Mahsun Kırmızıgül Kimdir? Biyografisi Albümleri ve Şarkıları

Mahsun Kırmızıgül ülkenin başarılı sanatçıları arasında yer alıyor. Ünlü sanatçı Diyarbakır’da dünyaya geldi. Hem İlkokul hem de orta öğretimi Diyarbakır’da okudu babası gittikten sonra eve bakan bir abisi vardı. Abisi çalıştığı iş yerinde iş kazası da hayatını kaybetti. Annesi çocukları için çalışmak durumunda kaldı. Bir kiremit ocağında işe başladı, Mahsun Kırmızıgül  çiğköftecide çalıştı, çay ocağında çalıştı, boyacılık yaptı.

Diyarbakır’da karpuz festivalinde sesinin çok güzel olduğunu düşünerek adını duyurdu. Sonra düğünlerde türküler söylemeye başladı bununla beraber yavaş yavaş hayatı değişmeye başladı. Diyarbakır’ın bir otobüs firmasında çalışan bir şoför vasıtası ile İstanbul’a  doldurduğu bir kaseti gönderir. Bundan sonra Mahsun’u güzel günler bekliyordu.

 

Ünlü Olduktan Sonra Ki Hayatı

Bir plak şirketi onu  plak doldurmak için 1984 yılın da İstanbul’a çağırır. Bu arada kendisini geliştirmek adına İstanbul Teknik Üniversitesi Türk Müziği Devlet Konservatuvar Şan Bölümünde eğitim görmeye başladı. 1989’da bir evlilik yapar evliliği bir kaç yıl sürer bu evliliğinden bir tane oğlu olur. Adını kaybettiği abisinin adını verir. Mahmut olur oğlunun adı ama babasının kendisine yaptığını o çocuğuna yapmaz. Müzik çalışmalarına devam eden Mahsun Kırmızıgül 8 albüm çıkardı. İlk çıkardığı albümü Âlem Buysa Kral Sensinle Müzik Dünyasını bomba gibi düştü. Bu albümü tüm Müzik liste sıralarında hep zirveye oturdu. 

 

Farklı Sanat Dallarındaki Başarısı

Mahsun  Kırmızıgül müzikle kalmayıp sinema hayatına atıldı. Çok güzel sinema filmlerine imza attı ve bu dönemlerde sinema biletleri yok sattı. İlk sinema filmi Beyaz Melek insanlar tarafından büyük bir beğeni gördü. Filim izleyici tarafından ödül almaya hak kazanmıştır. Mahsun Kırmızıgül artık müzik hayatını bıraktı. İzleyenleri duygu seline boğan bir sinema hayatına girdi. Senaryosunu yazdığı ve yönetmenliğini kendisi yaptığı filmlerle film sektöründe oldukça iyi bir yer edindi. İkinci sinema filmi Güneşi Gördüm ve aynı yıl içerisinde Gecenin kanatları ile çok büyük bir ilgi gördü.


Mahsun  Kırmızıgül Sinema Hayatı

Daha sonraları Prestij Müzik şirketinin ortağı olarak kendine farklı bir kariyer yolu çizme kararı aldı.  Filmleri arasında Beyaz Melek, Güneşi Gördüm,  New York da Beş minare, Mucize Yaşamak, Gecenin Kanatları çok beğenilenler arasında yer alıyor. Film kariyerinin yanında dizi yönetmeni de ve senaryo yazarı olmuştur. Müzik ve filim dalında birçok ödülleri bulunmaktadır. Bir evliliği ve bir çoçuğu vardır. 


Mahsun Kırmızıgül’ün Şarkıları

1998 yılında iki albüm çıkarmıştır. Bu albümlerde yer alan Belalım ve  Yıkılmadım Ayaktayım her yerde dinlenen parçalar arasında bulunuyordu. Yaptığı müzik her zaman o yıla damgasını vurmuştur. 2002 yılında Göçmen kızı albümünü çıkardı ve parça çok beğenildi. 2004 yılında Sarı sarı adlı albümünü çıkardı. 2006 yılında Dinle şarkısı ile üst sıralarda yer almayı başardı. O yıllarda herkesin arabasında özel günlerinde dinlediği albümlerdi. Mahsun  Kırmızıgül ünlü olsa da çok mütevazı ve alçak gönüllü bir yapısı vardı. Hayranları tarafından çok büyük bir hayranlıkla takip ediliyordu. O hep hayranlarına minnettar olduğunu söyledi çünkü onu halk şarkıları ve sinema filmi ile tanınmıştı. Her zaman en iyiler arasında yer almayı başarmış biri olarak kendini hiç unutturmadı.

Güneşi gördüm sinema filmi ile akıllarda iz bırakmayı başardı. Radyo ve televizyonlarda onun her zaman şarkıları dinlendi. Her zaman kendini geliştiren ve eğitimler alan bir sanatçı olmuştur. Mahsun Kırmızıgül Türkiye’nin sevilen sanatçılarından biri olarak şuanda sanat dünyasındaki zirvesini en iyi şekilde korumaktadır.

Mahsun Kırmızıgül Hakkında