Banu Alkan Kimdir? Biyografisi Albümleri ve Şarkıları

Türk sinemasının cesur pozlarıyla bilinen sanatçısı Banu Alkan, halen güzelliğiyle beğeni toplayan ünlüler arasında bulunuyor. Sinema filmi ve dizi oyuncusu olarak da zirveden inmeyen ünlü artist, kaset çıkarmış ve müzik deneyimi de sunmuştur. Seksi pozları ve parmak uçlarında yürümesiyle bir dönem erkeklerin yüreklerini hoplatmıştır. 

 

Banu Alkan Kimdir?

Banu Alkan'ın asıl adı Liz Remka Rebroyna'dır. 1 Nisan 1958 tarihinde Hırvatistan'ın Dubrovnik kasabasında doğmuştur. Ülkemizde “Afrodit” adıyla tanınmakta olan artist, bu isimden her zaman gurur duyarak söz etmiştir. Gerçek adı ise Hırvatça'da “Yaban Gülü” anlamına gelmektedir. Babası marangoz olan Banu Alkan'ın kendisinden büyük olan 4 kardeşi daha vardır. Banu Alkan 11 yaşına kadar Hırvatistan'da yaşamış, 11 yaşına bastıktan sonra ise ailesiyle beraber Hırvatistan'dan Balıkesir’in Edremit ilçesine gelmiştir.

Bu göç sonrasında Türk vatandaşı olan aile bu tarihten sonra Alkan soyadını almıştır. Soyadından sonra adını da değiştiren Alkan, Banu ismini seçmiştir. Küçüklüğünden sonra her ortamda güzelliğiyle göz kamaştıran Banu Alkan, bir süre Edremit'te yaşadıktan sonra ailesiyle birlikte İstanbul Kartal’a geldi. İstanbul’da güzel bir çocukluk geçiren Banu Alkan, ortaokul döneminde de başarılı bir öğrenciydi. Ortaokulun ardından Kartal'da bulunan Maltepe Lisesine başlayan Banu'nun hedefi güzel bir manken olmaktı. 

 

Banu Alkan'ın Sanat Dünyasına Girişi

Mankenlik ve oyunculuk düşüncesi sürekli aklında olan Banu Alkan, lise öğrenimine devam etmek istemedi ve lise ikinci sınıfa geçtiği dönemde okulu bıraktı. Ailesinin tepki göstermesine rağmen manken olmak için araştırma yapmaya başladı. 18 yaşına geldiğinde LCC Mankenlik kursuna yazılmaya karar verdi. Güzel fiziği ve farklı diksiyonu sayesinde başarı sağlayarak Vakko  mankenlik okuluna girdi. Okulu başarı ile tamamlayan Banu Alkan, ünlü ajansların gözdesi haline geldi.

Füsun Özben - Aydan Adan Mankenlik Ajansı’na girişi Banu Alkan için bir dönüm noktası oldu. Bu ajansın kadrosuna girdi ve reklam filmlerindeki performansıyla kendini kanıtladı. 18 yaşında Ses dergisi tarafından düzenlenen artist yarışmasına katıldı ve dereceye girerek artist oldu. Oya Aydoğan’ın bu yarışmada birinci olması, Banu Alkan ile Oya Aydoğan'ın yıllardır kıskançlık tartışması yaşamasına sebep oldu. Bu yarışmadan sonra ünlü yönetmen Memduh Ün'ün gözdesi haline gelen Banu Alkan, yüzlerce Türk filminde en ünlü jönlerle birlikte rol aldı. 

 

Banu Alkan'ın Aşk Yaşamı

Banu Alkan çalkantılı ve gizemli bir aşk hayatı yaşamış olan ünlülerden biridir. Banu Alkan, mankenlik ajanslarında reklam filmlerinde oynadığı dönemde evli işadamı Gürbüz Hanif’le tanışarak, aşk yaşamaya başladı. Bu birlikteliği 12 yıl sonra Hanif’in ölümüyle sona erdi. Bu tarihten sonra bir süre ortada görünmeyen ünlü artist, 1998 yılında ilk şarkı kasetini çıkararak müzik dünyasına da hızlı bir giriş yaptı.  Neremi Neremi isimli şarkısına klip çeken güzel yıldız, ses performansı beğenilmemesine rağmen, gösterişli pozları sayesinde ilgi çekti. 

 

Banu Alkan'ın Dizileri

Banu Alkan dizi deneyimi sunan artistler arasında bulunmasına rağmen, rol aldığı diziler filmleri kadar ses getirmedi. Tuzu Kurular ve Kızma Birader isimli televizyon dizilerinde rol alan bir sanatçımızdır.

 

Banu Alkan - Murat Taşdemir Bilmecesi

Banu Alkan'ın televizyon deneyimlerinden biri de 2004 yılında katıldığı “Ünlüler Çiftliği” adlı programdı. Banu Alkan'ı bir süre zirvede tutan konulardan biri de Murat Taşdemir'le yaşadığı söylenen ilişkiydi. 10 yıldır birlikte yaşayan ikili, tv programı projesinde bir evde yaşamaya başladı. Ancak bu program Murat Taşdemir’in Banu Alkan’a tokat atması sonucu bitirildi. Murat Taşdemir'in Arzu Altay'la evlenmesi Banu Alkan ile Murat Taşdemir'in arasındaki ilişkinin bitmesini sağladı.