2020 Nisan Ayının En Çok Dinlenilen Pop Müzik Listesi

Pop müzik, müzik listelerinde en çok karşılaştığımız türlerdendir. Geçmişten günümüze, 7’den 70’e herkese hitap eden bu tür, oldukça yaygın olarak dinlenilen modern müzik sanatlarındandır. Kolaylıkla hatırlanabilen ve hafızada kolay ezgi oluşturan bu tür, genellikle tempo tutulacak şekilde, kaygıdan uzak oluşturulur. Evinizde, iş yerinde, arabada dinleyip keyif alacağınız bu müzik türü, şarkıların sözleri genellikle aşk, üzüntü ve ayrılık duygularını içerir. Hemen hemen herkes bu şarkılarda kendinden bir parça bulur ve haz alır.

 

Pop Müzik

Karmaşık yapıdan uzakta, dinleyene haz veren tubidy müzik, kentleşme kültürüyle daha da ön plana çıkmıştır. Gelişen toplumlarda, geniş kitleye ulaşıp tüketimi sağlanması için ticari bir amacı da içerisinde barındırır. Genellikle profesyoneller tarafından yazılır, bu yönüyle de halk müziğinden ayrılır.

Tin Pan Alley müzik topluluğu, ilk popüler müzik endüstrisini 19.yüzyılın başında ortaya çıkarmıştır. Farklı müzik tarzlarının birleşimiyle ortaya çıkan pop müzik, sürekli değişime uğrayarak gelişme göstermiştir. 2.ci Dünya Savaşı itibariyle daha çok yaygınlaşmaya başlamıştır. 1926 yılında ilk defa terim olarak pop müzik kullanılmıştır.

 

Pop Müzik Ödülleri

Uzun senelerdir dinlenen bu müzik türü aynı zamanda zamanla yıl içerisinde yapılan birçok ödül törenleri ile En’lerini seçmektedir. Yapılan bu ödül törenlerinde tüm şarkıcıları görmek mümkün olup, aynı zamanda söyledikleri parçalar ile tekrar hafızlarımızı tazelememize yardımcı olur. Aynı zamanda tüm dallar ile ödüle layık görülen sanatçılar, daha sonraki albümlerinde bu avantajları gönül rahatlığı ile kullanmaktan kaçınmaz.

Pop müzik ödül törenlerinde birden fazla dalda plaket verilmektedir. Günümüzde en çok plaket alan sanatçılardan biri Sezen Aksu’dur. Hem yazmış olduğu hem de okumuş olduğu şarkılar üzerinden onlarca ödüle layık görülmüştür. Aynı zamanda kral TV’nin yapmış olduğu son ödül töreninde onur ödülüne layık görülmüştür. Ödül törenlerinde verilen ödülleri sıralayacak olursak;

 • En iyi Çıkış yapan sanatçı,
 • En iyi klip,
 • En iyi Klip yönetmeni,
 • En Çok satan albüm,
 • Dijital platformlar üzerinden en çok dinlenen şarkı,
 • En iyi klip uyarlaması,
 • En iyi şarkı,
 • En iyi kadın sanatçı,
 • En iyi erkek sanatçı, gibidir.

Pop müzik dünya üzerinde en çok dinlenen müzik türlerinden biridir. Ortalama 2000 den fazla pop sanatçısı okumuş oldukları şarkılar ile piyasa içerisinde birbirleri ile yarışmaktadır. Bu yarış aynı zamanda başarılı kliplerin ve şarkıların çıkmasına sebep olur. Bu da dinleyiciler açısından olumlu olarak karşılanmaktadır.

Aynı zamanda bu şarkılar arasında birçok düet’te yapılmaktadır. Günümüzde en çok düet yapma rekoru Mustafa Ceceli’ye aittir. Genellikle hareketli olan klipler daha çok sevilirken bazı sanatçıların yapmış oldukları özel uyarlamalar, tüm kanallar üzerinden sevilerek izlenir.

 

2020 Nisan Ayında En Çok Dinlenilen Pop Müzik Listesi

 1. Aleyna Tilki- Yalan
 2. Zeynep Bastık- Uslanmıyor Bu
 3. Sezen Aksu- Ben de Yoluma Giderim
 4. Mustafa Ceceli- Bedel
 5. Edis- Perişanım
 6. Tarkan- Yolla
 7. Irmak Arıcı- Kula Bela
 8. Hadise- Farkımız Var
 9. Gülben Ergen- Bu benim Hayatım
 10. Ziynet Sali- Ömrüm
 11. Tan Taşçı- Git Gidebilirsen
 12. Bengü- Günaydın
 13. İrem Derici- Aşkımız Olay Olacak
 14. Tuğçe Kandemir- El Âlem
 15. Bilal Sonses & Seda Tripkolic- Sonu Gelmez
 16. Bahadır Tatlıöz- Aldırma
 17. Oğuzhan Koç- Yok Sayayım
 18. Manuş Baba- Dönersen Islık Çal
 19. Demet Akalın- Ağlar O Deli
 20. Nilüfer- Tik Tak

Yukarıda sıralamış olduğumuz liste Nisan ayının en çok dinlenilen şarkıları olmuştur.