Ahmet Kaya Kimdir? Biyografisi Albümleri ve Şarkıları

Türkiye'de çok geniş bir dinleyici kitlesine sahip olan Ahmet Kaya, aslen Malatya doğumludur. Doğum tarihi ise 28 Ekim 1957’dir. Ailesi Adıyamanlıdır ama iş bulmak için Malatya'ya yerleşirler. Ailesinin beşinci çocuğudur. Babası ailesini mensucat işçiliği yaparak geçindirir. Müzik hayatına babasının kendisine 6 yaşında aldığı bağlamayla başlar. İlkokulu Malatya'da okuyan sanatçı okuldan sonraki zamanlarını plakçıda çalışarak geçirir. Dokuz yaşına geldiğinde babasının çalıştığı fabrikadaki işi bayramı etkinliğinde sahneye çıkar. Daha sonra emekli olan babası ailesini de alarak İstanbul'a taşınır. 

 

İstanbul Yaşamı

1972'de ailesi ile birlikte Kocamustafapaşa'da yaşarken Ahmet Kaya'nın ailesi ciddi bir geçim sıkıntısı içindedir. Ahmet Kaya da okulu bırakarak işportacılık gibi işlerde çalışır. Ailesine katkıda bulunmak için liseyi bırakan sanatçı daha sonra, liseyi dışarıdan bitirir. Eğitimine Eğitim Enstitüsü keman bölümünde devam eder. 1978 yılında Gelibolu'da askerliğinin tamamlayan sanatçı aynı yıllarda orkestralarda çalışarak müziğe devam eder.  Bu sıralarda kendisi bir Ruhi Su hayranıdır. Bir konserinden sonra Ruhi Su'ya onun parçalarını nasıl yorumladığını göstermek için bağlama çalarak şarkılarını söyler. Ama Ruhi Su Ahmet Kaya'nın bağlama çalışını beğenmez. Sert ve kavga ediyormuş gibi çalmaması gerektiğini söyler. Ama Ahmet Kaya daha sert ve coşkulu bir şekilde çalmaya yani kendi tarzında ısrar etmeye kararlıdır. 

 

Unkapanı Maceraları ve Müzik Hayatı

Ahmet Kaya, ilk kez Unkapanı'na 1985 yılında ziyaret eder. Kime şarkılarını dinletse tarzı farklı gelir ve çok dikkat çekmez. Ama müzikle uğramaktan vazgeçmez. Arkadaşlarının da katkıda bulunması ile ilk albümü olan Ağlama Bebeğim'i ilk çıkardığında dikkat çeker. Albüm toplatılır ama bir süre sonra tekrar piyasaya çıkar. Ardından da Acılara Tutunmak albümü çıkar. Bu arada ilk eşinden ayrılır ve 1985 yılında Gülten Hayaloğlu ile evlenir.

Gülten Hayaloğlu aynı zamanda Ahmet Kaya şarkılarının pek çoğunun söz yazarı olan Yusuf Hayaloğlu'nun kız kardeşidir. Ahmet Kaya'ya Nevzat Çelik'in bir şiiri olan Şafak Türküsü'nün gösterir. Ahmet Kaya'nın bestelediği bu şiir en ünlü parçalarından birisi olur. 1986 yılındaki albümü An Gelir'deki bestelerin hemen hepsi de Ahmet Kaya tarafından yapılır. 

 

Yusuf Hayaloğlu ile İlişkisi

Gülten Hayaloğlu ile evlenmesi Ahmet Kaya ve Yusuf Hayaloğlu arasındaki dostluğun da başlangıcı olur. İkilinin ilk çalışmalarından birisi Yorgun Demokrat'tır. 1987 yılında çıkan bu albüm de çok dinlenir. Birlikte yaptıkları diğer çalışmalar 1988 yılındaki Başkaldırıyorum, 1989 yılındaki İyimser Bir Gül ve 1990 yılındaki Sevgi Duvarı'dır. Bugün hala unutulmayan ve en sevilen Ahmet Kaya parçalarının pek çoğu Yusuf Hayaloğlu ve Ahmet Kaya'nın ortak çalışmasıdır. Gülten Hayaloğlu ile evliliği de ölene kadar devam eder ve çiftin iki kız çocuğu vardır.

 

Sakıncalı İsim: Ahmet Kaya

Ahmet Kaya eşi ile birlikte bir yapım şirketi kurar ve aynı zamanda çok sık halk konserleri verir. Ama sanatçı Kürt kimliği ile de kendisini kanıtlamak ister. Zamanın siyasi atmosferi buna uygun değildir. Bir süre sonra hem Kürt kimliğini öne çıkarması hem de devrimci duruşu yüzünden sakıncalı bir isim haline gelir. Bu sıralarda bazı diziler için müzik çalışmaları yapar ve aynı zamanda televizyonda da bir programı devam eder.

Yurt dışında da konserler verir ve mücadelesine devam eder. Ama Magazin Gazetecileri Derneği'nin bir gecesinde yaptığı "Kürt realitesi" çıkışıyla tepki çeker. Ülkesinden ayrılmak zorunda kalan sanatçı Fransa'ya yerleşir. Paris'te yaşarken geçirdiği kalp krizi nedeniyle 200 yılında ölür. Öldükten sonra Türkiye'de değeri daha iyi anlaşılır ve kendisine yapılanlar yüzünden pişmanlık ve üzüntü duyulmaktadır.