Ahmet Özhan Kimdir? Biyografisi Albümleri ve Şarkıları

Hayranlarının Ahmet Özhan diyerek tanıdığı sanatçının gerçek adı Ahmet Katıgözdür. Ahmet Özhan 26 Ağustos 1950 yılında Şanlıurfa'da dünyaya gelmiştir. Şu an 70 yaşında olan sanatçının burcu başaktır. Babasının mesleği memurdur ve mesleği gereği birçok il gezmiştir. Babasını mesleği gereği ilk ve orta öğrenim hayatını birçok il ve ilçede gezerek tamamlamıştır.

 

Sanatçının Eğitim Hayatı ve Meslek Yaşamı

İlk ve orta öğrenim hayatında birçok il ve ilçede gezerek tamamladıktan sonra 1960 yıllarının sonlarına doğru İstanbul belediye konservatuarı aynı zamanda Üsküdar musiki cemiyetinde müzik öğrenimi ile eğitim hayatına devam etmiş ve sanatçı kimliğine bir adım atmıştır. Eğitimlerine devam ederken kendini hazır hissetmesi ile plak ve sahne çalışmaları için ilk adımlarını atmak için çalışmalar yapmıştır. Çalışmaları sonuç vererek 1968 yılında ilk profesyonel sahne tecrübesini Bebek belediyesi gazinosunda yapmıştır. Genç yaşta sahneye çıkması ile 1970 ve 1980 yıllarının sonlarına doğru hayranları tarafından tanınması ile genç popüler Türk müziği yorumcusu olarak sahne ve müzik camiasında yerini almış ve ün kazanmaya başlamıştır.

 

Ahmet Özhan Müzik Hayatı

1970 ve 1980 yıllarının sonlarına doğru tanınması ile çalışmalarına profesyonel bir şekilde devam ederek birçok kaset, plak çalışmaları olarak hayranlarına müzik dinletisi sunmuştur. Plak ve müzik çalışmaları yanı sıra televizyon hayatına da giriş yaparak birçok film ve dizi de rol almış ve başarılara imza atmıştır. Müzik kanallarında teklifler üzerine televizyon müzik kanallarında yorumcu yapımcı ve yönetmen olarak görev almıştır. 1981 yılından 1991 yılına kadar müzik hayatı birçok plak ve sahne deneyimi ile devam etmiş birçok başarılı eser ortaya koyarak konserler, televizyon programları ve film dizi şeklinde görevler üstlenerek başarılı işlere imza atmıştır. Bu süre zarfında İstanbul radyosunda bi fiil görev yapmaktadır.

 

Tasavvuf Müziği İle Tanışması

1981 yılında İstanbul radyosunda görev yapmakta iken 1991 yılında Kültür bakanlığı tarafından İstanbul Tarihi Türk müziği topluluğu kurulmuş ve kurucu olarak Ahmet Özhan bulunmaktadır. Hem kurucu hem de genel yönetmenliğini yaptığı toplulukta klasik ve tasavvuf müziği alanında en iyi solist olarak seçilmiştir. Konya Mevlana ihtifalleri ve İstanbul festivalleri etkinlikleri ile Türk tasavvuf müziğini ve klasik müziği insanlara konserler vererek tanıtıp sevdirmiştir. Tokyodan San Francisco ya kadar birçok yurt dışı ve yurt içi konserler vererek dünyaya tanıtımlar yaparak tasavvuf müziği ve klasik müziği başarılı bir şekilde seslendirmiş herkesin gönlüne hitap etmiştir. Vermiş olduğu konserlerin hepsine Güldeste adını vermiştir ve o sırada hala Konya ihtifalleri grubunda yer almaktadır. Topluluk ile çıkarmış olduğu cd ve 45’likler Muzaffer Ozak ile tanışması ile başlamış ve Türk tasavvuf müziği ile ilgili başarılı çalışmalara imza atmıştır.

 

Ahmet Özhan Sanat Hayatı Ve Şöhreti

1970 yıllarında Bebek belediye gazinosunda emel sayının yanında çalışarak sanat hayatına giriş yapmıştır ve gazinocular kralı Fahrettin Aslan maksim gazinosunda çalışması için teklif yapmış ve sanat hayatına girişi bu şekilde başarısı ile başlamış tüm dünyaya tanınması ile şöhret basamaklarını tırmanmaya başlamıştır. 17- 18 yaşlarında olan Ahmet Özhan yeni maksim yıldızı olarak tanınmaya başlamıştır. İlk film deneyimini ise o dönemin film yıldızı Hale Soygazi ile Aytaç Armanın başrolünde oynadığı çocuğumu istiyorum filmi ile yaşamış ve televizyon dünyasına da bu şekilde giriş yapmıştır.

Hatice Özhan ile evliliğinde Özgül ve Özcan isminde iki evlat babası olan Ahmet Özhan 2013 yılında Filiz Akbulut ile evlenmiştir.