Yaşar Kimdir? Biyografisi Albümleri ve Şarkıları

Esas adı Mehmet Yaşar Günaçgün olan sahne adıyla Yaşar, 5 Nisan 1970 Adana doğumludur. Babası Mustafa Erdal annesi ise Mukaddes Leyla'dır. Babası Adanalı annesi ise Tarsuslu olduğundan kendisi de Çukurovalı olarak bilinir. İlkokulu Adana İsmet İnönü'de okumuştur. Ortaokul ve lise eğitimini şu an kapalı olan Adana Özel Yeni Lisesi'nde  tamamlamıştır.

Müzik hayatına kolejde birinci sınıfta okul orkestrasına girmesiyle başlamıştır. İlk sahnesi 1985 yılında bir öğretmenler gününde gerçekleşmiştir. İstanbul' a ilk gelişi ise 1987 yılı Marmara Üniversitesi İşletme Fakültesini kazanmasıyla olmuştur. Okul hayatı boyunca Moda Han Bar gibi mekânlarda sahne almıştır. Moda Han Bar' da iki yıl boyunca sahne almıştır. 
 

Bilinmeyen Yönleri

Sahne aldığı yıllarda şiirle ciddi bir şekilde ilgilenmeye başladı. 1991 yılında küçük bir grup kurdu. Yaz aylarında Mersin sahillerindeki sitelerde küçük çapta konserler verdi. Üniversiteden mezun olduktan sonra, Uluslararası Finans dalında İstanbul Üniversitesi'nde yüksek lisans yaptı. Askerlik görevini ise 1994 yılında Ankara'nın Mamak ilçesinde 239. kısa dönem olarak tamamladı.

İlk klibi Divane ismiyle 12 Eylül 1996' da yayınlandı. Albümünü ise 26 Eylül 1996'da çıkardı. Bu albümün yakaladığı yüksek satıştan dolayı Altın Plak kazandı. 1997 yılında ise Kral TV Video Müzik Ödüllerinde Yılın En İyi Çıkış Yapan Erkek Sanatçısı ödülüne layık görüldü.
 

Sanat Hayatı

1998 yılının Ekim ayında Esirinim adında ikinci albümünü çıkardı. Bu albümünde Kuşlar adındaki şarkısıyla kitlesini genişletti. 2001 yılının Ekim ayında Masal isimli üçüncü albümünü çıkardı. İlk Türkiye turnesini 2002 yılının Temmuz ayında "Masal Konserleri" adıyla gerçekleştirdi. Edindiği tüm bu tecrübelerin sonucunda 2003 yılının Ocak ayında Sevdiğim Şarkılar albümünü çıkardı.

2005' in Mayıs ayında ise Hatırla isimli bir albüm çıkardı. 2006 yılının Mayıs ayında ise Sevda Sinemalarda adlı albümü çıkardı. 2008 yılının Kasım ayında en beğenilen şarkılarından oluşan tamamı dinleyicilerinin oylarıyla belirlenen akustik best of albümü Dem' i çıkardı. 2010 yılında Seyhan Müzik etiketiyle 'Eski Yazlar' isimli albümü çıkardı. 

 

Birlikte Çalıştığı Kişiler

Son albümünde de ünlü sanatçı Ömer Bayramoğlu ve Alper ile çalıştı. Albümün düzenlemeleri ise Sarp Özdemiroğlu'na ait. En son albümünü 2013 yılının Kasım ayında 'Cadde' ismiyle çıkardı. Yaşar ve Alper Arundar şarkılarından oluşan albümü TTNET ve ITunes sitelerinde ilk haftasında birinciliğe yükseldi. Çıkış şarkısı olan 'Anlatamıyorum' şarkısı ise YouTube' da üç haftada 400.000 izlenmeye ulaştı. Sanatçı, 28 Mayıs 2011' de Merve Oğuz ile evlenerek dünya evine girdi. 24 Eylül 2012 tarihinde Kerem isminde bir erkek çocuğu oldu. 

 

Albümleri

Yaşar' ın bazı albümleri; Divane, Divane Remixes, Esirinim, Masal çok sevilenler arasında yer alıyor. Daha sonra ise Masal Remixes, Sevdiğim Şarkılar, Sevdiğim Şarkılar Remixes, Hatırla, Sevda Sinemalarda, Dem, Gençlik Marşı, Eski Yazlar, Eski Yazlar- Revised, Cadde, Şehir Yalnızlığı albümlerine yer vermiştir.

 

Kitapları

Yazarın iki kitabı bulunuyor. Bunlar Yalnızlık Dört Bin Perde ve Kuş Ökseleri kitaplarıdır.

 

Radyo Programları ve Oyunculuk Deneyimleri

Birçok alanda olduğu gibi radyo ve oyunculuk alanında da önemli çalışmaları bulunuyor. Neşeli Kargalar - PAL FM (2009), Her Dem Yaşar -TRT FM (2011) sevilen radyo programlarıdır. Benim Annem Bir Melek (2008), Yahşi Cazibe (2010), Arkadaşım Hoş geldin (2014) ise oyunculuk deneyimleridir.

 

Katkıda Bulunduğu Reklam Filmleri

Turkcell Milli Takıma Destek - Sesiyle, Panda Dondurma,  Arçelik Demirdöküm Kombi filmlerine önemli katkıları vardır.