleri, Bir Evet Yeter, Bir Cennettir Bu Dünya, Bayramın Olsun.' ilk akıllara gelen eserleri arasında yer almaktadır.  Zeki Müren, Sibel Can, Emel Sayın, Ebru Gündeş, Bülent Ersoy gibi tanınmış birçok Sanatçı ile albümler çıkarmıştır. Müzik alanında ki başarılarının yanı sıra okuyucuların beğenisini toplamış olan şiir kitapları arasında; Yakılacak Şiirler, Bir Akrep Sevdası, Aşkın Tam saati, Bir Gülü Sevdim yer almaktadır.

Ahmet Selçuk ilhan Hakkında