Seyyal Taner Kimdir? Biyografisi Albümleri ve Şarkıları

Seyyal Taner Şanlıurfa doğumlu bir sanatçıdır. Doğum tarihi ise 28 Eylül 1952'dir. Sanatçının babası orduda albay olarak görev yapmıştır. Kızına özel bir isim vermek ister. Seyyal'in anlamı yüz yılda bir dünyanın etrafında bir tur atan yıldız anlamına gelir. Bu yıldız her yüz yıl bu işlemi tamamladıktan sonra bambaşka bir yere geçer ve bir daha uzun bir süre görünmez. Seyyal Taner küçük yaştayken ailesi İstanbul'da yaşamaya karar verir.

İlkokulu İstanbul'da tamamlayan sanatçı daha sonra eğitimine Amerikan Kız Koleji'nin bitirir. Daha sonra ise İstanbul Devlet Konservatuarı’nda bale eğitimini tamamlar. Ama bu eğitimini dışarıdan bitirir. Seyyal Taner 1965 senesinde Şerif Yüzbaşıoğlu'ndan şans dersleri almaya başlar. İlk şarkı söylediği yer ise Kanat Gür orkestrasıdır.
 

Film Çalışmaları

Seyyal Taner gençken çok sayıda konsere gider. Gittiği konserlerden birisi de İspanyol müzik grubu Los Bravos konseridir. Bu konserden sonra grup üyeleri ile tanışan sanatçı onlardan bir müzikalde oynama teklifi alır. 1968 senesinde, bu müzikalde rol aldıktan sonra, başka bir filmden Villa Rides'tan da teklif gelir. Bu filmde de oynar. Yurt dışı film deneyimlerinden sonra İstanbul'a dönünce pek çok Türk filmlerinde vamp kadın rollerinde boy gösterir.
 

Almanya Dönemi

Bir süre filmlerde rol aldıktan sonra Seyyal Taner Almanya'ya yerleşmeye karar verir. Oraya gidince yine Los Bravos grubuyla ilişkisi olur ve bu grubun gitaristi ile evlenir. Ancak evliliği bir buçuk yıl gibi çok kısa sürer. Bu evlilikten bir kız çocuğu sahibi olur. Boşandıktan sonra yeniden İstanbul'a gelir. 1972 yılında yeniden filmlerde rol almaya başlar. Daha sonra ise şarkıcılığa başlaması için Selda Bağcan ve Arda Uskan'dan destek alır.
 

Müzik Tarzı

1970li yıllarda Seyyal Taner Türk pop-rock müziği sanatçı olarak boy göstermeye başlar. Ancak bu müziğe de yepyeni bir tarz getirir. Arkada yer alan dans grubu ile çılgınca dans ederken bir yandan da şarkı söyler. Bu yıllarda alaturka gazinolarda da çıkmaya başlar ve böylece bu tarz gazinolara pop ve rock müziğini getirmiş olur. Hem dış görünüşü hem de birbirinden ilginç kıyafetleriyle dikkat çeker. Bu anlamda diğer sanatçılara benzemeyen ve Türk pop-rock'ının asi ve yerinde duramayan şarkıcısı olarak akıllarda kalır. 
 

Müzik ve Oyunculuk Yılları

1974 yılında Kısmet adlı bir filmde rol alır. 1975 yılında ise Antalya Film Festivali'nde yer alır. Aralarında Ali Kocatepe'nin de yer aldığı bir grup sanatçıyla birlikte bu festivalde Antalya'ya Koş adlı bir parça seslendirir. Bu parça daha sonra plağa da dönüşür.

1975 yılı aynı zamanda Lalezar Gazinosu'na çıktığı yıldır. Burada Emel Sayın'ın alt kadrosunda ilk profesyonel çalışmalarını yapar. Pek çok sanatçının arkasında farklı danslar ve şovlar yapar. Aynı yıllarda Karim Çaplı ile birlikte bir bale okulu açar. Lokomotif ve 25. saat orkestralarıyla birlikte büyük konserlere çıkar.
 

En Ünlü Parçaları

Seyyal Taner'in önemli bir çıkış yamasını sağlayan en ünlü 45'liği ise Son Verdim Kalbimin İşine adını taşıyor. Kalbimi Affetim ve Girme Kalbime adlı 45likleri de çok ünlü olur. Bu çalışmalardan sonra Seyyal Taner Altın Plak ödülünü kazanır. 1979 senesinde TRT için bir müzikal harılar. Bu müzikal aynı zamanda TRT'de yayınlanan ilk müzikaldir. 1982 senesinde de Naciye adlı parçayla çok iyi bir çıkış yapar. Aynı parçayı 1986 yılında tekrar seslendirir. Anı yıl hem Leyla hem de Naciye ile çok daha büyük bir ün kazanır. Leopar desenli ve vamp kıyafetleri ile hatırlanan sanatçı 1989 senesinde Bodrum'a yerleşir.