Alişan Kimdir? Biyografisi Albümleri ve Şarkıları

Cennet mahallesi, Kurt kapanı, Dostlar Mahallesi Aynalı Tahir gibi farklı yapımlarda rol alan Alişan, ünlüler dünyasının en popüler isimlerinden biridir. Gerek şarkıları gerek filmleri ile gönüllerde taht kurmayı başaran Alişan son derece başarılı bir sanat çizgisi olan sanatçılar arasındadır.

Sanatçı, oyuncu ve sunuculuğu ile birçok kişini hayran olduğu Alişan ya da Serkan Burak Tektaş   aslen Bingöllü bir ailenin çocuğudur. Babası Mehmet Tektaş annesi ise Suzan Tektaş’tır. Annesine düşkünlüğü ile tanına ünlü sanatçı, Aynalı Tahir adlı filmi ile ülkemizde ve dünyada sevilen ünlü isimler arasına girmiştir.  Aslen   Bingöllü bir ailenin çocuğu olsa da Alişan İstanbul’ da dünyaya gelmiştir. 19 Haziran 1976 ‘da dünyaya gelen ünlü sanatçı ve oyuncu   şu anda 44 yaşında, 1,77 cm boyunda ve  69 kg.dır.

 

Eğitim Hayatı

Alişan Kuvayı-ı Milliye ilkokulunu daha sonra özel Şişli Koleji ortaokulu ve Özel Evrim lisesinde okumuştur.  En büyük hayali olmasına rağmen Latin dansları imtihanlarından yeterli puan alamadığı için   pilot olmadı ve   İstanbul Üniversitesi konservatuar bölümünü kazandı.  Ama müzik   hayatının verdiği yoğunluk nedeni ile   3. sınıfta devamsızlık yüzünde 3. Sınıftan ayrılmak zorunda kaldı.  Müzik dünyasına atılana kadar gerçek ismini kullanmıştır.

 

 Alişan Müziğe Ne Zaman Başladı?

Alişan’ın müzik sevgisi okul yılarında küçük yaşlarda başlamış ve eğitimine devam edememiştir.  Yani çok erken yaşlarda müzik piyasasına adım atan ünlü sanatçının müzik yeteneği ise annesi ve babası tarafından keşfedilmiştir.  Daha iki yaşındayken İzzet Altın Meşe’nin Maden Dağı ile İbrahim Tatlıses’in Sabuha adlı eserlerini ezbere okuyan Alişan’a ailesi destek olmakla birlikte okulda öğretmenleri de destekleyerek sürekli türkü ve şarkı söyletilirdi. Alişan’ı türkü aşkı liseyi bitirinceye kadar devam etti. Aslında en büyük hayali, pilot olmak olsa da müziğe tutkusu ve üniversite sınavlarından düşük puan alamsı gibi olumsuzluklar nedeni ile pilot olma hayalini geride bırakıp, müzik sevgisinden de ilham alıp, ailesini de hem maddi hem de manevi desteği ile ilk kasetini çıkartarak müzik hayatına ilk adımını atmış oldu.

 

 Müzik Hayatı Nasıl Gelişti?

Babasını maddi ve manevi destekleri ile ilk kasetini çıkarmayı başaran Alişan ilk yılar bunu büyük bir başarı olarak görmüyordu.  Daha sonraki yıllarda dayısı ve dedesinin dostu olan Prestij Müziğinin ortağı Hilmi Topaloğlu tarafından keşfedilen Alişan prestij müziğin diğer ortakları Burhan Aydemir ve Mahsun Kırmızıgül gibi ünlü isimlerin katkısı ile ilk albümünü çıkarmış oldu. 8 Nisan 1996 ‘da çıkarmış olduğu Âşık Oldum isimli albüm sanatçını ilk albümüdür.  Bu albüm ile ünlü olan ve yavaş yavaş tanınmaya ve sevilmeye başlayan ünlü sanatçı 1997 yılında ikinci albümü olan Sana Bir şey olması adlı eseri çıkararak, müzik piyasasına sürdür.

İkinci albümde yer alan Kıralı gelse adlı eseri, Alişan’ı müzik dünyasının en sevilen isiler arasında yer almasını sağladı. Müzik çalışmalarına hızla devam eden ünlü sanatçı 1998 yılında üçüncü albümünü 1999 yılında dördüncü albümün 2001 yılında   beşinci albümünü de 2002 ve diğer albümlerini de   2004, 2008 gibi farklı yıllarda çıkardı.    2002 yılında yaşadığı talihsiz bir olay Alişan’ın hapis cezası almasına neden oldu.  Yalçın Menteş ile Akmerkez alışveriş merkezinde kavga etmesi sonucu aldığı bu ceza çok uzun sürmedi.

 

Alişan Özel Hayatı

Alişan özel hayatı ile de çok araştırılıp sorgulanıyor Özelikle nikah masasından kaçması ve ünlü şovmen Mehmet Ali Erbil’in kızı Sezin Erbil ile düğün arifesinde ilişkisine son noktayı koyan sanatçı   bir dönem Esra Erol’un kız kardeşi Eda Erol’ ile   nişanlandı. Fakat bu ilişki de son noktayı bularak, Eda Erol da eski sevgililer listesine eklendi. Alişan şimdi Buse Varol ile evlidir.